Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

VINSKE KRONIKE

Put ka vinskoj slavi obitelji Moueix

Autor: Manuela Plohl

09.11.2023. 21:45
Put ka vinskoj slavi obitelji Moueix

Foto: Manuela Plohl



Prije nekoliko dana vratili smo se iz Bordeauxa iz posjeta nekim od najprestižnijih vinarija svijeta u koje je ulaz dozvoljen samo ljudima iz visokog profesionalnog svijeta vina. U čarobnom svijetu bordoških vinarija, jedno ime ističe se kao sinonim vrhunske kvalitete i tradicije – obitelj Moueix. Ova obitelj, najveći je trgovac vinom na desnoj obali rijeke Garonne, a proizvodi vrhunska vina iz Bordeauxa i Kalifornije te ih prodaje u brojnim luksuznim restoranima diljem svijeta.


Prvi vlasnik Jean-Pierre Moueix prvi je osnivač ovog vinskog carstva, a njegovi nasljednici danas u vlasništvu imaju brojne prestižne vinarije i sve s najtraženijih cru položaja. Najpoznatije posjedi uključuju Château Trotanoy i Château Hosanna u Bordeauxu te Dominus Estate i Ulysses u kalifornijskoj dolini Nape. Uz ove vinske dragulje svakako vrijedi istaknuti i dva najprestižnija: Château La Fleur-Pétrus iz Pomerola i Château Bélair Monange iz Saint-Émiliona, koje smo ovom prilikom, oboje imali čast posjetiti.


Obitelj Moueix, s korijenima u Libourneu, ima povijest u vinskom svijetu unatrag nekoliko desetljeća. Njihova strast prema vinu pretočila se u poslovni uspjeh. Iako su danas ponosni vlasnici brojnih poznatih vinarija, među svim njihovim imanjima najviše blistaju upravo Château La Fleur-Pétrus i Château Bélair Monange.


Château La Fleur-Pétrus




Château La Fleur-Pétrus smješten je u prestižnoj bordoškoj apelaciji Pomerol. Pomerol uzgaja vinovu lozu još od vremena vladavine Rimljana ovim područjem. Tijekom srednjeg vijeka ovuda je prolazio slavni hodočasnički put svetog Jakova te su hodočasnici koji su putovali do Santiaga de Compostele upravo ovdje tražili obnovu energije, uz pomerolska vina, ne bi li se brzo oporavili za nastavak svog putovanja. Od 18. stoljeća počinje ubrzani razvoj apelacije, te je Pomerol već u 19. stojeću slavan širom svijeta. Ovo maleno područje, veličine svega 813 hektara unutar velikog područja Bordeauxa, danas je jedno od najuglednijih vinogradarskih područja svijeta. Predstavlja svega 0,7 posto ukupne površine pod vinovom lozom vinogorja Bordeaux, no njegovi posjedi uživaju strahovit međunarodni ugled, a potražnja za ovim vinima daleko premašuje ponudu. Pomerol godišnje proizvede svega nekoliko tisuća sanduka vina, i to isključivo crvenog vina… Još jedna specifičnost Pomerola u odnosu na ostale regije Bordeauxa jest to da je oduvijek odbijao uspostaviti sustav klasifikacije, koji je uobičajen za ostale vinske regije. Dakle, iako samo ime Pomerol ima veliku težinu, ljubitelji vina su sami, unutar apelacije Pomerol, prepoznali one najbolje lokacije koje sada dosežu vrtoglave cijene na tržištu.


Upravo takva je lokacija Château La Fleur-Pétrus, koja kombinira dvije najprestižnije mikrolokacije Pétrus i La Fleur, unutar Pomerola. Tlo ovog prestižnog vinograda sastavljeno je od varijacija duboke gline i šljunka te bogato željezom, a sam vinograd veličine je 18,7 hektara. Ovo povijesno imanje, smješteno je na visoravni, te je dobilo ime u 18. stoljeću zahvaljujući svom slavnom položaju. Jean-Pierre Moueix rano je uočio kvalitetu Pomerola, te je kupnja Château La Fleur-Pétrus bila njegova prva akvizicija 1950. godine.


Grožđe za ovo vino prolazi nekoliko rigoroznih faza sortiranja te finalno optičko kompjutersko selekcioniranje grožđa prije nego završi u pogonu za vinifikaciju. Vino je vinificirano u termo-reguliranim betonskim i inox tankovima uz naknadno odležavanje u najfinijim francuskim barrique bačvama 16 do18 mjeseci. Vino Château La Fleur-Pétrus iz 2018. godine sadrži 93 posto Merlota i 5 posto Cabernet Franca te 2 posto Petit Verdota, a loze za ovo čudesno vino idealne su starosti od otprilike 35 godina.


Upravo u ovom vinu Merlot dobija svoju najfiniju strukturu u onoj pravoj pomerolskoj raskošnoj maniri. Château La Fleur-Pétrus iz 2018. godine, puno je i strukturirano vino, svilenkastih tanina, prekrasnog punog tijela. Prevladava aromatika crne višnje i šljive te crnog bobičastog voća, a ujedno je vino prožeto, nježnim aromama vanilije, ljubičice, tamne čokolade, crnog čaja i mente uz decentnu dozu crnog papra i duhana. Strukturna silina aroma isprepliće se u savršenom balansu svježine, tanina i pitkosti. Vino koje je još uvijek šteta otvoriti, već je poželjno zaboraviti ga na kojih 10-ak godina te ga tada otvoriti, u nekoj iznimnoj prilici. Vino strahovitog potencijala za odležavanje od čak nekoliko desetljeća. Berba iz 2018. godine postigla je rekorde u broju sunčanih dana i srušila rekorde u posljednjih 50 godina Bordeauxa, no tolika količina sunca nije nimalo opteretila vino težinom ili alkoholnim aromama, već dapače kreirala maestralan uradak koji će svakako naći mjesta u povijesti.


Kad je riječ o Château La Fleur-Pétrus, ne možete, a da ne osjetite duboki značaj mikrolokacija Pétrus i La Fleur. To je mjesto gdje se rađaju nevjerojatna vina koja odišu snagom i kompleksnošću. Pod ovom premium etiketom, skriva se čitav svijet aroma i okusa koji se stapaju u jedinstveni izraz skupocjenog terroira Pomerola.


Château Bélair Monange


Château Bélair Monange nova je vinarija iste obitelji, no nalazi se u bordoškom Saint-Émilionu koji je još jedna prava zvijezda desne bordoške konstelacije. Saint-Émilion mnogo je veći od Pomerola te se proteže na 5.400 hektara. Daje vina moćne strukture sa svilenkastim i fino prepletenim taninima. Château Bélair Monange nudi tipicitet tog terroira, a vino ove regije sjaji izuzetnom sofisticiranošću i prepoznatljivošću tog terroira.


Imanje je smješteno na najvišem dijelu brežuljka Saint-Émiliona i također proizvodi samo jednu ekskluzivnu etiketu. Nova vinarija izgrađena je prije svega nekoliko mjeseci, a promišljalo se o njoj godinama te se gradila pune četiri godine, što nije ni čudno s obzirom na zahtjevnost projekta. Nova vinarija odiše elegancijom i sofisticiranošću, te se njezine moderne konture izuzetno dobro uklapaju u tradicijsko i povijesno okružje Saint-Émiliona. Nova zgrada nalazi se nekoliko stotina metara jugozapadno od grada Saint-Émilion, na rubu slavne visoravni i strmine Saint-Émiliona. Vinariju smo imali čast posjetiti među prvim posjetiteljima, praktički premijerno, s obzirom da je tek nedavno inaugurirana.


Novu zgradu imanja dizajnirali su i proveli slavni arhitekti Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Château Bélair-Monange predstavlja spajanje Château Bélair, kojeg je obitelj kupila 2008., i Château-Magdelaine, stečenog 1952. godine. Oba prethodna posjeda bila su dio Premiers Grands Crus Classés slavne klasifikacije, iz 1955. godine te je sadašnje imanje objedinilo čak dva slavna imena. Ime Bélair-Monange odabrano je, tijekom spajanja, u čast Adèle Monange, majke Jean-Pierrea Moueixa.


Prema riječima arhitekata, dizajn zgrade dvorca upućuje na »mineralnu arhitekturu i monolitne kamene crkve Saint-Émiliona«. U samu zgradu uložene su tisuće tona betona. No, ova betonska impozantna građevina nije sterilna poput većine današnjih modernih građevina. Dapače, rezbarije monolitnih betonskih zidova vinarije, ostavljaju bez daha, a brojne bogate hrastove i kamene obloge čine efektne dodatke, koji podižu arhitektonski izgled na potpuno novu razinu. Detalji unutar zgrade i etiketa samog vina pronašli su nadahnuće u bakropisu Albrechta Dürera iz 1504. pod naslovom Joachim i anđeo, samo što anđeo u ovom slučaju predstavlja majku Adèle.


Vinogradi na ovom brežuljku nalaze se na naslagama vapnenca, te se već od 1850. godine smatraju vodećim vinom Saint-Émiliona i to u okruženju vinarija koje se same po sebi smatraju najboljima na svijetu.


Vino Château Bélair Monange iz 2018. godine oduzima dah. Kombinacija je čak 98 posto Merlota i 2 posto Cabernet Franca, a odležavano je 16 do 18 mjeseci u francuskom hrastu najfinije teksture. Njegova duboka crvena boja nagovještava snagu, dok se na nosu otkrivaju note crnog voća, šljive, začina i likoricije. Na nepcu, vino je bogato i raskošno, puno toplih alkohola, te je vrlo kompleksno, s finim taninima i dugim završetkom na nepcu. Prije konzumacije bilo bi poželjno odležati ovo vino nekoliko godina, ne bismo li izvukli maksimum, od ovog delikatnog Saint-Émilionskog primjerka, a vino samo po sebi ima strahoviti potencijal dugotrajnog odležavanja.


Posjete imanjima Château La Fleur-Pétrus i Château Bélair-Monange nisu samo putovanje kroz čarobni svijet slavnih i luksuznih bordoških vina, već i prilika da se uroni u naslijeđe i strast slavne obitelji Moueix koji sami po sebi čine povijest Bordeauxa. Njihova posvećenost vrhunskoj kvaliteti i ljubav prema terroiru čine ova vina nezaboravnim iskustvom za svakog ljubitelja finog vina. Ovakav pristup vinarstvu, kako ga njeguje obitelj Moueix, predstavlja bitan uzor regijama koje žele napredovati u visokom vinskom svijetu. Ova priča nam svakako pokazuje da su strpljenje, posvećenost terroiru, perfekcionizam te ljubav prema tradiciji, ali i spremnost na inovacije, najbolji put ka vinskoj slavi.