Foto: Luka Jeličić
Kameni ledenjak koji se izdiže iznad zaselka Katuše u Medviđi dobro je poznato odredište brojnim domaćim planinarima i turistima, koji vođeni ljubavlju prema prirodi redovito posjećuju ovaj jedinstveni krški fenomen s kojeg se pruža pogled na cijelu Bukovicu i Ravne kotare, Velebit, Prominu, a za lijepa vremena čak i na Dinaru. Kameni ledenjak je jedinstvena vapnenačka formacija impozantnih dimenzija.
Svojom formom predstavlja jedinstveni orijentir u prostoru vidljiv izdaleka. Njegova jedinstvenost i privlačnost velik je potencijal za stvaranje još jedne lijepe, nove turističke priče.
Skriveni biser
Skriveni biseri i prirodne ljepote u zadarskom su kraju prava rijetkost, jer, kako bi domaći kazali, nema mjesta koje turisti nisu otkrili – od skrovitih divljih plaža, do bogatih šuma sa skrivenim puteljcima i nezaboravnim vidikovcima. Ipak, nekim bi mjestima takva popularnost itekako dobrodošla, a Kameni ledenjak iznad sela Katuše na samom rubu benkovačkog kraja upravo je takva destinacija.
Kameni je ledenjak dugo vremena bio nepoznanica, a sada je zaštićen kao osobita krajobrazna vrijednost te je pokrenut postupak pri Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije da se proglasi geološkim parkom koji može služiti kao edukativni krajobraz na kojemu se vidi djelovanje vode tijekom protoka vremena u vapnenačkim stijenama, od pukotina od par milimetara do pukotina dubine i dvadesetak metara.
Proglašenjem geološkog parka ovaj zapostavljeni prostor dobio bi jednu novu vrijednost koja će postati temeljem za mnogo više turističkih priča u ovome selu.
Krški fenomen
Kao i svaki drugi ruralni kraj, i uz Bukovicu se vežu brojne legende, a za kameni se ledenjak govorilo da je, kada je Bog vidio kako ljudi u ovom kraju pate zbog manjka vode i teškog, krškog kamenitog krajolika, odlučio u stijenama napraviti lokve. Kada je đavao vidio da je ljudima lakše, svaku je pukotinu otvorio noktom kako bi voda otekla dalje.
Popularno je već ovo izletište, za planinare, koje autobusi iskrcaju u Karinu podno kanjona rijeke Bijele. Oni se potom pješice, preko kanjona zapute do najvišeg vrha Bukovice – Jurišinke na Kunovcu visine 674 metra i do kamenog ledenjaka, gdje mnogi znaju i prespavati u iskonskom ambijentu netaknute prirode.
Kameni ledenjak iznad zaselka Katuše predstavlja jedinstvenu prirodnu ljepotu i nedovoljno iskorišteni turistički potencijal Bukovice i Ravnih kotara.
Ovaj krški fenomen, impresivnih vapnenačkih formacija i spektakularnih pogleda, sve više privlači planinare i ljubitelje prirode, ali njegova prava vrijednost tek dolazi do izražaja zahvaljujući postupku proglašenja geološkim parkom.
Ova inicijativa ne samo da će pridonijeti zaštiti i očuvanju ove prirodne baštine, već će omogućiti daljnji razvoj turizma u zapostavljenom ruralnom kraju, donoseći mu zasluženu pažnju i priliku za stvaranje novih turističkih priča.
najnovije
najčitanije
Županija
NAJBOLJI MALI KAMP
Dionis Camping Zaton ovogodišnji najbolji domaći mali kamp: ‘Inspirirali su nas na otvaranje…’
Zadar
JAVLJA DHMZ
Danas oblačno s kišom, u nastavku dana osjetan pad temperature
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja