Da je ova jesen bogata gljivama vidljivo je po tome što se u selima gotovo ispred svake kuće prodaju svježi i sušeni vrganji. Cijena je više nego povoljna. Kilogram netom ubranih vrganja stoji svega 50 kuna
Zagazili smo duboko u jesen. Glavnina poljodjelskih poslova je završena ili se bliži kraju, ali to ne znači da će poljodjelci predstojećih dana biti nezaposleni. Berba vinograda, prerada grožđa je prošla i polako se kuša i ocjenjuje mošt. Ovogodišnja berba grožđa započela je krajem kolovoza i produžila se je gotovo do Miholja.
– Imam starog vina dovoljno do Božića, a tada će na red doći ovogodišnje, govori Ante Lulić iz Suhovara najmlađi mladoženja u novijoj povijesti Ravnih kotara koji je ovisno o sorti u nekoliko navrata obavljao berbu grožđa. Mošt se je dobrano izbistrio, ali još nema buke koju očekujem. Bez obzira na to svaki dan kušam čašicu dvije da vidim kako zrije.
– Vino je kao žena moraš o njima svakodnevno voditi brigu, poručuje kum Ante.
Pavičić i Serdarević u Lagosu
Kao što su se poljodjelci rastrčali po poljima gljivoljupci su protekli vikend prokrstarili šume Like i ravnokotarske šumarke. Nakon dvije „sušne godine” ove jeseni bilo je gljiva u izobilju.
U berbu gljiva danas se upuštaju gotovo svi. Oni koji znaju o gljivama kao i oni što su spoznaje o gljivama stekli putem knjiga, časopisa i interneta pa sada misle da sve znaju. Staro pravilo berača gljiva glasi: – Sve su gljive jestive. Neke su jestive jednom, a druge više puta. Zbog toga onaj tko ne poznaje dobro gljive, a odluči se za berbu po povratku kući treba naći nekog tko poznaje gljive i prije kuhanja ih pregleda i baci ono što je sumnjivo i ne valja.
Šume Like i Gorskog kotara prošli vikend poharali su berači iz svih krajeva Hrvatske.
– Uz šume u blizini Gospića bilo je parkiranih automobila s registarskim oznakama Čakovca, Zagreba, Krapine pa i Osijeka govori Ivica Šuper zaljubljenik u šumu, lovac i dobar poznavatelj gljiva iz Brušana koji je u društvu zadarskih lovaca Ante Pavičića i Ivana Serdarevića obišao lovište Lagos prije početka sezone lova.
Obilazak lovišta nije bio jedini razlog boravka zadarskih lovaca u lovištu Lagos. Osnovni razlog bilo je dodjela Lovačkog priznanja III. reda Hrvatskog lovačkog saveza Anti Pavičiću za predanom radu na zaštiti divljači i uređenju lovišta. Osim nagrađenih u lovištu Lagos na uručenju priznanja sakupila se je grupa lovaca koji nisu guštali u gljivama već u ličkoj kalji specijalitetu od janjetine i povrća.
Da je ova jesen bogata gljivama vidljivo je po tome jer se u selima oko Gospića gotovo ispred svake kuće prodaju svježi i sušeni vrganji. Cijena je više nego povoljna. Kilogram netom ubranih vrganja stoji svega 50 kuna.
Vrganji zablistali u punom sjaju
Ima li gljiva na ravnokotarskom prostoru išao sam se osobno uvjeriti prošle subote. Strast prema berbi gljiva ostala mi je od djetinjstva kada sam s ocem obilazio šume po Bilogori i učio o gljivama. Kako u berbu gljiva ne valja poći sam pozvao sam prijatelje, ali, nažalost, većina je bila spriječena pa sam taj važan i rekreativan posao obavio sam. Naoružana štapom, košarom i dobrom voljom uputio sam se na gljivarsko odredište. Gljivari dobre lokacije sakrivaju i čuvaju samo za sebe kao ribari pošte dobrog ulova. Zbog toga samo glede informacije reći ću da sam bio na prostoru Ravnih kotara u tipičnoj mediteranskoj šumi hrasta medunca i bijelog graba.
Lagano se krećemo po šumi i vrlo brzo nalazim željenu vrstu gljiva. Vrganji krupni gotovo na odlasku. Trebalo je doći u berbu prije nekoliko dana. Ova zadnja kiša i malo sunca dobro će doći da niknu novi. Ipak i takvi odlični su za sušenje.
Druga jestiva gljiva koja se pojavljuje ove jeseni je blagva.
Blagva zakonom zaštićena
Blagvu ne zovu s razlogom kraljica gljiva. Ne samo izgledom već i ukusom je naša najkvalitetnija gljiva. Blagva je zakonom zaštićena i ne smije se brati jer je ima malo. dali je stvarno tako dobro bi bilo da onaj tko je zabranio branje blagvi obiđe šumarke u priobalju. U godinama kada nema blagve nema niti drugih gljiva.
Blagva ima karakterističan izgled. U početku je obavijena debelim mesnatim bijelim ovojem koji doslovno puca i iz njega izrasta gljiva krasne narančaste boje. Ostatak ovoja na dnu zadebljalog stručka ostane do kraja. Površni i neiskusni gljivari je lako zamijene s otrovnom muharom, ali to su stvarno laici. Muhara ima bijele listiće i stručak je bijele boje. Naša blagva ima izrazito žute listiće, žuti su i stručak i vjenčić koji je izrazito rebrast. Iskusni gljivari vrlo dobro razlikuju blagvu od muhare i u najranijoj fazi razvoja, kada je u kako zvanoj fazi jajeta.
Blagva je u glatkom jajetu dok je kod muhare jaje krastavo ili bradavičasto, međutim u toj fazi je treba samo gledati, ubrati bi bila strašna šteta. Dok blagva nije bila na popisu zaštićenih gljiva, spremali su je na razne načine, pa čak i sirovu. Savjetujem vam da kad naiđete na blagvu, zastajte, promatrajte je duže i odajte joj dužnu počast, jer ona je ipak kraljica gljiva.
Blagve sam nakon fotografiranja ostavio. S punim košarama vrganja krećem kući. Ovo treba odmah spremiti jer gljive se moraju jesti netom ubrane. Guštati sam u gljivama nema smisla. treba pozvati prijatelje. To je ujedno prilika za druženje i kušavanje mladog vina.
MJESEČNA DOZVOLA 250 KUNA
Hrvatske šume primjenjuju Zakon o šumama koji u jednom dijelu govori o „Osnovama gospodarenja” gdje se nalazi i poglavlje koji govori o sporednim šumskim plodovima u koje spadaju i gljive. Na snazi je također i Pravilnik o zaštiti gljiva koji je donijela Državna uprava za zaštitu prirode, a u kojemu je regulirano tko, kada, gdje i u kojim količinama smije brati gljive. Pravilnik uključuje i popis zaštićenih vrsta gljiva koje se ne smiju brati osim u znanstveno istraživačke svrhe.
Na dan se može ubrati najviše dva kilograma gljiva po osobi i to ako ste kupili dozvolu za branje dnevna dozvola za branje gljiva stoji 25, tjedna 125, a mjesečna 250 kuna inače su kazne od tisuću kuna pa naviše.
Kontrolu berača gljiva po šumama vrši lugar uz pratnju policijskog službenika uz prethodno predočenje lugarske značke.
najnovije
najčitanije
Županija
PREDAVANJE
Silvija Šiljeg održala predavanje na temu kvalitete života u Zadru
Zadar
ADVENT POČINJE
U nedjelju otvaranje ovogodišnjeg Adventa u Zadru, evo što vas čeka
Hrvatska
vremenske neprilike
HAK: Snijeg otežava promet prema Dalmaciji i Rijeci
Nogomet
STARI ZNANCI
Hrvatska saznala suparnika za četvrtfinale Lige nacija
Zadar
GOVOR
Gradonačelnik Dukić: ‘Zadar je baš zato toliko čudesan. Hvala vam svima na povjerenju…’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja