Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zbog restriktivnosti zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji žene bez partnera, istospolne partnerice, transrodne osobe, ali i heteroseksualni parovi često ostaju bez mogućnosti da postanu roditelji ili su pak rješenja prisiljeni tražiti izvan granica Hrvatske, upozorili su iz udruge Dugine obitelji.
Naime, prema Zakonu o medicinski potpomognutoj oplodnji iz srpnja 2012. godine, pravo na medicinski potpomognutu oplodnju (MPO) nemaju žene koje se nalaze u istospolnoj zajednici, dok to pravo žena koja nije u braku ili izvanbračnoj zajednici ima samo ako se dosadašnje liječenje neplodnosti pokazalo neuspješnim. Zbog toga je naš zakon, tvrde, među najrestriktivnijima u Europi.
Pristup MPO-u težak je i za heteroseksualne parove, za transrodne osobe gotovo nemoguć, dok je za ženske istospolne parove eksplicitno zabranjen. Time je Hrvatska u društvu još 24 europske zemlje u kojima ženski parovi ne mogu pristupiti potpomognutoj oplodnji, poput Italije, Mađarske, Poljske i drugih, navode Dugine obitelji. Pokrenuli su zato kampanju »Hrvatska treba novi zakon o MPO-u«, s ciljem donošenja modernijeg zakona o MPO-u.
– Trebamo zakon koji prati najnovije znanstvene spoznaje i procedure, i koji ne diskriminira. Trenutni zakon ograničava postupke MPO-a i za heteroseksualne parove, onemogućava medicinskom osoblju koje se želi baviti ovom granom medicine da obavlja svoj posao u skladu s međunarodnim standardima te direktno krši Hipokratovu zakletvu u dijelu u kojem ona eksplicitno govori o tome da sve osobe imaju pravo na medicinske tretmane neovisno o seksualnoj orijentaciji.
U konačnici, trenutni zakon je u suprotnosti s deklariranim demografskim politikama koje hrvatski političari često spominju, poručuje Daniel Martinović, predsjednik udruge.
I oni koji odu u Njemačku ili Austriju, imaju problema s MPO-om jer im se usluga uskraćuje ako nisu državljani, a postoji rizik od diskriminacije, uznemiravanja ili čak i nasilja, tvrdi Martinović i traži dostupnost usluge u Hrvatskoj.
Koliko je Hrvatska još zatvorena po pitanju istospolnog roditeljstva govori činjenica da su plakati udruge Dugine obitelji vandalizirani već prvi dan kampanje. Iako je prošlih godina sudskim presudama u slučaju Šegota/Kožić istospolnim parovima u Hrvatskoj omogućeno da se prijave za udomiteljstvo ili posvajanje, u Udruzi zaključuju da je još dugačak put u borbi protiv diskriminacije.
– Tužno je to što smo na neki način i očekivali da će naši plakati biti išarani ili da ćemo na društvenim mrežama dobiti poruke koje su čisti govor mržnje. Govore nam da su naše obitelji manje vrijedne, ponekad nam prijete smrću, a zabrinjavaju nas i poruke raznih političara da »naše društvo nije spremno«.
Još puno moramo raditi na tome da LGBTIQ osobe u Hrvatskoj budu ravnopravne članice društva, ali mi ne planiramo stati na putu prema našoj viziji – društvu koje poštuje, prihvaća i slavi sve obitelji, komentira Martinović.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
vrijedna priznanja
Marija Dejanović i Nicolas Bajlo dobitnici nagrada na Danima hrvatskog turizma
Županija
olujni vjetar
U prekidu brojne trajektne i katamaranske linije
Hrvatska
premijer
Plenković o uhidbenim nalozima ICC-a: ‘Ne mogu se izjednačavati demokratska vlast i teroristi’
Zadar
PRIGODNO OBILJEŽAVANJE
OBNOVLJEN SPOMENIK Puntamika slavi obnovu i revitalizaciju sv. Stošije
Hrvatska
telefonska sjednica
Vlada odbija navode iz Prijedloga za pokretanje pitanja povjerenja premijeru
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Zadar
USUSRET DESETOJ OBLJETNICI POSLOVANJA
Od lokalne priče do regionalnog lidera: Kako je Berekin postao simbol uspjeha
Zadar
SVEČANOST
[FOTO] Dodijeljene nagrade zasluženim dobitnicima javnih priznanja Grada Zadra
Crna Kronika
NESREĆE
U prometnim nesrećama u Zadru i Benkovcu ozlijeđeni pješaci, završili u bolnici
Zadar
PREDSJEDNIK RH