Foto: Davor Kovačević/NL
Premijer Andrej Plenković poručio je u srijedu kako je dio oporbenih zastupnika lupanjem po klupama jučer u sabornici poslao poruku da želi kaos i anarhiju, a posebno je prozvao zastupnike Možemo!, nazvavši ih lončarima i lupetalima koji su tim činom ‘pokazali očaj’.
“Naglasit ću da je riječ o manje od 20-ak zastupnika, lončara, lupetala, koji su metode koje je ‘Možemo’ primjenjivao u Gradskoj skupštini sada primijenili u Saboru. Poslali su poruku očaja”, istaknuo je premijer u uvodnom obraćanju na početku sjednice Vlade.
Jučerašnju namjeru oporbe da stalnim zahtjevima za stankama ‘razvuče’ vrijeme do premijerova izvješća, Plenković je ocijenio do sada “neviđenim korištenjem stanki” s ciljem oduzimanja prava javnosti da čuje ono što je njegova Vlada napravila u proteklih sedam godina.
“Nisu uspjeli, zahvaljujući mikrofonima – javnost je čula. Usprkos tome sam održao govor u neuobičajenim uvjetima, ali je javnost čula”, rekao je premijer.
Istaknuo je i da je dio zastupnika jučer poslao poruku rušenja ugleda institucija i pokazao da želi kaos i anarhiju.
Posebno se osvrnuo na stranku Možemo rekavši da su im u Gradu Zagrebu vrhunsko postignuće plave vrećice koje Zagrepčani ne kupuju i ne koriste, a grad, preplavljen smećem, postao je promenada za divlje svinje.
“To je stečevina onoga što rade u Zagrebu, a na razini države to je lupanje i opstrukcija. To su preuzele antisistemske male stranke i pojedinci iz nekad velikih stranaka”, rekao je premijer.
Rekao je i da ovakva opstrukcija pokazuje smjer njihova ponašanja do parlamentarnih izbora te dodao da će njegova vlada raditi svoje kao i do sada.
Objasnio je i da tezom o dvije Hrvatske ne dijeli građane, nego dijeli samo jedan mali dio populacije od onih koji rade, rano ustaju i žele dobro.
“Mi ćemo nastaviti to, a oni neka budu lupetala i neka nastave kao Milanović koji je napravio presedan i nije potpisao zakon (o izbornim jedinicama). Oni valjda računaju da, ako ovaj može biti destruktivan, mogu i oni”, rekao je Plenković.
Osvrnuo se i na dodatke temeljnom kolektivnom ugovoru koji se odnose na službenike i namještenike u državnim i javnim službama. Rekao je da je dogovor postignut oko rasta osnovice od pet posto i ona će se isplaćivati već na plaći za listopad.
Dogovoreno je i da raste božićnica, a uvedeno je i novo pravo – uskrsnica, koja će iznositi sto eura.
“Pokazali smo da nakon sedam godina dijaloga i povjerenja kao vlada radimo maksimalne napore da povećamo plaće ljudi u državnom i javnom sektoru, a ukupnim mjerama stvaramo i preduvjete za rast plaća u privatnom sektoru”, istaknuo je premijer.
najnovije
najčitanije
Zadar
paklene vrućine
Toplinski val u Hrvatsku donio temperature i do 37 stupnjeva. Crveno upozorenje na cijeloj obali
Zadar
UKORAK S VREMENOM
Uslugom »Moja Čistoća« informirajte se i lakše upravljajte računima već danas!
Zadar
špica
[FOTO] VRUĆA SUBOTA Unatoč paklenim vrućinama, Poluotok je vrvio ljudima. Donosimo djelić atmosfere
Zadar & Županija
OD PONEDJELJKA
KAZNE DO 13 TISUĆA EURA Grad Nin kreće u uklanjanje ilegalnih naprava za sidrenje
Hrvatska
prijatelji životinja
U Zagrebu održan prosvjed za prava životinja: ‘Dosta je šutnje i nečinjenja’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda