Petak, 27. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

vrijedna izložba

U Bibinjama se nalazi pravo blago

Autor: Đurđa Baljak

21.09.2024. 12:40
U Bibinjama se nalazi pravo blago

Foto: Mate Komina



U Etno-turističkom centru Bigečeva kuća otvorena je izložba »Bibinjke« koja, zahvaljujući uspješnoj suradnji Općine Bibinje i Arheološkog muzeja Zadar, otkriva bogatu arheološku baštinu ovog kraja iz srednjeg vijeka. Izložba će biti dostupna za posjetitelje do 30. rujna, a na njoj se mogu pregledati dosadašnji rezultati arheoloških istraživanja provedenih na lokalitetu srednjovjekovne crkve sv. Petra, smještene na grebenu iznad Starog polja, istočno od Bibinja, poznatom kao Petrina.


Prema srednjovjekovnim ispravama, taj lokalitet se nekoć nazivao Obrovac. U središtu izložbe nalazi se replika zlatnih naušnica sljepoočničarki, poznatih kao »Bibinjke«, koje datiraju iz kraja 9. i prve polovice 10. stoljeća.


Ogroman značaj


Uz to, informativni paneli prikazuju rekonstrukciju tlocrta crkve sv. Petra, s naznakama njezinih dogradnji i pregradnji, kao i primjer predromaničkog kamenog crkvenog namještaja iz 9. stoljeća, poput kapitela i ulomka kamenog natpisa.




Također, paneli donose informacije o mletačkom zdjeličastom denaru, kovanom za dužda Orija Mastropiera u drugoj polovici i na kraju 12. stoljeća, kao i o srebrnom pozlaćenom prstenu sa staklenim umetkom iz 15. i 16. stoljeća, te srebrnom prstenu s ovalnom pločicom na kojoj je urezan križ i kratica »Isus Krist Spasitelj« iz 16. i 17. stoljeća.


Na otvorenju izložbe bili su ravnateljica Arheološkog muzeja Zadar Morana Vuković, urednik izložbe Jakov Vučić, načelnik Općine Bibinje Šime Sekula te Šime Lisica.



– Drago mi je da smo se okupili u ovako velikom broju, unatoč lošem vremenu. Bigečeva kuća obnovljena je 2018. godine uz sredstva Ministarstva regionalnog razvoja. Na 40. susretu klapa imali smo retrospektivnu izložbu o Raspjevanom Bibinju.


Danas predstavljamo izložbu naših naušnica sljepoočničarki, poznatih kao »Bibinjke«, koje su pronađene na nalazištu Petrina u Bibinjskom polju, kazao je načelnik Sekula, zahvalivši se AMZ-u, ali i Branki Lukić iz IlleConcept koja je zaslužna za grafičko oblikovanje, kao i Šimi Sikiriću iz Općine Bibinje.


– Prošle godine izradili smo dva para replika naušnica »Bibinjke«, što je Općina Bibinje financirala s 5.500 eura. Izrada ovih velikih i teških naušnica zahtijeva mnogo truda i novca, no njihovo otkriće ima ogroman značaj za Bibinje, istaknuo je načelnik Sekula, dok je Šime Sikirić istaknuo da je važno da lokalna zajednica, koja financira istraživanja, vidi rezultate koje su postigli; a osigurali su i sredstva za daljna istraživanja.


Arheolog Jakov Vučić nastavio je raditi na projektu i nakon isteka svog mandata, zahvaljujući novoj ravnateljici Arheološkog muzeja Zadar, Morani Vuković, koja je odlučila nastaviti istraživanja. U svom govoru istaknuo je da im je bio cilj revidirati dosadašnje rezultate istraživanja provedena od 2004., koje je prvotno predvodio Radomir Jurić, pa sve do 2014. godine.



Izložena replika


– Prije dvije godine proveli smo analizu kostura pronađenih na lokalitetu Petrina, koji se čuvaju u Arheološkom muzeju Zadar. Ti podaci pružili su nam vrijedne informacije o populaciji koja je živjela na području Bibinjskog polja. Također, lokalitet crkve sv. Petra, koji se u dokumentu iz 918. godine spominje kao Obrovac, pokazuje da je datacija crkve pomaknuta unatrag.


Uz apsidu crkve pronašli smo zanimljiv grob, koji smo na temelju naušnica poznatih kao »Bibinjke« datirali u kraj 9. i početak 10. stoljeća. S obzirom na to da je grobnica naslonjena uz apsidu crkve, možemo pretpostaviti da je crkva starija od groba.


To nas dovodi do pretpostavke da je crkva postojala u vrijeme prvog spomena Obrovca u oporuci zadarskog priora Andrije iz 918. godine, u kojoj on ostavlja zemlju, koju je naslijedio od majke, svojoj djeci. Ako je crkva bila prisutna tada, a uz apsidu je pokopana važna osoba, moguće je da je to bila majka priora Andrije, jer ovakve naušnice nisu mogle pripadati bilo kojoj ženi.



Iako ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je to istina, također ne možemo isključiti tu mogućnost. Možda će vrijeme pokazati da smo u pravu, kazao je Vučić, te se osvrnuo na samu težinu ovih zlatnih naušnica koje je nosila ženska osoba koja je u trenutku svoje smrti imala između 35 i 50 godina.


Posjetitelji u prizemlju Bigečeve kuće mogu vidjeti 3D projekciju naušnica u velikim dimenzijama, dok se na katu nalazi replika.


– Naušnice »Bibinjke« teže 12 grama, stoga smatramo da se vjerojatno nisu nosile na ušima, već na pletenicama, izjavio je Vučić, dok je Šime Lisica iz Općine Bibinje istaknuo kako su za izradu replike dobili posebno odobrenje od Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.


– Naušnice su izrađene od 24-karatnog zlata i zanimljivo je da su se sačuvale u tako dobrom stanju tijekom stoljeća. Ponosan sam kao Bibinjac što imamo takvo blago i nadam se da ćemo ga znati valorizirati kao potencijal našeg mjesta, istaknuo je Sikirić, najavljujući kako planiraju nadopuniti izložbu do sljedećeg ljeta, kada će predstaviti odljeve apside u gipsu.


Također, u suradnji s direktorom komunalne tvrtke, bit će predstavljeni i suveniri koji će se moći kupiti uz monografiju »Bibinje« u Bigečevoj kući.


Ravnateljica AMZ-a, Morana Vuković, proglasila je izložbu otvorenom te naglasila da nema ljepšeg osjećaja za arheologa nego kada lokalna zajednica prepozna njihov rad.