Subota, 3. kolovoza 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

BENKOVAČKO VIJEĆE

Gradonačelnik istaknuo kako zbog lošeg stanja u Domu zdravlja godinama upozorava nadležne u Županiji

Autor: Iva Bucić

02.08.2024. 10:55
Gradonačelnik istaknuo kako zbog lošeg stanja u Domu zdravlja godinama upozorava nadležne u Županiji

Foto: Mislav Klanac



TIjekom aktualnog sata 19. sjednice Gradskog vijeća, benkovački su vijećnici HDZ-ovu gradonačelniku Tomislavu Buliću uputili nekoliko zanimljivih pitanja. Osim o požaru kod Radašinovaca, riječi je bilo i o neželjenim vjetroelektranama i problemima s vodoopskrbom, a Bulića nisu štedjeli ni njegovi stranački kolege, pa su upitali o kolapsu u benkovačkom Domu zdravlja, nedostatku grobnih mjesta i o ulaganju u EU projekte koji ne uzimaju u obzir svakodnevne probleme i stvarne potrebe građana.


Stanovi za deficitarne kadrove


Aktualac je otvorio vijećnik Mate Ćurković (HDZ) osvrnuvši se na dramatično stanje u Domu zdravlja Benkovac. Naglasio je da će uslijediti opći kolaps medicinske skrbi kada u narednih nekoliko godina još zaposlenika ode u mirovinu.


– Mnogi će zaposlenici Doma zdravlja za nekoliko godina biti u zasluženoj mirovini. Grad Benkovac mogao bi se naći u situaciji da neće imati ginekologa, pedijatra ni liječnika opće prakse, upozorio je Ćurković i dodao da Grad za deficitarne kadrove nije osigurao dovoljno smještajnih kapaciteta.




Naime, u sklopu Intervencijskog plana izgrađene su zgrade s 12 stanova, od kojih su samo četiri određena za kadrove, a osam je namijenjeno za socijalno zbrinjavanje.


Gradonačelnik Bulić odgovorio je Ćurkoviću da o devastaciji i degradaciji usluga u Domu zdravlja već godinama upozorava nadležne u Županiji.


– Jasno sam rekao što mislim ne samo o stanju u Domu zdravlja, nego općenito o stanju na ovom prostoru. Vidjeli ste iz mojih istupa u medijima da ih nisam štitio, bez obzira na to što smo iz iste političke obitelji, kazao je Bulić.


Kazao je da se u međuvremenu javio i ministar zdravstva Vili Beroš, te da će se na tu temu održati s njim sastanak krajem kolovoza.


Po pitanju stanova za deficitarne kadrove, benkovački gradonačelnik istaknuo je da je Grad ponudio stambeno zbrinjavanje za liječnicu i pedijatricu, iako je u medijima ranije kazao da je to u pitanje u nadležnosti Županije, a da se Grad mora brinuti za vlastite deficitarne kadrove, poput onih u predškolskom odgoju.



Bulić je potom najavio i mogućnost da Grad Benkovac, ovisno o financijskim mogućnostima, u zgradi na Baricama možda kupi »jedan, dva, tri ili četiri stana« namijenjena za deficitarne kadrove.


Na stanje u Domu zdravlja upozorio je i vijećnik Domovinskog pokreta Josip Krpina. Ne može se, kaže, oteti dojmu da se javni novac rasipa.


– Je li Grad Benkovac umjesto kupnje onog stola od 20 tisuća eura mogao taj novac donirati Domu zdravlja pa da promijene prozore. Zašto rasipati novac na stol, a ne pomoći Domu zdravlja, pitao je Krpina Bulića, na što mu je ovaj uzvratio da je to čisto politikantstvo.


– Ja osobno smatram da vi trebate biti ponosni na taj stol, kao i svaki građanin ovoga grada. Nije to nešto s čim bi vi trebali uspoređivati tu priču, uzvratio je Krpini Bulić.


Europski projekti


HDZ-ov vijećnik Ćurković gradonačelniku je, osim o Domu zdravlja, uputio i teško pitanje o Strategiji razvoja Grada Benkovca. Naime, zadnji takav doneseni dokument odnosio se na razdoblje do 2023. godine, a kako je Ćurković istaknuo, on je prožet projektima Intervencijskog plana i njihovom integracijom.


– O uspjehu ili neuspjehu Strategije razvoja pokazat će najbolje vrijeme. Upitno je koliko je ciljeva sadašnje Strategije uistinu ostvareno, pogotovo na području demografije i privrede. Smatram da su EU projekti uzeli danak i Grad je uložio sve svoje resurse u njih, pomalo zanemarujući svakodnevne probleme i stvarne potrebe građana.


Nova Strategija trebala bi biti realnija i uključivati ljude iz različitih društvenih, privrednih i političkih područja. Jedino na taj način možemo detektirati probleme na vrijeme, poput ovoga problema s Domom zdravlja, kazao je Ćurković.


Bulić je odgovorio da je uspjeh Intervencijskog plana i EU projekata jasan i nepobitan.


– Proveli smo ga vrlo uspješno, Grad praktički nismo ni zadužili, dali smo neka tri milijuna eura za sve projekte, a ukupno je realizirano 35,36 milijuna eura u zadnjih pet ili šest godina, kazao je Bulić dodavši pri tom da je izvorni proračun Grada oko tri milijuna eura, a sada uz pomoć države iznosi otprilike četiri milijuna eura.



– Ti su projekti digli kvalitetu života ovoga grada. Planiramo još puno toga, od malih do većih projekata, ima ih sada trenutno oko 40. Ono što me frustrira, to su imovinskopravni odnosi. na temu njih također smo prije tjedan dana bili u Županiji, s obzirom na to da su sada ti predmeti kod njih.


Dali smo prioritet stambenom zbrinjavanju mladih i rješavanju imovinskopravnih odnosa, u smislu darovanja od države, kazao je Bulić.


Vjetroelektane i voda


DP-ov vijećnik Zoran Ledenko upitao je gradonačelnika ima li kakvog konkretnog odgovora od Županije po pitanju izmjena Prostornog plana i zahtjeva da se izbriše područje za iskorištavanje energije vjetra Vukšić.


– Mi želimo upravljati našim prostorom i tako će i biti, upravljat ćemo njime u interesu građana ovoga grada. Zatražili smo početkom godine ukidanje svih izmjena i dopuna koje je Prostorni plan Zadarske županije napravio mimo nas.


Ne trebate se bojati da će se išta graditi tamo bez vašeg znanja i suglasnosti. Uspio sam puno toga dovesti u red, bilo je puno nereda. Uspjeli smo anulirati neke projekte koji nisu bili u interesu grada, neke nismo jer su započeti puno prije, ali i njih ćemo pokušati dovesti u red, kazao je Bulić.


Kako je podsjetio Bulić, da sada je u više navrata upozoravao da jedinice lokalne samouprave trebaju imati veće koristi od solarnih polja i vjetroelektrana koje se postavljaju na njihovom području.


– Obnovljivi izvori nemaju alternativu, ali od toga trebamo imati puno više koristi nego što imamo, kazao je Bulić.


Kada bi se povećala naknada, Grad bi imao više manevarskog prostora za rješavanje, primjerice, problema s vodoopskrbom.


Naime, Mostova vijećnica Marina Čačić upozorila je da Tinjani već godinama imaju problema u opskrbi vodom.


– Povišeni dio naselja nema vode, a to je ljeti pogotovo problem. Svake godine u Tinju ima sve više kuća za odmor, a ljudima ne možemo vodu pružiti. Da ni ne govorim o svima nama ostalima koji ne živimo od turizma, kazala je Čačić.


Gradonačelnik je odgovorio da se trenutno radi »bypass« kod Polače, što bi trebalo djelomično riješiti problem. No, problem neće u potpunosti biti riješen, istaknuo je Bulić, bez potpuno nove vodovodne mreže i u Tinju i Rašteviću i drugim mjestima.



Kamera i ležeći policajci


– U ovom mandatu želio sam vodu u svim naseljima ovoga grada, ali taj je problem težak odokativno bar 50 milijuna eura. Ali ako se izborimo za veću naknadu od obnovljivih izvora energije, sa svojim ćemo sredstvima bar dio toga moći sami rješavati, istaknuo je Bulić.


