ponedjeljak, 22. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

27 C°

oživljena prošlost

ZANIMLJIVI VREMEPLOV Održani Dani vitezova vranskih koji slave povijest i hrabrost

Autor: Antonia Vodan

21.07.2024. 19:14
ZANIMLJIVI VREMEPLOV Održani Dani vitezova vranskih koji slave povijest i hrabrost

Foto: Luka Jeličić



Tko se u subotu našao pod Pećinom nadomak Vrane, mogao je pomisliti da je prošao kroz kakav nevidljivi portal i zakoračio u srednji vijek. Viteške borbe, dame u povijesnim kostimima, stari zanati, trbušne plesačice, mačevi i koplja, sve to i više moglo se vidjeti na ovogodišnjim Danima vitezova vranskih, tradicionalnoj manifestaciji koja kraljevskom gradu Vrani vraća stari sjaj i oživljava minula vremena.


Poput kazališta na otvorenom, u okruženju kamenog teatra, postavljen je sajam rukotvorina i tradicionalne kuhinje, uprizoreni su stari plesovi i viteške borbe, a za najmlađe su pripremljene interaktivne radionice.


Kao i svake godine, finale večeri predstavljala je noćna bitka za Vranu, najveće uprizorenje povijesne bitke na otvorenom u Hrvatskoj. U pripremama za bitku uhvatili smo i »kršćanske« i »osmanske« vojnike.


Uživljavanje u uloge




Zdravko Horvat, koji je igrao turskog bega, u duhu uloge, najavio je pobjedu snaga s Istoka.


– Zadaća je večeras osvojiti ovaj kršćanski grad, zapaliti ga do temelja i svoga Alaha predstaviti kao velikoga Boga i osvajača ovog naroda što prasce jede. Spremni smo i zato smo i došli. Loše im se piše večeras!, zaprijetio je Osmanlija, a u istom tonu nastavio je i kapetan njegove vojske kojeg je utjelovio Dražen Leš iz Streličarskog kluba Dubovac.



– Danas smo Turci Osmanlije koji osvajaju ovu prekrasnu Vranu. Godinama i godinama ju osvajamo, pa nikako ju osvojiti! Mislim da smo 2008. počeli ju osvajati i znojimo se i znojimo svake godine. Svake godine smo sve bliže i bliže. Malo fali da ih dokrajčimo, pa da Vrana napokon bude naša!


Vrana je prekrasna, ovdje ima vode, ima svega! Naš sultan je rekao: »Osvojite mi Vranu, tamo je centar svijeta!«. Ljudi, dođite se rashladiti malo ovdje, bit će vatre i pucanja, ali nema veze, ohladit ćete se vi kad Turci krenu!, zakleo se turski zapovjednik, nesvjestan da mu kršćanska vojska predvođena Vitezovima vranskim priprema neugodno iznenađenje.


– Borimo se s Turcima, čuli smo da prodiru. Mi branimo svoje i ne damo ljudima s Istoka da prodru u ove kršćanske krajeve. Čuvat ćemo svoje do zadnje kapi krvi! Spremni smo i obranit ćemo Vranu! Svaki naš vitez je odvažan, odlučan, dobro pripremljen i neustrašiv!, teatralno je najavio Ante Šarić, predsjednik udruge Vitezovi vranski.


Kako jedna postrojba nije sama u stanju othrvati se strelovitom turskom napadu niti povratiti izgubljenu utvrdu, Vranskim vitezovima u pomoć su pohitali hrabri Kliški uskoci.


– Zadaća je obraniti grad od mrskih Turaka, donijeti slavu našem Bogu i pobjedu našem narodu. U viteštvo se ne razumijem jer sam po profesiji plaćenik. Biti vojnik je dobra stvar. Tu i tamo se pokoljemo, a ako preživimo, idemo slaviti, uvid u život plaćenika dao je Zvonimir Zeko, član povijesne postrojbe.



