ponedjeljak, 1. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

32 C°

EKOLOŠKA UGROZA

Komunalci i vatrogasci teško se bore s desecima tona otpada: 'Ni rublje ne možemo sušiti od smrada...'

Autor: Goran Šimunov

13.05.2024. 15:46
Komunalci i vatrogasci teško se bore s desecima tona otpada: 'Ni rublje ne možemo sušiti od smrada...'

Foto: LUKA JELIČIĆ



Nakon što su se s dimom i neugodnim mirisom zapaljenog miješanog komunalnog otpada s odlagališta općine Polača u Jagodnji Gornjoj tijekom vikenda suočavali žitelji njoj susjednih ravnokotarskih sela, taj neugodni miris je jučer ujutro iznenadio i stanovnike Zadra koji isprva nisu znali koji je njegov izvor. Tek naknadno je javnost izviještena kako je još u petak navečer izbio požar na Odlagalištu otpada Jagodnja Gornja gdje gore deseci tona navezenog otpada.


Županijski vatrogasni zapovjednik Matej Rudić kazao nam je kako im je za izbijanje požara na ovom odlagalištu dojavljeno u petak navečer.


– Kada je dojavljeno da je izbio požar već je bila zahvaćena velika površina, radi se o velikim naslagama miješanog komunalnog otpada, u tome je i problem. Svu vodu koju bacimo na materijal koji gori samo priguši požar na površini, ne može prodrijeti u naslage smeća koje su zahvaćena i imate kratkotrajnu pojavu dima i kratkotrajno suzbijanje plamena. Nakon nekog vremena on ponovno bukne, pojašnjava Rudić dodajući kako na terenu imaju dovoljan broj snaga koji su tamo od petka navečer.


Foto: Luka Jeličić


Četiri vatrogasne postrojbe




– Angažirali smo pripadnike DVD-a Polača te kao pomoć pripadnike DVD-a Sv. Filip i Jakov i Pakoštane, a jučer smo na teren uputili i pripadnike intervencijske vatrogasne postrojbe Zadar. Ukupno je na terenu šest vozila i 14 vatrogasaca. Uspjeh intervencije ne ovisi o vatrogascima. Dok se ne raskopa materijal, ne naveze zemlja i pomiješa se sa smećem nećemo ga moći ugasiti. Koliko oni koji raskopavaju otpad i miješaju ga sa zemljom rade brzo i agilno, toliko brzo ga mi možemo gasiti, ističe županijski vatrogasni zapovjednik, dok nam je Ante Bobanović, direktor Komunalnog društva Polača, koje upravlja Odlagalištem Jagodnja Gornja, rekao kako su zaposlenici njihova društva i Općina Polača napravili što su mogli na samom terenu.


– Doveli smo strojeve, bagere i kamione, krcamo i vozimo materijal i nastojimo to sanirati što prije. Imamo dva bagera, jednu kombinirku i tri kamiona. Dva kamiona voze od 18 do 20 kubika materijala te to nastojimo sanirati što prije. Imamo deponirani materijal koji se nalazi u krugu odlagališta koji koristimo za posipanje. Vatrogasci dežuraju na odlagalištu s cisternama. Vidjet ćemo je li ova mehanizacija dovoljna za ovaj posao, nisam Nostradamus da procijenim je li dovoljna. Mi radimo u skladu sa svojim mogućnostima, u skladu s ljudskim potencijalom i strojevima. Zvali smo prijevoznike iz okolnog područja, ali oni imaju svoje druge poslove i ne mogu doći kako bi pomogli u gašenju. Neki možda i ne žele doći pomoći. Trebat će još sigurno nekoliko dana za sanaciju, kaže Bobanović dodajući da ne zna kako je požar nastao, ali je malo veći nego nekoliko prethodnih koji su se dogodili.


Foto: Luka Jeličić


Traže dodatnu pomoć


– Ne znamo je li uzrok izbijanja ljudski faktor ili nešto drugo, to je tako. Prije nekog vremena je gorjelo na Odlagalištu Diklo pa se to gasilo. Na gašenju požara na Odlagalištu Diklu je bila angažirana cijela vatrogasna zajednica. Neka se ljudi angažiraju i ovdje ako je to moguće. Rekao sam načelniku Općine Tomislavu Prtenjači da kontaktira druge koji nam mogu pomoći. Ovih naših dečkiju iz DVD-a Polača nema puno, imaju svoje redovne poslove pa nemaju puno vremena za gašenje požara, pomalo se žali direktor Komunalnog društva.


Vatrogasni zapovjednik Rudić, pak, kaže kako vatrogasci koji gase požar ili dežuraju na požarištu imaju zaštitnu opremu za zaštitu organa za disanje, s obzirom na to da nijedna od vrsta dima nije dobra za zdravlje.


– Posebno to vrijedi za dim koji dolazi od miješanog komunalnog otpada, budući da u njemu ima plastike, ima svega. Vatrogasci se postave na terenu, koliko je god moguće da budu uz vjetar da ne ide dim u njih. Dobro je i što vjetar raspršuje te čestice. Ovo već traje tri dana, a trajat će još dugo dok se ne raskopa, ističe Rudić koji nam je otkrio kako na ovom odlagalištu učestalo izbijaju požaru te su posljednjih godina su nekoliko puta imali intervencije. Ali to je tako s odlagalištima otpada, dodao je.


Foto: Luka Jeličić


Rublje suše u – Biogradu


Da već dugo trpe neugodne mirise i dim od povremenih požara s Odlagališta potvrdili su nam i mještani Jagodnje Gornje. Jedan od njih, Dragoslav, kaže kako su već navikli da smrdi zapaljeni otpad, tako se i sada osjeća pa im je to postalo podnošljivo.


– Neugodni miris i dim smeta i mještanima susjednih sela. U ovom dijelu sela ne moramo zatvarati prozore noću, budući da vjetar dim nosi na drugu stranu, ali primjerice zaseoku Razdolje koje je bliže odlagalištu i susjednim selima svakako smetaju dim i neugodni mirisi, osobito kad puše jugo. Nama koji živimo u ovom zaseoku više smeta susjedna krečana, buka i prašina koji dolaze iz tog smjera, naglašava Dragoslav misleći na rad nekoliko velikih kamenoloma i asfaltnih baza moćnih nacionalnih tvrtki u susjednom selu Zapužane.


– Ovaj smrad zapaljenog smeća mi jako smeta, ponajviše ujutro. Smeta svakome. Smeta nam i prašina s krečane, kao i smrad asfalta koji se osjeća na našoj terasi. Moramo sve prozore i vrata zatvoriti. Ni rublje ne možemo sušiti od smrada i prašine, osim sitnijeg, već moja supruga sve mora nositi na sušenje u Biograd. Zbog rada krečane dolaze oblaci prašine koja pada prema dolje pa rublje pobijeli. A što možete. Možete jedino šutjeti o tome. Zakon šutnje. Nemaš se obratiti, rekli smo predstavnicima Općine za ovaj smrad i prašinu, kažu nam kako će to srediti, ali sve ostaje po starom, žali se mještanin Jagodnje Gornje, Lošo.


Foto: Luka Jeličić


Foto: Luka Jeličić