Subota, 21. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

POSLJEDICE ODLUKE

Vlasnicima tvrtke Eko prijeti vraćanje EU-u 60 milijuna eura!

21.12.2024. 07:30
Vlasnicima tvrtke Eko prijeti vraćanje EU-u 60 milijuna eura!

Foto: EKO ZADAR



Gradsko vijeće Zadra donijelo je na svojoj zadnjoj sjednici dvije odluke u kojima su odbijena dva prijedloga tvrtki u lokalnom vlasništvu (Eko i Odvodnja), za podizanje kredita u iznosu od 15 i 8,5 milijuna eura. Po pitanju podizanja kredita tvrtke Eko d.o.o. u kojoj Grad Zadar ima udio u vlasništvu od 51 posto, u iznosu od 15 milijuna eura, oporbeni klubovi vijećnika najavili su kako bi podizanje ovog kredita eventualno mogli podržati u novom sazivu Gradskog vijeća, dakle, negdje na ljeto 2025. godine.




Govoreći o odluci Gradskog vijeća Zadra u tvrtki Eko kažu kako im je to u potpunosti zakompliciralo dovršetak izgradnje Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Biljane Donje.


Potraživanja RIKO-a


– Trenutačna dugovanja prema izvođaču radova RIKO d.o.o. su oko četiri milijuna eura, dok je u tijeku potraživanje ovog izvođača na Vijeću za rješavanje sporova (VRS) u iznosu od 10,5 milijuna eura. Navedeno potraživanje odnosi se na izmjenu tehničkog rješenja jednog dijela pogona za mehaničko biološku obradu otpada i to sukladno zakonskoj regulativi iz područja gospodarenja otpadom i zaštite okoliša. Hoće li izvođač imati pravo na to potraživanje i u kolikom iznosu, znat će se nakon odluke Vijeća za rješavanje sporova, ističu u tvrtki Eko dodajući kako je samo iznos koji se odnosi na tzv. kliznu skalu, poskupljenja usluga materijala, radne snage, goriva, a koja su nastala zbog poremećaja na tržištu uslijed covida-19 i rata u Ukrajini, bio oko devet milijuna eura.


– Taj iznos se platio iz postojećeg ugovora koji je sklopljen i potpisan puno prije ovih događaja i nije uključivao kliznu skalu, što je rezultiralo ovim nedostatkom sredstava koje moramo platiti izvođaču za izvedene radove. Bez toga jednostavno je nemoguće završiti Centar i staviti ga u funkciju. S obzirom na dugovanje prema izvođaču radova od četiri milijuna eura, RIKO već dulje vrijeme ima pravo na raskid ugovora, a što se prolongiralo zbog dobre vjere kako će se ipak pronaći sredstva za sanaciju predmetnog duga. Međutim, nakon posljednje sjednice GV-a izvođač je najavio kako će raskinuti ugovor s 1. veljače 2025., ako se u međuvremenu ne podmiri dug od četiri milijuna eura, napominju iz ove županijske tvrtke iz koje podsjećaju kako razdoblje za provedbu projekta izgradnje CGO-a Biljane Donje, na temelju Ugovora za dodjelu bespovratnih sredstava, istječe 30. travnja 2025. godine.


Država ne može uskočiti




– U slučaju da se Centar ne završi do tog dana i ne dokaže njegova funkcionalnost, vlasnici tvrtke Eko, a to su Grad Zadar, Grad Benkovac i Zadarska županija, moraju vratiti cjelokupni iznos iz Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, a to je oko 60 milijuna eura, dok će Republika Hrvatska morati plaćati penale, budući da nije ispunila ciljeve EU-a u gospodarenju otpadom. Iskreno se nadamo da do ovog scenarija neće doći, naglašavaju u tvrtki Eko koja je nakon ovakve odluke Gradskog vijeća organizirala sastanak s nadležnim ministarstvom te je zaključeno kako će se sljedećeg tjedna naći svi relevantni sudionici kako bi se vidjelo na koji način riješiti ovo goruće pitanje.


– Razgovaralo se i o mogućnosti da RH dade jamstvo za podizanje kredita, umjesto vlasnika, međutim, to je nemoguće zbog zakonske regulative u kojoj je jasno naznačeno da za tvrtke u vlasništvu JLS-ova isključivo jamstvo, suglasnost, mogu dati samo njihova predstavnička tijela, ističu u tvrtki Eko.




Odbijanje davanja suglasnosti tvrtki Odvodnja na podizanje kredita u iznosu od 8,5 milijuna eura stavilo je, dakako, ovu tvrtku u nezavidnu situaciju koja je tek nešto bolja od one u kojoj se našao Eko d.o.o.


– Ugovorom o sufinanciranju kredita “Projekt poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Zadar-Petrčane” – faza 2 određen je udio tvrtke Odvodnja u financiranju, odnosno lokalna zadarska komponenta, te je isti iznos predviđen za plaćanja mjesečnih situacija izvođaču radova prema udjelima financiranja. Kompletno zaduženje bi se vraćalo iz sredstava postojeće naknade za razvoj, koja je dio postojećih računa za vodu, bez utjecaja na cijenu vode. Nakon sjednice Gradskog vijeća neki od vijećnika su komentirali da je to politika, a mislim da je to itekako krivi pristup, kaže nam direktor Odvodnje Ante Josip Šikić.


“To je politika”


Dodao je kako je ugovor za cijelu aglomeraciju potpisan na iznos od 45.588.169 eura. Po tom ugovoru bespovratna EU sredstva iznose 30.791.480 eura, dio Ministarstva zaštite okoliša je 4.705.881 eura, Hrvatskih voda 4.705.881, dok na zadarsku komponentu otpada 12 posto od ukupnog iznosa, odnosno 5.484.925 milijuna eura.


– Mi smo taj svoj udio u obvezi htjeli plaćati iz tog kredita. Odvodnja dobiva mjesečne situacije od izvođača radova. Mjesečni prihod naše tvrtke je od naknade za razvoj, ali dugoročno trebamo novac da možemo servisirati svoj udio u projektu i plaćati situacije. Plaćanje će se razvući u 2025. i 2026., zbog čega trebamo podići kredit od 8,5 milijuna eura koji bi vraćali u periodu od deset godina, napominje Šikić koji je rekao kako su planirali ostatkom novca od kredita ‘zatvoriti’ postojeći kredit koji je podignut za plaćanje prve faze projekta.


– Od tog prvog kredita ostala je glavnica u iznosu od tri milijuna eura, a za taj kredit trenutačno plaćamo kamatu od 5,5 posto. Mi smo za novi kredit ispregovarali kamatnu stopu od 2,85 posto. Pitam vijećnike, da imaju privatno kredit, bi li ga mijenjali s kamatne stope od 5,5 posto na 2,85 posto, i digli ruku protiv kredita s manjom kamatom. Ne bi sigurno donijeli takvu odluku. Tu se nameće pitanje odgovornosti prema građanima Zadra. To sam i na Vijeću pokušao objasniti vijećnicima, ističe direktor Odvodnje dodajući kako su sada u situaciji da trebaju plaćati postojeći, nepovoljan kredit, kao i dodatne obveze po njihovom udjelu u iznosu od 5,5 milijuna eura. Mjesec ili dva možda možemo iz tekućeg poslovanja, od novca od sredstava prikupljenih od naknade za razvoj, plaćati situacije koje nam ispostavlja izvođač radova. No, ako nakon toga ne riješimo kredit, imamo problem. Velika je zavrzlama, svi bi morali imati odgovornost prema građanima, naglašava direktor Odvodnje dodajući kako se kao prvi čovjek društva mora ponašati prema modusu dobrog gospodara.


Odlagališta se neće moći zatvoriti


U tvrtki Eko napominju i kako zbog novonastale situacije, nažalost, moraju konstatirati kako zatvaranje i sanaciju postojećih odlagališta na području obuhvata CGO-a, a time i odlagališta Diklo, nije moguće organizirati.


– Preduvjet za to je, kao i za uspostavu cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u gradu Zadru i Zadarskoj županiji, bilo otvaranje i početak rada CGO-a Biljane Donje, ističu u ovoj tvrtki.


PIŠE: GORAN ŠIMUNOV