Osim toga, kako je upozorio HDZ-ov Matej Lebo, na području grada Benkovca, postoji i problem nedostatka grobnih mjesta. Osim što na benkovačkom groblju nema dovoljno ukopnih mjesta, isti se problem javlja i u drugim benkovačkim naseljima.


Vijećnici su gradonačelnika upozorili i na problem velike brzine na cestama, a opasku HDZ-ova vijećnika Josipa Kneza da se na benkovačkim prometnicama vozi prebrzo, gradonačelnik je najavio da će Grad sam kupiti kameru, koja će se onda seliti na razne lokacije.


– Radimo na postavljanju jedne kamere s nekoliko kućišta, tako da će ona šetati, s obzirom na to da nije mala cijena kamere. Dobili smo odobrenje i platili priključak u Biljanima, stavit ćemo sigurno u gradu jednu ili dvije i jednu u Smilčiću.


Prošli je tjedan jedan ležeći policajac postavljen u Benkovačkom Selu, imamo zahtjeve i iz Vukšića, Lepura, Korlata… Praktički bismo trebali prometnice pretvoriti u skakaonice zbog neprilagođene brzine.


Nisam pristalica ležećih policajaca, ali bolje da se uništavaju amortizeri nego da netko strada, kazao je Bulić i pojasnio da će se na lokalnim cestama ležeći policajci postavljati na zahtjev mjesnih odbora.


O požarima i neodržavanim putevima


Dok se u Benkovcu održavala sjednica Gradskog vijeća, u 20-ak kilometara udaljenim Radašinovcima već se bio razbuktao požar kojeg su vatrogasci ugasili tek oko pet sati ujutro. U požaru koji je počeo oko 16 sati izgorjelo je oko 240 hektara makije, raslinja i hrastove šume.


– Moje je mjesto zahvaćeno požarom. Da večeras krene bura, izgorjelo bi čitavo selo. Vozim se sada od tamo i razmišljam kako ne mogu razumjeti koncept funkcioniranja ovoga grada. Razmišljam koliko košta gašenje požara, razmišljam o svemu što je taj požar doveo u pitanje.


Kad pitam gradonačelnika za naše poljske puteve i neodržavane čestice, on kaže da je prije bilo stoke, više naroda, sve se čistilo i održavalo. Ja sam toga svjestan, ali zašto ne bi sada ljudima omogućili da dobiju više hektara u zakup, neka Grad Benkovac participira više, neka sufinancira nabavku stoke. Ispod Pristega su ljudi dobili koncesiju i puštaju krave na ispašu, tamo ne može planuti požar, kazao je vijećnik Krpina.


Na to je gradonačelnik Bulić odgovorio da interes za stočarstvo slabi, a mladi se danas time više ne žele baviti.
– Ja sam jedno vrijeme govorio, apelirao i radili smo sve što smo mogli, ali nažalost rezultata nema. Pa vi motivirajte mladog čovjeka… a bilo je prilike, sad se već smanjuju polako poticaji pa se reduciraju aktivnosti. Ja sam jedno vrijeme za našu Bukovicu vidio perspektivu u stvaranju prepoznatljivog brenda sira, mlijeka, bilo čega izvornoga, ali nažalost, interesa nema.


Tražio sam i molio i naše stočare i mljekare da se jave ako bi željeli da Grad sudjeluje u sufinanciranju izgradnje jedne mljekare, ali nažalost, odgovora nema. Kao što Pag ima svoj brend i sir, kamo sreće da i mi to možemo napraviti, kazao je Bulić.


Po pitanju čišćenja i krčenja zemljišta i poljskih puteva, gradonačelnik je kazao da zajedno mogu utvrditi kako su u svakom naselju ključni putevi.


– Na području Benkovca, s obzirom na to da se radi izmjera i tamo gdje imamo jasne vlasničke odnose, komunalni redari su počeli pisati naloge vlasnicima da se zemljišta dovedu u red i to ćemo raditi na području grada Benkovca, ali znate koliki je to prostor, kazao je Bulić.