Četvrtak, 10. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

DEVASTIRANA PRIRODA

Mehanizacija napustila Unu, a mještani i dalje - bez vode: 'Rijeka se izlila preko tog nasipa...'

Autor: Iva Bucić

09.10.2024. 09:00
Mehanizacija napustila Unu, a mještani i dalje - bez vode: 'Rijeka se izlila preko tog nasipa...'

Foto: UDRUGA UNA



Skoro su dva mjeseca prošla otkako su mještani i ekološki aktivisti ispratili bager s izvora rijeke Une, no gradilište u međuvremenu nije sanirano, pa su obilne kiše koje su se na Liku sručile krajem rujna i početkom listopada prouzročile dodatnu štetu čiji se razmjeri tek trebaju utvrditi.


Potkopani temelji kuće


– Una teče onuda kuda ona nikada nije tekla, vodostaj se utrostručio i voda je odnijela i zečje nasipe i vodovodne cijevi kojima se selo Mečet opskrbljuje pitkom vodom. Mještani su i dalje bez vode, to se neće moći popraviti sve dok se vodostaj ne smanji. Šteta će i u budućnosti nastajati svaki put kad vodostaj poraste jer gradilište nije sanirano. A za to je bilo dovoljno vremena, sumira Tanja Rastović, predsjednica MO-a Srb i udruge Una pa naglašava da su građani učinili sve što su mogli, ali na uvid ne mogu dobiti rješenje ni od DIRH-a ni od Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine – što već mjesecima traže u suradnji sa strankom Javno dobro – pa zapravo ne znaju je li gradnja male hidroelektrane zabranjena ili su radovi samo privremeno zaustavljeni.


A Una je u međuvremenu poplavila i gradilište i pristupni put, koji je svojevremeno napravljen novcima iz Europske unije, kao i meteorološku stanicu. Rijeka se, što je bilo za očekivati, prelijevala 120 centimetara preko zaštitnog zečjeg nasipa koji je podignut na razinu ljetnog vodostaja od 50 centimetara, a vodostaj je u petak porastao na 175 centimetara (što je i dalje ispod maksimalnog vodostaja od 204 centimetra).




Bujica koja je nosila sve pred sobom potkopala je i temelje kuće u vlasništvu Petra Župarića, koji je svojevremeno ishodio dokumentaciju za hidroelektranu, pa projekt potom prodao tvrtki Pipra. Na ovakav razvoj situacije već mjesecima upozorava i Vladimira Mascarell, predsjednica stranke Javno dobro, no – bez rezultata.


Nestručni radovi


Dok s jedne strane Zoran Torbica iz Platforme Moj Srb ističe da se netransparentnim djelovanjem i anakronom komunikacijom značajno narušava povjerenje građana u institucije te se ponovno ostavlja dojam da se ne radi u interesu građana, Mascarell je u petak podnijela kaznenu prijavu USKOK-u protiv ministra Branka Bačića i šefa DIRH-a Andrije Mikulića, zbog sumnje da, umjesto čuvanja imovine RH i zaštite pravne države i ljudskih prava, rade »na zataškavanju korupcije i trgovine interesom«.


– Dozvolili su da se devastacija pojačava jer nisu po hitnom postupku naredili sanaciju gradilišta. Mehanizacija je napustila gradilište, ali ono nije ni konzervirano ni sanirano. Zbog toga smo prijavili Bačića i Mikulića, jer sada dolazi do dodatnih onečišćenja okoliša, a sve na zaštićenom području pod Naturom 2000, kojim upravlja Natura Jadera, započinje Mascarell pa naglašava da se radovi nisu odvijali samo na čestici na koju se odnosi nezakonito izdana građevinska dozvola, nego se radovima zahvatilo i barem još 700 m2 u vlasništvu RH.


– Do devastacije okoliša dolazi na širem području nego što je samo gradilište, a isključivo zbog toga što je gradilište rađeno na nestručan način. Naime, investitor je najprije srušio branu i nasip koji je rijeku držao u koritu i sada se, naravno, rijeka izlila preko tog nasipa koji je visine najnižeg ljetnog vodostaja, pa je voda kao slap išla 120 centimetara preko tog privremenog nasipa. Sve ovo posljedica je nedonošenja Rješenja kojim bi se spriječili ovi događaji, tumači Mascarell.


Elaborat radova


Iako u DIRH-u tvrde da je vodopravna inspekcija naredila vraćanje u prvobitno stanje, Mascarell tvrdi da vodopravna inspekcija nije ta koja može propisivati način sanacije. Osim toga, opovrgava i navode da Ministarstvo nije moglo izdane dokumente proglasiti ništavnima.


– Vodopravna inspekcija može reći da je sanacija nužna jer se događa preljev, međutim samo građevinska inspekcija može naručiti elaborat, odnosno propisati neko privremeno rješenje kako zaustaviti daljnju devastaciju i potom naručiti elaborat i narediti tko će to popraviti u trećoj fazi. Oni to nisu napravili i zbog toga se devastacija nastavlja, kaže Mascarell, pa ističe da ne znaju što je vodopravna inspekcija naložila jer nemaju rješenje i DIRH nije nikakvo rješenje dao javnosti, no građevinska inspekcija može donijeti hitne mjere i to su, prema njezinom mišljenju, odavno i trebali napraviti.


– Mogli su u ova dva mjeseca naručiti deset elaborata kako to sanirati, mogli su odmah narediti da se vrati odvezena zemlja – a umjesto toga DIRH tvrdi da je vodopravna inspekcija naložila odvoz nasutog materijala. Trebali su i postaviti vreće na mjestu gdje se gradilište sudara s bijelim putem, da bar voda ne uništi put i da on bude dostupan mehanizaciji koja će izvršiti sanaciju. Morali su tamo napraviti branu da se voda ne izljeva na put. Čim se voda smanji, mogli su na zečji nasip dodati još vreća, kako bi bilo manje prelijevanje. Oni su otvorili novi rukav rijeke i neka se Una digne još malo i sav mulj i kamenje završit će u rijeci. A kada se pojavi velika količina blata, sitni životinjski i biljni svijet na nivou veličine planktona se uništava, jer te ga čestice smrve, kao u mlinu. A tu ne idu samo sitne čestice zemlje nego i kamenje, negdje će se stvoriti brana, promijenit će se korito, upozorava Mascarell pa podcrtava da je neispravnim djelovanjem inspekcije devastacija svakim danom sve veća jer se ne radi ono što je propisano zakonom.