Foto: TZO Jasenice/HZO
Općinsko vijeće Jasenica trebalo bi uskoro odlučivati o V. Izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja ove općine koji se trenutačno nalazi u javnoj raspravi koja traje do 27. prosinca. Vijeće je odluku o izradi ovih izmjena donijelo još u svibnju 2023. godine, dok je posao izrade povjeren Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, Zavodu za urbanizam, prostorno planiranje i pejzažnu arhitekturu, čiji stručni tim je vodio prof. dr.sc. Nenad Lipovac, dipl.ing.arh.
Govoreći o ovim Izmjenama i dopunama PPU-a načelnik Općine Stipe Vulić kazao je kako postojeći Prostorni plan nije bio digitaliziran.
Otklonjeni nedostaci
– Nije postojao ni pročišćeni tekst Plana, katastarska podloga nije odgovarala stvarnom stanju, što je otežavalo njegovo korištenje i analizu. Uz to, prvi put je za područje naše općine izrađeno Izvješće o stanju u prostoru, na što nas je obvezala i Državna revizija.
Također, izradili smo i Prometnu studiju, te su Prometna studija i Izvješće o stanju u prostoru poslužili kao podloga za ove izmjene i dopune, ali i za buduću izradu novog Prostornog plana, pojašnjava Vulić dodajući kako se najveća naselja na području općine, Maslenica i Rovanjska, nalaze u području ograničenja, što znači da su unutar tisuću metara od obalne crte i podliježu strožim uvjetima gradnje.
– Prema važećim propisima građevinske zone mogu se širiti tek kada izgrađenost prijeđe 80 posto.
Primjerice, trenutačna izgrađenost građevinskih zona u Maslenici iznosi tek nešto više od 36 posto, što onemogućava širenje postojeće građevinske zone naselja, ističe načelnik dodajući kako je voditelj tima s Arhitektonskog fakulteta, prof. Lipovac predstavio Izmjene plana na javnom izlaganju.
– Naši mještani pozitivno su reagirali na javno izlaganje. Profesor Lipovac stručno je objasnio što je moguće realizirati, a što nije, te zašto su određena ograničenja potrebna.
Glavni cilj bio je izraditi stručan, održiv i smislen Plan koji će zaštititi prostor, ali i unijeti red u građevinske zone.
Javnost je pokazala poseban interes za gradnju poslovnih, stambenih i poslovno-stambenih objekata, mogućnost prenamjene zona te gradnju na neuređenim građevinskim česticama, otkriva Vulić.
V. Izmjenama i dopunama Prostornog plana predviđeni su projekti na kojima Općina aktivno radi protekle tri i pol godine, a koji će se realizirati u budućnosti.
Luke
Ovim Planom utvrđene su morske površine dviju luka otvorenih za javni promet lokalnog značaja, od kojih svaka ima manje od 200 vezova i to u naseljima Rovanjska i Maslenica.
Unutar lučkog područja tih dviju luka mogu se planirati dvije luke nautičkog turizma (LNT). Površina LNT-a ne smije biti ograđena tako da onemogućava pristup obali, već se jedino mogu ograđivati pristupi s obale na vezove, mulove.
– Luke su evidentirane sukladno Županijskom prostornom planu. Ovim izmjenama stvaraju se preduvjeti za realizaciju projekta luke nautičkog turizma u Maslenici, koja će biti ključna za daljnji razvoj općine, kaže načelnik koji je najavio kako će, po završetku javne rasprave, Plan biti dostavljen Ministarstvu na odobrenje, nakon čega će ga Općinsko vijeće razmatrati i usvojiti.
Oporbeni vijećnik Martin Baričević, bivši HDZ-ov načelnik, pak, misli kako se ovim izmjenama PPU-a napravilo pet koraka unazad u odnosu na aktualni Plan, te da ih je bolje ne donijeti u ovakvom obliku.
Ima puno primjedbi na ove izmjene, o tome je, kaže, opsežno govorio na javnoj raspravi, a i mještani ga zovu te najavlju kako će o onom gdje ih je prijedlog Plana oštetio pisati primjedbe.
Nisu dobre za mještane
– U odnosu na postojeći Prostorni plan ove V. izmjene nije ni trebalo donositi, donijele su restrikcije i nisu dobre za mještane. Određene su obveze izrade urbanističkih planova koje dosad nije bilo obvezno donositi. U nekim naseljima je subjektivno nadodavana površina u građevinskim zonama.
S druge strane naselju Jasenice, kao i u zaseocima su građevinske zone jako umanjene, skinute su ogromne površine, što generalno, ako nije u suglasnosti s vlasnicima nekretnina, nije ni dopušteno raditi. To je u suprotnosti s najavama iz postojeće općinske vlasti kako će revitalizirati staro selo Jasenice.
Izrađivač Plana je opravdanje za umanjenje tih površina našao u tome da Park prirode Velebit treba donijeti svoj prostorni plan, pa tek nakon toga naša i druge općine koje se nalaze na području ovog parka prirode, mogu donijeti svoj plan.
No PP Velebit postoji već desetljećima i nije donio svoj plan uređenja, te se desetljećima rješenja o gradnji izdaju na temelju prostornih planova lokalne samouprave od Senja do Obrovca.
Na taj plan imamo od ranije suglasnosti Ministarstva, tu je dopušteno graditi i ovaj prostor postaje sve atraktivniji za određene stvari, budući da najčešće postoji osnovna infrastruktura, struja, asfalt…, poručuje Baričević koji napominje kako su Izmjene Plana ograničavajuće i za vlasnike stanova, sezonskih nastambi na padinama Velebita.
– Uložili smo ogromni trud da na tim mjestima omogućimo mještanima, vlasnicima stanova gradnju tipskih objekata za koja je Ministarstvo dalo suglasnost. Prema izmjenama PPU-a je gotovo posve onemogućena gradnja odnosno omogućena je samo u gabaritima kakvi postoje na tim stanovima, a to je najčešće do desetak kvadrata.
U tako malim objektima po suvremenim standardima nije moguće boraviti. S druge strane ako nešto zabranite time potičete građane da grade tako da se ne poštuje norma, nepropisno i u neskladu s prirodom, naglašava ovaj oporbeni vijećnik dodajući kako mještani na tom području vide potencijal za razvoj turizma, s obzirom na to da sada ogroman broj ljudi posjećuje Park.
– Očekujem da izrađivač Plana razmotri sve ove primjedbe, a i Ministarstvo daje suglasnost na ove procedure, podsjeća Baričević.
Uvjeti za gradnju kuća i stambenih zgrada
Izmjene Plana su odredile kako se obiteljske stambene zgrade mogu graditi unutar građevinskog područja svih naselja (GPN), pri čemu je najmanja površina čestice za gradnju ovih zgrada 400 metara četvornih u neizgrađenom, a 300 m2 u izgrađenom dijelu GPN-a.
U GPN-u Rovanjske i Maslenice ove zgrade se mogu graditi do tri etaže nadzemne razine, uz visinu krovnog vijenca od najviše 9,50 m, dok broj podrumskih razina nije ograničen. U GPN-u Zatona Obrovačkog također se može graditi do tri, a u Jasenicama do dvije nadzemne razine.
Na području GPN-a Maslenica i Rovanjska dozvoljava se i izgradnja višestambene zgrade s najviše šest samostalnih stambenih jedinica. Najveća dozvoljena katnost ovih zgrada određuje se s tri nadzemne razine, a najveća dozvoljena visina vijenca određuje se do najviše 10,50 m.
Najmanja površina građevne čestice za izgradnju nove višestambene zgrade je 800 m2, dok za izgradnju nove stambeno-poslovne i poslovno-stambene zgrade, zgrade poslovne i društvene namjene ta površina iznosi najmanje 1.000 m2. Površine građevnih čestica za postojeće zgrade ovih namjena zadržavaju se svojom veličinom iako su možda površine manje.
najnovije
najčitanije
Županija
božićni blagdani
Udruga dobrovoljnih darivatelja krvi Vir i ove godine organizira humanitarne akcije
Hrvatska
bizarna situacija
Bolnice tijekom korone zbog nestašice opremu nabavljale bez natječaja. Sad će ih tužiti država
Ostali sportovi
Jurica Vidaković
Juniori Futsal akademije Zadar na pragu velikog ostvarenja: ’Možemo otići do kraja’
Crna Kronika
kaznena prijava
Utajom poreza si u džep spremio preko 60 tisuća eura
Košarka
teške pobjede
Thunders i Bucks se plasirali u polufinalu NBA kupa
Crna Kronika
u tijeku očevid
STRAVIČNA NESREĆA Ralicom u Gračacu naletio na pješakinje, jedna teško ozljeđena
Zadar
hotelski lanac
Hyatt Regency Zadar u potrazi za 150 radnika, u četvrtak organiziraju Dan karijera
Županija
opasne ceste
Devetero pješaka ozlijeđeno u naletima automobila na zebri
Županija
Javna rasprava do 27.12.
Nezadovoljstvo s Prostornim planom u Jasenicama. Baričević: ‘Izmjenama se napravilo pet koraka unazad’
Zadar & Županija
Više sreće drugi put