“Izgradnja hidroelektrane na izvoru rijeke Une predstavlja pitanje nacionalne sigurnosti. Ako netko kontrolira izvor vode, kontrolira živote ljudi. Nedopustivo je da se gradnja hidrocentrale odvija tamo, jer će to dovesti do gubitka vode za mještane koji žive u tom kraju”, kazao je Troskot na konferenciji za novinare na vrelu rijeke Une.


Kao primjer je spomenuo izvore Gacke, gdje se voda crpi ljudima na samim izvorima, što pokazuje sličan problem. Mještani blizu izvora Une već su ostali bez vode zbog radova.




Kao drugi problem Troskot je naveo uništavanje života ljudi i prostora, napomenuvši da to ulazi u kategoriju ekocida “koji bi trebao biti uveden u naše zakonodavstvo, kao što bi voda trebala biti zaštićena Ustavom”.


Istaknuo je da se investitor ne javlja danima, što pojačava sumnju lokalnih mještana da se radi o koruptivnim radnjama.


Ivan Matić, županijski vijećnik Mosta, kritizirao je trenutni sustav javne rasprave u Hrvatskoj, smatrajući ga nedostatnim i netransparentnim.


“Trenutna praksa javne rasprave često je samo formalnost, s minimalnim obavještavanjem javnosti, što omogućava investitorima da proguraju projekte bez značajnijeg otpora lokalnog stanovništva”, upozorio je.


Matić je dodao da predlažu promjene zakona kako bi javne rasprave postale transparentnije i uključivale širi krug ljudi, čime bi se spriječile štetne prakse i očuvale prirodne ljepote tog područja.


Iz Mosta su poručili da će poduzeti sve potrebne korake kako bi zaustavili nelegalnu gradnju hidroelektrane na izvoru Une.