Eliksir hrabrosti


U predanoj pripremi našli smo i Igora Frajtaga, jednog od osnivača Družbe vitezova zlatnog kaleža, na čijem su štandu ratnici mogli nabaviti prijeko potreban eliksir hrabrosti, odnosno gin tonic.


– Pomažemo Vitezovima vranskim obraniti ovu tvrđavu. Ovdje nudimo dva čudesna napitka od kojih svi ovi vitezovi imaju puno više hrabrosti, ili kako bismo mi Zagorci rekli »kuraža«, da se obrane od Turaka.


Pijte puno ovih inspirativnih, srednjovjekovnih, viteških napitaka da imate dovoljno hrabrosti obraniti se od svih ugnjetača! Živjeli!, nazdravio je Frajtag, nakon čega se i napio čudesnog napitka.


No, morali su vitezovi privremeno mačeve spremiti u korice jer su na scenu stupile plesačice iz plesne skupine Kontea koje su okupljene zabavljale povijesnim koreografijama.


– Već smo dugi niz godina ovdje i velika nam je čast biti sudionicama. Prioritet su, naravno, vitezovi u punoj ratnoj spremi koji se bore za prevlast. Međutim, u to doba ljudi su se voljeli zabavljati i društveni život je bio dosta razvijeniji od ovog grubog i opakog kojeg vidimo.



Mi smo usvojile manire i plesne koreografije minulih stoljeća. O tome nema puno zapisa, ali mi se trudimo oživjeti povijest tako jer dolazimo iz Zagorja, kraja koji je bogat poviješću. Ovdje, osim što smo prezentirale nekoliko koreografija, volimo i raditi s djecom da malo i ona usvoje manire toga doba.


Borba je jedan dio priče, a onaj drugi, stilski, isto ima svoju funkciju. Jednim dijelom je ovo improvizacija, ali znamo da su poljski plesovi bili uglavnom kružni, imali su kružnu konfiguraciju i na tome radimo. Trudimo se biti autentične.


Sad nakon dvanaest godina vježbe i istraživanja, dovoljno smo sposobne i educirane da možemo same improvizirati i raditi koreografije, ispričala je plesačica Renata Kreber Mikšaj čija je skupina održala i plesnu radionicu za djecu.


Čas bitke


Nastupile su, potom, trbušne plesačice koje su svojim zanosnim balansiranjem sablji na glavi impresionirale okupljene. Program je nastavljen koreografijama mačevanja koje je izvela slovačka skupina Ursus, a uprizoren je i fire show – efektni spektakl borbe i plesa s gorućim rekvizitima.



Konačno, spustila se tama nad Vranom i kucnuo je čas bitke. Okupio se velik broj sudionika iz različitih domaćih i stranih skupina kako bi minulim događajima udahnuo nov život. Začulo se tutnjanje topova: zavojevač je stigao pred vrata slavnog kraljevskog grada Vrane.


Nespremna živalj nije se mogla obraniti od turskih topova i gorućih strijela koje su zapalile utvrdu. Kršćani tako bježe iz svog grada, kuneći se da će se vratiti uzeti ono što im pripada. Dvjestotinjak godina kasnije,1647. godine, Osmanlije u Vrani uživaju u plesu i hrani, nesvjesni da im se uskoro sprema propast.


Vraća se mnogobrojna kršćanska vojska i prijeti poturicama, tražeći mirnu predaju grada. Turci kupuju vrijeme prolaskom civila i borbama pojedinaca prsa o prsa, čekajući pojačanje. Sukob ubrzo eskalira, a kršćani izlaze kao pobjednici, tjerajući muslimane preko polja.


Tako završava dramatični scenski spektakl Bitke za Vranu koji nikoga nije ostavio ravnodušnim. Brojno gledateljstvo uživalo je u prikazima mačevanja i streličarskog napada, pokrivajući, doduše, uši, zbog glasnih topovskih udara.


Ipak, oživljavanje prošlosti tu nije stalo, manifestacija se premjestila u Pakoštane gdje se narednog dana održala velika pomorska bitka, a svi zainteresirani, nedvojbeno, doživjeli su nezaboravno iskustvo vraćanja u prošlost.