Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

83. GODIŠNJICA

Obilježen Dan ustanka u Srbu: "Ustanak je bio jedino rješenje, no ne trebamo ga idealizirati"

Autor: Nikolina Lucić

27.07.2024. 21:36
Obilježen Dan ustanka u Srbu:

Foto: Mate Komina



Predstavnici Srpskog narodnog vijeća i Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske u Srbu obilježili su 83. godišnjicu podizanja ustanka naroda Like i Korduna 27. srpnja 1941. godine. U Srbu se tako i ove godine okupio veliki broj antifašista iz cijele Hrvatske, koji su ugodno ličko poslijepodne iskoristili za druženje, ali i prisjećanje na pravu poruku antifašizma – zajedništvo.


Skupu su se pridružili Franjo Habulin, Boris Milošević, potpredsjednik SNV-a, predsjednik SABA-e i Milorad Pupovac, saborski zastupnik i predsjednik SNV-a, a u Srbu mu se pridružila i kolegica iz saborskih klupa, Anja Šimpraga.


Foto: Mate Komina


Ustanak za život


Iako od 1991. godine to više nije praznik, već se kao datum početka borbe u Hrvatskoj protiv okupatora i ustaša uzima 22. lipnja 1941., kada je formiran Prvi sisački partizanski odred, u Srbu se i dalje iz godine u godinu okuplja  mnoštvo.




– Događaje od prije 83 godine stavljamo u kontekst povijesti i pozivamo na iskorak kojim bi se hrvatskom društvu omogućilo da se otme iz ralja revizionizma. Danas slavimo Srbe, Hrvate i druge manjine koji su ustali protiv višestruko jačih okupatora. Aparat za realizaciju etnički čiste Hrvatske, djeluje u vremenu kada su se nacisti i njihovi priljepci činili nepobjedivima. Ustati tada značilo je imati golemo povjerenje u narod i pravednost borbe. Tada, 1941. godine nigdje nije bilo ljudi kao onih okupljenih u partizanima koji su imali to samopouzdanje i tu širinu pogleda dalje od pukog sutra, poručio je Habulin, podsjetivši na Churchillove riječi kako je čast pokrenuti borbu protiv okupatora u Jugoslaviji pripala upravo komunistima.


Foto: Mate Komina


– Ovdje u Srbu počela je ta borba u Hrvatskoj, ona koja je počela formiranjem sisačkog odreda, ona koja je ujedinila sve ljude predane slobodi i pravdi. Srpskog ili hrvatskog antifašizma nema. On je bio jedan i jedinstven, nedjeljiv i ujedinjujući. Zašto se mi iz dana u dan pitamo zašto se kroz blato vuku pobjednici Drugog svjetskog rata koje se iz pobjednika pretvara u gubitnike. Glorificiranju nacifašista i njihovih pomagača i ideologije koju je odbacio cijeli demokratski svijet nema mjesta u javnom prostoru. Odbacimo lažna pozivanja na slobodu izražavanja, jer magla je to koja omogućuje relativizaciju zla nacifašizma. Ne dovodeći u pitanje slobodu vjeroispovijesti bogomolja nije politička snaga ili politička stranka, koja oltare zloupotrebljava za slanja političkih poruka. Borba protiv revizionizma borba je za antifašizam, demokraciju i Ustav RH, podsjetio je Habulin, osvrnuvši se na nedavni nastup dubrovačkog gradonačelnika, koji je uz gromoglasan aplauz svoj govor završio manifestacijom rasističke ideologije i prijezira prema drugima zbog vjerske i etničke pripadnosti.


Foto: Mate Komina


– Agresija je to na Ustav koja je prošla bez sankcija i ozbiljnih osuda. Procesu ustašizacije tako je Franković dao nemjerljiv doprinos, u zemlji koja je dala ogroman doprinos u borbi protiv okupacije. Odali smo počast zato onima koji su plamen otpora zapalili i onima koji su im se kroz godine pridružili, poručio je Habulin.


Jedina opcija


Od uspostave NDH u travnju 1941. godine nove vlasti počinju provoditi sustavan teror nad srpskim stanovništvom. To je uključivalo etničko čišćenje pojedinih krajeva, progone i masovna ubojstva.


Od krajeva koji su pretrpjeli najveća stradanja ističu se upravo naselja oko Srba. Kada su lički Srbi izgubili svaku iluziju da će ustaše prestati s terorom odlučili su se pobuniti. I to iz jednog jedinog razloga – kako bi izbjegli smrt.


Foto: Mate Komina


– Danas su glasni i oni koji pokušavaju ometati ovo okupljanje i umanjiti njegov značaj. Ustanak je bio nužan da se narod zaštiti. U ponedjeljak obilježavamo komemoraciju za ubijene u glinskoj crkvi iz okolice i kotara Vrginmost. Što bi oni danas kazali, je li trebao ustanak. Došli su spremni na pokrst, da ostanu živjeti u svom zavičaju, ne sumnjajući u navade ustaša. Kada bi Vojina Bakića pitali je li ustanak bio potreban, što bi on mislio. Četiri njegova brata skončala su u Lici, u sistemu Gospić – Jadovni – Pag. A Svetozar Milinov, ugledni Zagrepčanin, kojemu je oteto sve što je stvarao. Obitelj izbrisana kao da nikada nije postojala u jamama Jadovnog, koji je u vrijeme ustanka već mjesec dana gutao žrtve, upisao je Milošević, podsjetivši kako je srpskom narodu unatoč zajedničkim društvenim i političkim naporima ispostavljen krvavi račun.


Foto: Mate Komina


– Zato je ustanak bio jedino rješenje. No, ne trebamo ga idealizirati, jer ustanici su počinili zločine koje nećemo pravdati. Zločini su pogon mržnje. No, oni ne poriču legitimitet ustanka srpskog i hrvatskog naroda za pravu stranu povijesti. Tako je pravedno i ovo naše okupljanje, rezimirao je Milošević.


Foto: Mate Komina


Brojna izaslanstva položila vijence


Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske, Ambasada Republike Srbije u RH, delegacija SNV – a, delegacija Vijeća srpske nacionalne manjine Zadarske županije, Vijeće srpske nacionalne manjine Brodsko – posavske županije, Vijeće srpske nacionalne manjine Virovitičko – podravske županije, Vijeće srpske nacionalne manjine Vukovarsko – srijemske županije, Vijeće srpske nacionalne manjine Ličko – senjske županije, Vijeće srpske nacionalne manjine Primorsko – goranske županije i Grada Bakra, Vijeće srpske nacionalne manjine Splitsko – dalmatinske županije, izaslanstvo Općine Donji Lapac, Udruga antifašista Vukovarsko – srijemske županije, Udruženje “Josip Broz Tito” Pula, Udruženje “Ćiro” Lučka Kaldrma, Udruga antifašista Zadarske županije i Udruga antifašista Splitsko – dalmatinske županije