Srijeda, 26. lipnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

26 C°

»Za čistu uvalu«

Udruga Volim Vlašići želi podići svijest o važnosti zaštite prirode i okoliša

Autor: Nikolina Lucić

27.05.2024. 08:34
Udruga Volim Vlašići želi podići svijest o važnosti zaštite prirode i okoliša

Foto: Mislav Klanac

U sklopu Javnog poziva za prijavu programa i projekata udruga za dodjelu financijske potpore u okviru raspoloživih sredstava Proračuna Zadarske županije za 2024. godinu na poziciji Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove, 20 je tisuća eura dodijeljeno 11 udruga i njihovim projektima zaštite i istraživanja okoliša.


20 tisuća za zaštitu prirode i okoliša


Najveći iznos financijskih sredstava koji se mogao prijaviti i ugovoriti po pojedinom programu ili projektu je 2.500,00 eura. Programi ili projekti mogu se financirati u cijelom ili u djelomično zatraženom iznosu tako da se isplata u pravilu obavlja jednokratno i to 45 dana od dana sklapanja ugovora o dodjeli potpore.


Jedan prijavitelj može prijaviti i ugovoriti jedan projekt u okviru ovog Javnog poziva, na razdoblje provedbe do 12 mjeseci. Ista udruga može biti partner na više projekata unutar prioritetnih područja Javnog poziva. Prijavitelj je mogao djelovati u partnerstvu s jednom ili više udruga koje moraju ispunjavati sve uvjete prihvatljivosti koje vrijede za prijavitelje.


Informativno-edukativna kampanja »Za čistu uvalu« Udruge Volim Vlašići tako će obuhvatiti brojne aktivnosti u uvali koja je 2014. godine zbog svoje biološke i krajobrazne raznolikosti proglašena Natura 2000 zaštićenim morskim područjem. Zbog nedovoljne informiranosti, osviještenosti mještana i posjetitelja postoji opasnost da se u bliskoj budućnosti trajno unište biljna i životinjska staništa i to zbog prekomjernog izlovljavanja riba i školjki te zagađenja uvale.


– Udruga bi ovom kampanjom utjecala na svijest pojedinaca o važnosti zaštite prirode i okoliša, bioraznolikosti te očuvanju flore i faune na području Vlašića. Do sada smo odradili nekoliko ekoloških akcija i edukativnih projekata, a široj javnosti poznati smo po papirnatim pepeljarama za plažu i projektu »Molimo ne bacajte opuške, naše ribe i ptice ne puše« koji smo u Vlašićima proveli 2018. godine, a kasnije proširili i na ostale otoke u Dalmaciji, kazala nam je Ana Žunić, predsjednica Udruge.



S obzirom na to da se posljednjih nekoliko godina primjećuje povećana devastacija plaže i uvale Vlašići (neovlašteno sidrenje, ispuštanje septičkih jama u more, odlaganje opasnog otpada na rivi…) želja im je mještane i posjetitelje educirati i informirati o ekološkoj mreži i negativnom utjecaju čovjeka na biljna i životinjska staništa u moru i na kopnu.


– Osnovni cilj ovog projekta jest kvalitetnija zaštita i očuvanje prirodnih vrijednosti kroz edukaciju i senzibilizaciju lokalnog stanovništva i posjetitelja s naglaskom na uvalu Vlašići i ekološku mrežu Natura 2000, dodala je Žunić, rekavši kako navedeni cilj namjeravaju postići smanjenjem onečišćenja uvale i kopna Vlašići, poticanjem na odgovornije ponašanje mještana i turista, informiranjem i edukacijom stanovništva i posjetitelja Vlašića, te zaštitom prirodnih ljepota, biljnih i životinjskih te endemskih vrsta na zaštićenom području Vlašića.


Zaštita uvale i života u njoj


– Partneri i stručni suradnici na projektu su nam Morana Bačić, stručna voditeljica, JU Natura Jadera, Vedran Dorušić, iz Centra za podvodna istraživanja »Navalis« i Kristijan Gligora, ACI ambasador i istraživač. Partnere i stručne suradnike smo angažirali jer su se do sada pokazali stručnost i profesionalnost te veliki angažman u istraživanjima, zaštiti okoliša, sudjelovanju u ekološkim akcijama i radu s mladima.


Njihovo znanje i iskustvo svakako će utjecati na edukaciju i osvješćivanje mještana Vlašića te rezultate projekta, pojasnila nam je Žunić, kazavši kako će informativnu i edukativnu kampanju provesti putem društvenih mreža, promotivnih materijala te postavljanjem dviju svlačionica za presvlačenje kupača na rivi i neposrednoj blizini plaže na kojima bi otisnuli biljne i životinjske vrste kao i poruke na hrvatskom i engleskom jeziku.


– U suradnji s Komunalnim društvom iz Paga odradit ćemo informiranje i educiranje mještana i iznajmljivača o ekološkoj mreži Natura 2000 i negativnom utjecaju na uvalu Vlašići te ih potaknuli na propisno pražnjenje i odvoz otpadnih voda iz sabirnih i septičkih jama na području MO Vlašići. U suradnji s Centrom za podvodna istraživanja »Navalis« i Kristijanom Gligorom organizirat ćemo ekološku akciju čišćenja podmorja u lučici. Na toj lokaciji primijećena je znatna količina otpada, od raznih predmeta, ribarskih alata, konopa, kanti od ulja, boja, pojasnila je Žunić.



Akciju čišćenja plaže i Kvasila, muljevitog dijela uvale Vlašići gdje stanište imaju brojne biljne i životinjske vrste odraditi će u suradnji s volonterima, mještanima i iznajmljivačima te učiteljicom i učenicima OŠ Juraj Dalmatinac, područnom školom u Vlašićima. Nakon akcije čišćenja lučice organizirat će predavanje o zaštiti mora uz prezentacije za zainteresirane mještane i posjetitelje.


Studentska akcija


Maja Perinović, Zadranka sa zagrebačkom adresom studentica je Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i članica udruge studenata Biologije »BIUS«, koja je tjedan dana sa kolegama provela istražujući život kanjona nam je kazala kako je terenski zadatak započeo sa 70 studenata. Maju smo upoznali prilikom posjete OPG-u »Pueblo Escondido« i udruzi »Lončari«, kada nam je ispričala sve detalje o njihovu studentskom projektu.


– Studenti različitih smjerova s različitih godina u sklopu naše je udruge zajedno radilo na terenu. Naša udruga svake godine održava nekoliko velikih projekata, a terenski je rad jedna od njih. Istraživanje radimo u dva navrata – proljeće i jesen, a radili smo u sekcijama, ovisno o polju istraživanja. Zapravo svaka sekcija ima vlastito malo istraživanje, a sve ćemo objediniti u zajedničkom zborniku radova, najavila je Perinović, koja će se u kanjon Bijele još jednom s kolegama vratiti ovo ljeto, kada će nam i predstaviti prve rezultate istraživanja.


– Radili smo inventarizaciju vrsta kako bi utvrdili bioraznolikost područja, a istraživanje će dobro poslužiti ustanovi »Natura Jadera« pri popisivanju vrsta. Sama rijeka Bijela jako nam je zanimljiva jer je povremena tekućica, koju sada ipak nismo uspjeli vidjeti u njenom punom sjaju. Povremeni su tokovi jako zanimljivi, naročito kod utvrđivanja koje vrste i kako preživljavaju u takvom ekosustavu, pojasnila nam je Perinović, dodavši kako je »Naturi Jaderi« bilo iznimno važno da im popišu čim više botaničkih vrsta, kao i pauka i leptira na tom području.


– PP-u Velebit dužni smo podatke o travnjacima na Tulovim gredama, gdje je radio veliki broj studenata, kao i vrulje u uvali Modrič kod Starigrada. Puno nas je bilo na terenu, tako da smo uspjeli rješiti ogromnu količinu posla koja je bila pred nama, zaključila je Perinović.



Financirani programi


Udruga »Jardin« za svoj program »Eko Iž (Šporkulja i Šporkaćun)« usmjeren na zaštitu prirode dobila je 1.716 eura, Udruga studenata biologije »BIUS« za program »Istraživačko – edukacijski projekt Karin 2024« 1.989 eura, »Društvo prijatelja parka Žmirići« za »Mini kompostanu – zeleni otpad nije smeće« 1.934 eura, Udruga za promicanje ekološke proizvodnje hrane, zaštite okoliša i održivog razvoja »Eko – Zadar« 2.016 eura za svoj projekt »Zeleni telefon – servis građanima za prijavu okolišnih problema«, Udruga za zaštitu okoliša, promicanje ekološke proizvodnje i održivog razvoja »Volim Vlašići« 1.989 eura za projekt edukativno – informativne kampanje »Za čistu valu«, Udruga za promicanje lokalnog razvoja »Ajmo Vlašići« 1.689 eura za akciju čišćenja okoliša i sadnje bilja, udruga za promicanje odgojne i obrazovne djelatnosti »Žaruljica« za program »Zapuntelske eko priče« 1.743 eura, Udruga »Moj otok« 1.525 eura za program »Moja Zadarska županija bez azbesta!«, Udruga »Sonda« za promicanje kreativnosti, edukaciju i razvoj lokalne zajednice 1.934 za program »SeaStar Hero Telašćica«, Udruga za promicanje i unaprijeđenje turizma »Kreativa Lazaret« za svoj program »Poučne staze otoka Ošljaka« 1.444 eura i »Društvo istraživača mora – 20000 milja« 2.016 eura za program »MAPA – Dani grebena«.