Četvrtak, 2. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Najbolja samoodrživa kuća za odmor

Autentična otočka oaza obitelji Rančić raj za turiste

Autor: Nikolina Lucić

30.12.2024. 08:27
Autentična otočka oaza obitelji Rančić raj za turiste

Foto: OSOBNA ARHIVA



Capesanta – sanjiva kamena kućica u Lukoranu zbog svog je dizajna, u simbiozi s prirodnim okolišem i selom u kojem se nalazi ove godine proglašena najboljom samoodrživom kućom za odmor u Zadarskoj županiji. Iza nje stoji Lili Rančić sa svojom obitelji koja se već četiri godine na Ugljanu bavi pružanjem nezaboravnog turističkog iskustva posjetiteljima iz cijelog svijeta. Mali objekt na osami, okružen maslinikom i vrtom, savršena je lokacija za mirni odmor svih onih koji uživaju blizinu prirode, ali i autentičan otočki ambijent koji su Rančići sačuvali korištenjem prirodnih materijala, ali i obnovom suhozida.


Otočka idila




Samo ime objekta – Capesanta – školjka, daje naslutiti i kako on izgleda. Za uređenje djedovine Lilinog supruga koristili su samo prirodne materijale, obnovili su staro stepenište i suhozide koji opasavaju njihovo imanje. Sam oblik građevine je kao školjka koja se otvara.


– U povijesti su hodočasnici upravo capesantu koristili kao simbol otvorenih vrata, tako da i mi njezinim imenom i oblikom poručujemo da su vrata naše kuće otvorena svima. Moj suprug inače radi u ugostiteljstvu u našoj konobi na Malom Lošinju, tako da smo cijelog života u turizmu. To je naš način života i kruh, kazala nam je Rančić, iskusna domaćica u turizmu koja se i sama godinama bavila iznajmljivanjem apartmana.


– Logični nam je slijed stoga bio obnoviti suprugovu djedovinu i udahnuti joj novi život. Za nas je nagrada za samoodrživost zato najbolji način promocije koji možemo poželjeti jer upravo je održivost utkana u sam nastanak Capesante. Zato su nam iz Turističke zajednice Preka i sugerirali da se okušam u natječaju, poručila je Rančić. Capesanta se nalazi na osamljenom dijelu Lukorana, dovoljno blizu sela da gosti mogu uživati u plažama i otočkoj atmosferi, a opet dovoljno daleko da imaju svoju intimu i osjećaju se ugodno. Sama je kuća smještena na velikoj parceli okružena maslinikom na ukupnoj površini od preko tisuću kvadrata, a prima dvoje gostiju i savršeno je odredište za parove.




– Kuća je primjer autentičnog otočkog doma. Obnovljena je kamenom kojim je i građena i dokaz je očuvanja djedovine naše obitelji. Prostor smo zato dodatno oplemenili stablima masline, ali i povrtnjakom koji naši gosti redovito koriste. I unutrašnjost kuće građena je od organskih materijala, najviše od drva. Sve je rađeno po mjeri i s pomnom pažnjom, istaknula je Rančić.


Raj za zaljubljene


Jedinstvena je to, unikatna cjelina u autentičnom otočkom ambijentu, a plod je ideja obitelji Rančić koja se na Lukoranu tek četiri godine bavi turizmom.




– Tko god se bavi turizmom, najčešće starta od nule uz velika ulaganja koja je jako teško isplatiti. No, mi to radimo za budućnost naše djece i iz ljubavi prema ugošćivanju. U turizmu zato nikada ne treba imati nerealna očekivanja, naročito po pitanju prihoda jer troškovi uređenja jedne, pa čak i male kuće kao što je Capesanta danas su enormni i bez pametnog se poslovanja ne može računati na povrat novca. Brzi nikada, stava je Rančić, čiju kuću za najam često biraju parovi koji su romantično i mirno otočko okruženje iskoristili za zaruke, slavlja i romantična iznenađenja.


– Imamo čast pohvaliti se kako se u našoj kući zaručilo nekoliko parova kojima rado izlazimo ususret te pomažemo u pripremi iznenađenja i dekoracija za njihove bolje polovice. Buketi cvijeća i romantične dekoracije, dodala je Rančić, najmanje je što mogu učiniti za svoje goste.


– Drago nam je da potpuni stranci s nama dijele svoju sreću. No, kao i u svakoj drugoj maloj zajednici otočka posla su otočka posla, tako da naši susjedi vole znati tko kod nas odsjeda, čime se bave i kako provode svoj odmor. Otvoreni smo i za kućne ljubimce, a veliki im maslinik oko kuće služi kao savršeno igralište. Čari su to malog mista koje volimo, i mi i naši gosti, rezimirala je Rančić, na kraju kazavši kako rade tijekom cijele godine, osim prosinca, kada mjesec dana predaha koriste za renovacije i obnovu kuće. Privatni smještaj najbrojniji je u ukupnoj strukturi naših smještajnih i kapaciteta upravo je iz tog razloga važno ulagati u kvalitetu i kontinuirano razvijati ponudu kako bismo dodatno pozicionirali Zadarsku županiju među našim gostima te dalje podizali razinu zadovoljstva pruženom uslugom.


FOTO: OSOBNA ARHIVA


Poruka domaćinima


Domaćin je osoba kojoj se turist može obratiti s pitanjima, onaj tko ga upoznaje s osobitostima kraja u kojem boravi i pruža mu prvi doticaj s lokalnom kulturom. Dojam o domaćinu često se pretvara u dojam o Zadarskoj županiji. Nekretnine bez domaćina, najam su bez »duše« i domaćinske topline – karakteristike koja krasi najbolje iznajmljivače. S time se slaže i Rančić, koja kaže kako se turizmom treba baviti iz ljubavi, a ne pohlepe za brzom zaradom.


– Mi ne živimo od turizma, jer preveliko je to ulaganje koje se jako teško isplaćuje. Mi u turizmu uživamo i zato i jesmo tako uspješni jer o nama domaćinima u turizmu ovisi kako će naši gosti percipirati destinaciju u koju stignu. Za uspješnu su turističku priču potrebna kontinuirana ulaganja, kako u kvalitetu krajnjeg proizvoda, tako i u nas same kao domaćine, pojasnila je Rančić.


Najvažnija kategorija pružatelja usluge smještaja u turizmu – privatni iznajmljivači svojim radom, idejama i načinom poslovanja itekako utječu na domaću turističku industriju. Cilj nagrađivanja najboljih zato je prepoznati i intenzivno promovirati izvrsnost, kreativnost i profesionalnost u području pružanja usluge privatnog smještaja te utjecati na podizanje standarda usluge i dodatno osnažiti turističku ponudu u segmentu privatnog smještaja.


– Gosti nam se vraćaju jer se kod nas osjećaju ugodno, sigurno i znaju kakav nivo kvalitete očekivati. Otvoreni smo njihovim sugestijama, idejama i potrebama te zajedno s njima krojimo budućnost Capesante, zaključila je Rančić.


FOTO: OSOBNA ARHIVA



Ovaj sadržaj je sponzoriran i nastao je u suradnji sa Zadarskom županijom.