Foto: MISLAV KLANAC
Cerovačke špilje smještene su na obronku južnog Velebita, na sjeveroistočnoj padini brda Crnopca, u zaštićenom području »Parka prirode Velebit«. Najbliži grad je Gračac, udaljen četiri kilometara.
U špiljama se tako uz malo mašte i lampu mogu vidjeti neki od najpoznatijih filmskih likova, kao što su Darth Vader, Gandalf i Dumbledore, pa čak i Scooby Doo, kao i mnoge životinje, a neke od njih su u davna vremena nastanjivale špilje.
Stvaralačka moć prirode
Od svih čari koje Velebit skriva u svom podzemlju, Cerovačke špilje spadaju u najintrigantnije. Koračajući kroz samo srce Velebita, teško je ostati ravnodušnim prema stvaralačkoj moći prirode. Bogatstvom špiljskih ukrasa, Cerovačke špilje daleko nadmašuju sve ostale speleološke objekte u Hrvatskoj.
Za turistički posjet su otvorene Donja i Gornja Cerovačka špilja, svaka u dužini od otprilike sedamsto metara. Obilazak jedne špilje traje otprilike sat i pol, s time da ste u samoj špilji otprilike pedeset minuta. Obilazak obje špilje traje otprilike tri sata, a u svakoj ste špilji po pedesetak minuta, dok ostatak vremena odlazi na hod od centra do špilja i nazad. Špilja se obilazi s vodičem, a vođenje je uključeno u cijenu ulaznice.
Centar izvrsnosti Cerovačke špilje s parkingom smješten je na 553 metara nadmorske visine odakle se laganim hodom pješačkom stazom za petnaestak minuta dolazi do Donje špilje, smještene na 624 metara nadmorske visine. Za dodatnih deset minuta hoda pješačkom stazom dolazi se do Gornje špilje, koja se nalazi na 671 metar nadmorske visine.
Prosječna temperatura u špiljama iznosi oko 7 ºC. Upravo zbog toga je za posjet špiljama potrebno imati topliju, slojevitu odjeću – tijekom cijele godine, te sportsku obuću.
Izazov koji svi mogu savladati
Ako ste ljubitelji filmskog svijeta, dobre likove ne morate gledati samo na ekranima već i u najpoznatijem turističkom špiljskom kompleksu u Hrvatskoj, koji je u lipnju prošle godine nakon četverogodišnjih radova ponovno otvorio vrata za posjetitelje koji pristižu tijekom cijele godine. Iako vam se na prvi pogled istraživanje, koje može potrajati i više od tri sata, može činiti prezahtjevno, vjerujte nam, nećete požaliti, jer izazov uspona do Gornje i Donje Cerovačke špilje, koje su trenutno otvorene za posjetitelje, svi mogu savladati.
Cerovačke špilje nalaze se na sjeveroistočnim padinama Crnopca, iznad južnog ruba Gračačkog polja. Trenutno su poznate tri Cerovačke špilje: Gornja, Srednja i Donja Cerovačka špilja. Donja špilja otkrivena je 1913. godine prilikom izgradnje željezničke pruge prema Splitu. Za njezino istraživanje, promociju i zaštitu najzaslužniji je inženjer Nikola Turkalj, pa je Donja špilja po njemu nazvana i Turkaljeva špilja.
Kao jedan od najdužih, ali ne i u potpunosti otkrivenih kompleksa, Cerovačke špilje privlače pažnju rekreativaca, speleologa i znanstvenika, koji su u špiljama otkrili više od četrdeset vrsta kukaca, od kojih su neki endemi. Neosporno je da će vas špilje oduševiti, jer njihova ljepota bogatija je iz godine u godinu, milimetar po milimetar.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja