Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

međunarodni dan gluhih osoba

Udruga osoba oštećena sluha želi kvalitetniji postupak vještačenja

Autor: Matea Guzalić

29.09.2023. 16:49
Udruga osoba oštećena sluha želi kvalitetniji postupak vještačenja

Foto: UDRUGA OSOBA OšTEćENA SLUHA



Udruga osoba oštećena sluha Zadarske županije ove godine obilježava Međunarodni dan gluhih osoba i Međunarodni dan znakovnog jezika jednodnevnim izletom u Park Postojnska jama. Uz izlet, iz Udruge su naglasili da im je cilj ostvariti prava za gluhe osobe, a neka od njih su – pravo gluhih na potpuno i pravedno vještačenje, pravo gluhih na komunikaciju prilagođenoj gluhoj osobi, pravo gluhih na potpunu inkluziju i pravedan inkluzivan dodatak te pravo gluhih na prevoditelja.


Kako nam kaže Jasmina Vukić, predsjednica Udruge, bitno je naučiti što je točno gluhoća te koje su razlike između pojedinih vrsta gluhoća.


– Gluhe se nikad nije pitalo, čujući su upravljali i donosili prava i mišljenja o gluhima. A oni nisu gluhe osobe, ne znaju što je gluhoća. Kod onih koji su gluhi od rođenja gluhoća nije samo jedna vrsta teškog oštećenja, već postoje višestruka oštećenja.




Primjerice, oštećeni su sluh, govor, glas, a dolazi i do nemogućnosti savladavanja jezika u govoru i pisanju. Nadalje, gluhoća i umjereno oštećenje sluha nije isto oštećenje, već ima više vrsta.


Također, neki misle da je staračka oglušenost isto kao i naše oštećenje, a nije, objasnila je Vukić te ovim putem upozorila građane da ne nasjedaju na ulične prosjake koji se pretvaraju da su gluhi kako bi dobili novac.


– Iz Udruge napominjemo i molimo građane da ne nasjedaju na razne prosjake koji traže pomoć za izgradnju doma za gluhe. Gluhe osobe ne prose. Mi smo uvijek transparentni kad imamo neki projekt ili akciju i uvijek se zna sve o tome i koja je točna svrha prikupljanja novaca, kazala je Vukić.


Ove godine je došlo do velikih zakonskih promjena u ostvarivanju prava za gluhe osobe, no iz Udruge su nezadovoljni postupkom vještačenja.


– Dolazi do zakonskih promjena, sve se mijenja i sve će se morati ponovno određivati. eki zakoni koji se trebaju izglasati su trenutno na čitanjima. Nezadovoljni smo vještačenjem i stupnjevanjem ljudi i mislimo da se taj posao loše radi, ne samo kod nas, već u cijeloj Hrvatskoj, izjavila je Vukić, dok nam je tajnik Udruge Miki Savić ispričao kako osobe koje pišu zakone nisu upoznate sa stvarnim potrebama osoba s invaliditetom.


– Imam osjećaj da sve te zakonske promjene, ne samo za gluhe, nego za većinu osoba s invaliditetom, pišu osobe koje se nikada u životu nisu srele s gluhom osobom ili s osobom s invaliditetom, jer je očigledno da nisu upoznati sa stvarnim potrebama, izjavio je Savić.