Utorak, 30. travnja 2024

11 C°

Barakude u polufinalu

05.09.2010. 22:00

Barakude su u posljednjoj utakmici u skupini deklasirala do sada neporažene Talijane i plasirala se direktno u polufinale Europskog prvenstva. U nevjerojatnoj atmosferi, pred gotovo pet tisuća bučnih i raspoloženih navijača, hrvatska vaterpolska reprezentacija protiv Italije je prezentirala najbolju igru u dosadašnjem dijelu Europskog prvenstva. Na krilima Josipa Pavića barakude su iskoristile crnogorski kiks protiv Rumunja (9:9) te se uz Mađarsku potpuno zasluženo izravno plasirali u polufinale. Da su vrlo opasni Talijani su pokazali već u trećoj minuti. Dvadeset sekundi isključenja zaradio je Maro Joković, a riskantnim je lobom egzekuciju uspješno odradio Maurizio Felungo. No, Hrvatskoj nije dugo trebalo da se vrati u igru. S vanjske je pozicije silovito pogodio Joković, također poslije isključenja; izvan igre morao je izaći Deni Fiorentini. Talijanski je igrač prvi put isključenjem kažnjen u 4. minuti, a tu je šansu iskoristio mladi Sandro Sukno. Tribine su “eksplodirale”, a impuls uzbuđenja još se povećao kada se Petar Muslim lijepo oslobodio svoga čuvara i samo koju sekundu prije isteka napada precizno pogodio Tempestijevu mrežu. Ipak, 50 sekundi prije kraja četvrtine Luondo je s lijevog krila pomalo nespretno prevario hrvatskog vratara i prije poluvremena smanjio na 3:2. Odlično se nastavilo igrati i poslije predaha. Obrana je na čelu s Pavićem vrlo dobro odrađivala svoj posao, dok smo u napadu pogotovo sjajno igrali s igračem više. U četvrtoj nas je minuti nekako ipak iznenadio Gallo, čiji je dalekomenti pokušaj pod prekršajem nekako pronašao Pavićevu mrežu. Međutim, talijansko je veselje bilo kratkoga vijeka; Sandro Sukno doprinos je u drugoj četvrtini, osim uzetom prvom loptom, obilježio i pogotkom; ponovno je silovito proparao Tempestovu mrežu poslije isključenja jednog talijanskog igrača. U posljednjoj je minuti Burić imao stopostotnu prigodu pred talijanskim vratarem, ali nije pogodio pa smo vrlo brzo kažnjeni u ekspresnom kontranapadu – na 4:4 izjednačio je Presciuttia. A tada je stigao period odluke. Činjenica da smo u dosadašnjem dijelu turnira najbolje igrali upravo u trećoj četvrtini obistinila se i u ovome slučaju; potpuno se razbranio Josip Pavić, između nekoliko uistinu briljantnih obrana spriječio i jedan talijanski peterac, dok su u napadu pogađali Nikša Dobud, Maro Joković, Sukno i Petar Muslim. Posebno je lijep bio pogodak Dobuda, prilikom kojeg je sjajno izbačena cijela talijanska obrana, ali i Muslimova bomba u 8. minuti, koja nas je prvi put odvela na tri razlike. Posljednja četvrtina bila je samo puko odrađivanje posla. Pavić je spriječio sve talijanske pokušaje pogotka, a iako nismo poentirali – na koncu smo se potpuno zasluženo uz Mađarsku u polufinale plasirali – izravno.

HRVATSKA – ITALIJA 8:5

HRVATSKA: Pavić, Burić, Bošković 1, Dobud 1, Joković 1, Muslim 2, Karač, Bušlje, Sukno 3, Barač, Hinić, Obradović, Buljubašić.
ITALIJA: Tempesti, Luongo 1, Gitto, Figlioli, Bertoli, Felugo 2, Giacoppo, Gallo 1, Presciutti 1, Fiorentini, Aicardi, Deserti, Pastorino
Peterci: Hrvatska – 0, Italija – 0/1
Realizacija igrača više: Hrvatska 8/5, Italija 7/1

Skupina A

Rezultati 5. kola: Hrvatska – Italija 8:5, Turska – Španjolska 6:12, Rumunjska – Crna Gora 9:9.
!,<!,<!,<!,<!,<!,< Hrvatska 5 4 0 1 54:31 12
Italija 5 4 0 1 42:35 12
Crna Gora 5 3 1 1 60:38 10
Rumunjska 5 2 1 2 46:48 7
Španjolska 5 1 0 4 41:40 3
Turska 5 0 0 5 21:71 0
Napomena: U polufinale su se izravno plasirali Hrvatska i Mađarska. Za preostala dva mjesta u polufinalu igraju: Crna Gora – Srbija i Italija – Njemačka.

Skupina B

Rezultati 5. kola: Srbija – Njemačka 17:3, Rusija – Grčka 7:6, Mađarska – Makedonija 7:4.
!,<!,<!,<!,<!,<!,< Mađarska 5 4 1 0 46:34 13
Srbija 5 4 0 1 71:36 12
Njemačka 5 3 0 2 32:45 9
Grčka 5 1 1 3 32:37 4
Rusija 5 1 0 4 42:53 3
Makedonija 5 1 0 4 35:53 3