Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

Objavljena knjiga

Ukoričene uspomene Zadra na razglednici, u košarci i kroz fotoobjektiv

Autor: Nikolina Lucić

07.11.2022. 11:38
Ukoričene uspomene Zadra na razglednici, u košarci i kroz fotoobjektiv

Foto: Arif Sitnica



Udruga osoba oštećena sluha Zadar u vlastitoj je nakladi objavila impresivnu fotomonografiju »Zadar na razglednici, u košarci i kroz fotoobjektiv«, koju su ovaj vikend predstavili u Muzeju antičkog stakla. Udruga ovu knjigu koristi kao alat za skretanje pažnje na članove udruge, na osobe koje ne čuju, na njihove svakodnevne probleme. Svoju su veliku ljubav prema Zadru i njegovoj povijesti ukomponirali u djelo koje ljepote i uspjehe naših sugrađana prati kroz njegove najpoznatije izvozne proizvode – razglednice s motivima Zadra, vrhunsku zadarsku košarku i lepezu poznatih fotografa.


Najljepši pozdravi iz Zadra


– Ova je fotomonografija nastala iz ljubavi i entuzijazma članova udruge s ciljem rušenja komunikacijskih barijera. Monografija je podijeljena na tri dijela, a svaki od njih predstavlja legenda zadarske kulturne i sportske scene – Ivo Kalajdžić, Zoran Veselinović i Pino Gjergja, te Željko Karavida, kazao je Miki Savić, tajnik Udruge osoba oštećena sluha.


Kalajdžić se osvrnuo na prikaze Zadra na razglednicama, koji su kao medij postali popularni na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.




– Razglednica je u početku kao ilustracije imala litografije, dok su to mjesto kasnije preuzele fotografije. Razglednice su postale prostor za pozdrave s dugih putovanja, a Zadar je bio jedno od mjesta koje su često pojavljivalo na razglednicama, a one su prikazivale suživot starog i novog, malog grada i metropole, te suživota raznih kultura, kazao je Kalajdžić, podsjetivši kako su motivi brojnih zadarskih fotografa danas nezaboravne razglednice.


– Ova monografija samo je jedna u nizu fotomonografija koja nam donosi niz fotografija grada kroz razna vremena i njegovu bremenitu prošlost. Umjesto klasičnog predgovora, ova monografija počinje karikaturama koje prikazuju svakodnevne probleme osoba s oštećenjem sluha, što je jedinstvena pojava, istaknuo je Kalajdžić.


Biser zadarske košarke


Najpoznatiji zadarski košarkaš, koji je svojim maestralnim izvedbama na terenu obilježio povijest zadarskog sporta, Pino Gjergja osvrnuo se na svoju bogatu košarkašku i trenersku karijeru, te Zadrane još jednom podsjetio na važnost košarke i njezine povijesti za kolektivni identitet grada.


– Moj je život usko isprepleten s poviješću ovog grada, te sa svim njegovim mijenama i ratovima. Košarka je u gradu postala popularna još za talijanske uprave, a svoju važnost ne gubi ni dan danas. Od moje se mladosti do danas u zadarskoj košarci puno toga promijenilo, igrači i treneri su dolazili o odlazili, no žar i ljubav prema sportu su ostali isti. Satima bih mogao govoriti o svim svojim uspomenama, utakmicama, osvojenim i izgubljenim medaljama. Na cijelom se prostoru bivše Jugoslavije štovao kult košarke, te su mnogi gradovi iznjedrili svjetski poznate klubove i igrače, kazao je Gjergja i dodao kako će košarka uvijek biti ponos grada Zadra.


– Košarka nas je naučila poštovanju različitosti, fair playju i svim različitostima na svijetu. Da nije bilo sporta, većina mojih kolega nikada ne bi vidjela svijeta niti upoznala sve ljude s kojima su se imali čast susresti u sportskim okršajima, istaknuo je Gjergja.


Medij najvažnijih uspomena


Željko Karavida kazao je kako se o fotografiji mnogo toga može kazati, te kako je Zadar već dugo poznat po svojim vrsnim umjetnicima.


– O njezinoj ću važnosti par riječi kazati kroz dva primjera. Prvo ću se nadovezati na važnost košarke, o kojoj je Pino tako lijepo govorio i kazati kako je arhiva fotografija KK-a Zadra, na kojoj sam osobno radio, jedno od najvećih blaga zadarskog sporta, te je istovremeno spomenar svim onima koji su zlatne dane zadarske košarke imali priliku proživjeti iz prve ruke, ali i podsjetnik mladim generacijama na važnost ustrajnosti i truda, kazao je Karavida, nastavljajući svoje izlaganje o snazi fotografije.


– Kao ratni reporter u obilasku jednog od mnogobrojnih sela zadarskog zaleđa s kolegom Stankom Bašićem susreo sam jednog starog djeda, koji je s tugom u očima gledao na svoju zapaljenu kuću. U kratkom nam je razgovoru kazao kako ga nije briga za kuću i imovinu koju je izgubio, već samo za slike koje je izgubio u vatri, što dokazuje koliko je fotografija opipljiv medij uspomena, istaknuo je Karavida.