Foto: VJERAN ŽGANEC ROGULJA/PIXSELL
Nakon što je u velikom požaru koji je plamtio u utorak na širem području Smokovića i Zemunika Donjeg izgorio i dio divljeg romskog naselja, pri čemu je bez krova nad glavom ostalo pedesetak ljudi, od čega su dvije trećine djeca, počele su stizati i prve dobre vijesti. Djelatnici Gradskog društva Crvenog križa Zadar trebali bi danas u divlje naselje za osobe čija je imovina stradala u požaru donijeti hranu, obuću i odjeću.
Po saznanju o stradanju u požaru pripadnika njihove zajednice Savez Roma u Republici Hrvatskoj (SRRH) »Kali Sara« obavijestio je saborskog zastupnika romske nacionalne manjine Veljka Kajtazija koji je učinio sve što je mogao, kontaktirao je načelnika Općine Zemunik Ivicu Šarića i Hrvatski Crveni križ.
Bez potreba za šatorima
– Čuli smo se s kolegama iz Gradskog društva Crvenog križa (GDCK) Zadar koji, kako navode, upravo pripremaju humanitarnu pomoć za osobe iz divljeg naselja, potvrdila nam je Katarina Zorić iz Odjela za odnose s javnošću Hrvatskog Crvenog križa, a Katarina Radeljić, referentica u GDCK-u Zadar kaže nam kako su stalno u kontaktu s Ravnateljstvom civilne zaštite u Zadru te djeluju po njihovim naputcima u vezi stradalih u ovom naselju.
– Trenutačno smo u pripremi hrane, obuće i odjeće, odnosno svega što treba osobama koje su se našle na opožarenom području na području općine Zemunik Donji i tijekom petka ćemo to predati osobama u naselju. Sve što ovim osobama bude potrebno i sve što im Crveni križ može osigurati, imat će, najavljuje Radeljić koja je rekla kako je pitanje smještaja za osobe stradale u ovom požaru, šatora, mobilnih kućica u nadležnosti Ravnateljstva civilne zaštite.
– Iz Ravnateljstva nam je rečeno kako zasad ljudima iz naselja ne trebaju šatori ili mobilne kućice, a ako bude trebalo imamo šatore koje im možemo staviti na teren, ističe referentica u GDCK-u Zadar.
Ne poznaju zemuničke Rome
Govoreći o potrebama žitelja divljeg naselja čija je imovina stradala u požaru iz SRRH-a »Kali Sara« kažu kako je šteta velika i tek se sada utvrđuje njen iznos.
– Uspostavit će se suradnja zastupnika Kajtazija i Saveza »Kali Sara« s Općinom Zemunik Donji, treba pomoći ovim ljudima. Postoji dobra volja zastupnika Kajtazija i Općine da im se pomogne. Kajtazi, koji je već peti mandat u Saboru, kaže kako nije znao da na području općine Zemunik Donji ima Roma. Pripadnici ove zajednice s područja ove općine nisu nikad zvali ni njega ni Savez Roma. Mi tu zajednicu ne poznamo. Od načelnika Zemunika smo doznali kako su pojedini žitelji divljeg naselja kupili tu zemlju u Smokoviću, nisu potpuni ilegalci, te su stavili mobilne kuće, što po zakonu smiju, otkrivaju nam u SRRH-u »Kali Sara« dodajući kako se žitelji ovog naselja u Smokoviću većinom izjašnjavaju Hrvatima, na što imaju pravo po samoizboru. Na području općine Zemunik ima po Popisu stanovništva osam deklariranih Roma.
– Problem je što Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina prepoznaje samo romsku manjinu. Savez Roma, ako ovi ljudi nisu deklarirani kao Romi, nema što napraviti. Oni su samo na teret Općine Zemunik, napominju u SRRH-u »Kali Sara« dodajući kako postoji mogućnost da zastupnik Kajtazi uskoro dođe na zadarsko područje te održi sastanak s načelnikom Zemunika te da posjeti divlje naselje u Smokoviću.
Peticija za iseljavanje romske zajednice
Usporedno s viješću o tome da je pedesetak žitelja divljeg naselja ostalo bez krova nad glavom, u javnosti se pojavila i peticija za iseljavanje nelegalnog romskog naselja u blizini Zadra, u selima Smoković i Zemunik Donji.
Naime, iako je većina žitelja pristojna, živi život koji poznaje, vozeći se županijom u svojim kamionima i skupljajući staro željezo, dio žitelja naselja pravi nered, turira svoja vozila, voze neregistrirana vozila, kradu u trgovinama u selu, zbog čega su mještani ljuti.
Zbog toga i ne čudi ono što je navedeno u ovoj peticiji, u kojoj oni koji su pokrenuli njeno potpisivanje napominju kako postojanje ovog naselja uzrokuje brojne probleme i značajno narušava kvalitetu života lokalnih stanovnika.
– Naselje je izgrađeno bez ikakvih dozvola i ne zadovoljava osnovne građevinske i urbanističke standarde. Nema adekvatne sanitarne uvjete, što predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik za stanovnike naselja i okolnih područja. Povećana je stopa kriminala i vandalizma, što ugrožava sigurnost lokalnog stanovništva. Nelegalno naselje stvara tenzije među lokalnim stanovništvom i narušava društveni mir, ističe se u peticiji u kojoj se zahtijeva od nadležnih institucija da organiziraju iseljenje stanovnika nelegalnog naselja uz osiguranje alternativnog smještaja sukladno zakonskim propisima i humanitarnim standardima. Traže i da se poslije iseljavanja osigura redovito prisustvo komunalnih i policijskih službi kako bi se spriječilo ponovno formiranje nelegalnog naselja.
najnovije
najčitanije
Zadar
NOVI ČLANOVI
Odlukom župana Božidara Longina imenovani novi članovi Kazališnog vijeća
Svijet
predsjednički izbori
Kći bivšeg američkog republikanskog predsjednika podržala Kamalu Harris
Zadar
PROSLAVA
Svečana misa za 1000 lovaca po prvi put u Zadru, donosimo program
Košarka
NEBOJŠA BELIĆ
Muzej zadarske košarke prisjetio se legendarnog dužnosnika: ‘Počivao u miru Božjem…’
Svijet
stravična situacija
U španjolskim poplavama život izgubilo više od 50 ljudi
Hrvatska
obitelj ogorčena
Dječak jedva preživio nakon rutinske operacije: ‘Zašto mi ga puštaš dok krvari…’
Scena
MATS HUMMELS
Njemački nogometni velikan koji ima vile u Posedarju pozirao s novom curom
Zadar & Županija
suhe špine
U srijedu bez vode dio Zadra i Zemunika Donjeg
Županija
CESTA D8
Napokon završena prometna studija kritične točke u Murvici
Nogomet
1. ŽNL