Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

TRŽIŠTE RADA

Na području županije prijavljeno 2.905 nezaposlenih. Puno je mladih s visokom stručnom spremom

Autor: Doris Babić

25.10.2024. 16:04
Na području županije prijavljeno 2.905 nezaposlenih. Puno je mladih s visokom stručnom spremom

Foto: Mislav Klanac



Tržište rada u Zadru doživljava značajne promjene s obzirom na sezonske oscilacije, ali i šire gospodarske trendove. Broj nezaposlenih varira ovisno o razdoblju godine, a razlike između ljetnih mjeseci, kada je turistička sezona na vrhuncu, i ostatka godine, posebno su izražene. Usporedbe s prošlom godinom otkrivaju zanimljive pomake, dok se u pojedinim sektorima bilježi stalna potražnja za radnicima.


Dobne skupine koje se najviše aktiviraju na tržištu rada, njihova obrazovna razina, kao i interes za programe prekvalifikacije igraju važnu ulogu u oblikovanju ponude radne snage. Programi prekvalifikacije mogu imati ključnu ulogu u povećanju zapošljivosti, a mjera »stalni sezonac« ključna je za dugoročnu stabilnost u turizmu.


Također, strani radnici imaju sve veći utjecaj na lokalno tržište rada, osiguravajući poslodavcima potrebnu radnu snagu u ključnim sektorima.


Stariji nezaposleni




Sandra Vukić, predstojnica zadarskog Područnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, kazala nam je kako je trenutno na području Zadarske županije na evidenciji PU Zadar prijavljeno 2.905 nezaposlenih osoba.


– U odnosu na kolovoz, broj nezaposlenih povećan je za 4,75 %, a u odnosu na isto razdoblje prošle godine, broj nezaposlenih u listopadu 2024. godine smanjio se za 15,3 %, rekla je Vukić, dodavši da su najtraženiji sektori trgovina, obrazovanje, zdravstvo i građevina.


Prema podacima o nezaposlenosti u Zadru, dobne i obrazovne karakteristike variraju. Najveći broj nezaposlenih dolazi iz skupine osoba sa završenom srednjom školom, kojih je 1.602, što čini najveći udio u svim dobnim skupinama.



Promatrajući dobne skupine, najveći broj nezaposlenih nalazi se u dobnoj skupini od 55 do 59 godina (326 osoba), a slijede osobe u dobi od 50 do 54 godine (263) te oni između 60 i 64 godine (294).


U mlađim dobnim skupinama, najveći broj nezaposlenih bilježi se među osobama od 25 do 29 godina (329), dok je među najmlađima, od 15 do 19 godina, zabilježeno 161 nezaposlena osoba.


Obrazovna struktura nezaposlenih također pokazuje različite obrasce. Osobe sa završenom osnovnom školom čine drugu najveću skupinu s 373 nezaposlena. Iako najmanja skupina, oni bez škole ili s nezavršenom osnovnom školom, broje 91 osobu, najviše njih u starijim dobnim skupinama, posebice između 55 i 64 godine.


Nedostatak domaćih


Kada je riječ o visokoobrazovanim, 226 nezaposlenih osoba ima završen prvi stupanj fakulteta ili stručni studij, dok je 296 osoba s fakultetskom diplomom, magisterijem ili doktoratom.


Ove skupine su većinom u mlađim i srednjim dobnim skupinama što sugerira da čak ni visoka stručna sprema ne garantira uvijek zaposlenje, osobito u dobnim skupinama od 25 do 39 godina.


Ovi podaci pokazuju široku raznolikost među nezaposlenima, kako u pogledu dobi, tako i obrazovnog statusa, pri čemu najveći izazovi ostaju za osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem i stariju populaciju.



S obzirom na nedostatak domaće radne snage, povećava se zapošljavanje radnika iz drugih zemalja koji pridonose održavanju gospodarske aktivnosti tijekom turističke sezone te stabilnosti tržišta rada u cijelosti.


– Na području Zadarske županije u ovoj je godini izdano 7.060 radnih dozvola i tu je, kao i u ostatku RH, primijećen porast broja zahtjeva za uvoz radnika iz trećih zemalja jer poslodavci ne uspijevaju pronaći radnu snagu s potrebnim kompetencijama na našem tržištu rada, objasnila je Vukić.


Valja istaknuti da je u modernim društvima sve veća potreba za cjeloživotnim obrazovanjem, stoga je posljednjih godina velik interes za vaučere za obrazovanje nezaposlenih i zaposlenih osoba, a riječ je, najjednostavnije rečeno, o financijskom instrumentu dodjele javnih sredstava za obrazovanje odraslih.


Za ovu mjeru su zainteresirani i brojni Zadrani.


Stalni sezonac



Velik je iskorak i mjera stalni sezonac koja predstavlja financijsku podršku radnicima sezoncima u razdoblju kada ne rade, a kako bi se osigurala potrebna radna snaga poslodavcima kao podnositeljima zahtjeva iz svih djelatnosti koji tijekom godine imaju razdoblja smanjenog obujma posla zbog sezonskog obilježja poslovanja.


– U prošloj, 2023. godini, 500 je osoba koristilo mjeru stalni sezonac, a u ovoj godini su tek počeli pristizati zahtjevi za tu mjeru i očekujemo veći broj zahtjeva u studenom i prosincu, saznali smo od Vukić.


Zaključno, tržište rada u Zadru prolazi dinamične promjene, a sezonske oscilacije i strana radna snaga imaju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže ponude i potražnje. Iako je zabilježen pad nezaposlenosti u odnosu na prošlu godinu, najveći izazovi i dalje ostaju za stariju populaciju i osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem.


S povećanim brojem radnih dozvola za strane radnike i interesom za mjere poput prekvalifikacija i »stalnog sezonca«, Zadar nastoji odgovoriti na izazove tržišta rada i osigurati stabilnu radnu snagu u ključnim sektorima, osobito u turizmu i građevini.