Foto: MISLAV KLANAC
Najveći domaći spiljski kompleks svoje posjetitelje novim iznenađenjima daruje tijekom cijele godine. Uz mnoštvo dobre energije i puno slatkih poklona tako je bilo i na ovogodišnjem “Uskrsnom spiljotragu” u Cerovačkim špiljama, gdje su najmlađi ljubitelji ovih jedinstvenih prirodnih ljepota, osim u avanturi kroz Gornju Spilju, uživali i u kreativnoj radionici izrade uskrsnih jaja, ali i potrazi za slatkim poklonima. I mi smo se tako iznenadili tajnama koje čuvaju špilje, vidjevši mnoštvo šišmiša, ali i “Mislioca” slavnog francuskog kipara Augusta Rodina, te brojne druge skulpture koje je kroz tisućljeća oblikovala sama priroda.
S proljećem stižu i prvi posjetitelji
Matija Ivanetić iz PP – a Velebit kazao nam je kako su se morali ograničiti na 30 – ak djece na drugom “Uskršnjem špiljotragu”.
– Kako dan ne bi protekao samo u radu i tjelesnoj aktivnosti za njih smo pripremili slatka mala iznenađenja, koja smo skrili po cijelom Centru izvrsnosti, ali i u samoj spilji. Nakon što su se svi za Uskrs najeli i odmorili, roditelji često nemaju ideje gdje bi odveli djecu koja su još na praznicima, tako da su naše šilje, kao najveći turistički špiljski kompleks pun pogodak za dan u prirodi i obiteljsko druženje. Mjesto je ovo gdje mogu mašti pustiti na volju, jer šilje skrivaju kojekakva iznenađenja i bisere koje je priroda stvarala tisućama godina, a koji se najbolje vide uz tračak mašte, kazao nam je Ivanetić, rekavši kako se PP polako priprema za intenzivniji period posjeta.
– Kroz travanj i svibanj primiti ćemo veliki broj školskih grupa, jer posjetitelji se polako bude s dolaskom proljeća, a na oko dvije tisuće kvadratnih kilometara puno se toga može vidjeti. Ovaj je Centar svakako prilika za revitalizaciju ovog područja, jer nudimo ponešto za svakoga – od avanturista do rekreativaca, dodao je Ivanetić, dok su nam roditelji i djeca a kojima smo pričali kazali kako je posjet Cerovačkim spiljama savršena prilika da se dan provede u prirodi i pritom još kreativno promišlja i zabavi.
– Potrudili smo se orijentirati ka korištenju prirodnih materijala. Djeca su se tako bacila na izradu raznih uskrsnih ukrasa, bojala pisanice i ukrašavali dekoracije, kazala nam je stručna suradnica PP – a Antonija Jurković.
Anamarija iz Gračaca kazala nam je kako na ovakva druženja prvenstveno dolazi radi kćeri Mije.
– Ona se veseli ovakvim radionicama i druženjima, a meni je drago iskoristiti svaku ovakvu priliku i podržavamo ovakve prilike, jer rijetko nam se nude. Za djecu je zato najvažnije da se svaka prilika iskoristi, a živimo u susjedstvu, tako da nam je najmanji problem zapravo stići do Centra, istaknula je Anamarija, dok nam je Mia kazala kako je zajedno s mamom napravila dvije pisanice.
Iznenađenja za svako doba godine
– Dan smo zapravo trebali provesti na Paklenici, ali tmurno nas je vrijeme odvelo do Cerovačkih spilja. Dobra je to alternativa, a pošto ih nikada nismo posjetili, zapravo je ispalo bolje nego što smo mogli i planirati. Super je da je organiziran i program za djecu, da se istovremeno mogu učiti i zabavljati, kazale su nam Zagrepčanka Maša i Zadranka Vanja.
Prava je zabava i najveće uzbuđenje ipak krenulo s usponom prema Gornjoj spilji. Djeca su već na samom ulasku imala brojna pitanja za našeg vodiča Branimira, koji nam je kazao kako su dvije spilje najbliže jedna drugoj na samom kraju obilaska Gornje spilje.
– Popeli smo se na 670 metara nadmorske visine na brdo Crnopac s jugoistočne strane Velebita. Spilje vrve životom, ali onim tajnim, jer spiljske se vrste jako rijetko mogu vidjeti. No, istraživanja su otkrila kako su kroz tisućljeća spilje bile mjestom gdje su mnoge životinje spavale zimskim snom, ali i skončale tijekom posljednjeg ledenog doba. U ovoj je spilji pronađen i najstariji primjerak ljudske kosti na ovom području, a koji datira u paleolitik, pojasnio je djeci vodič Branimir, zaključivši kako je priroda predivne špiljske ukrase milimetar po milimetar stvarala tisućama godina.
– Obje su spilje pune sporednih i još neistraženih kanala, u koje zalaze samo hrabri speleolozi. Bazeni koji se mogu naći u gornjoj spilji sada su puni vode, a preko ljeta presuše-. Upravo je zato upravo u ovo vrijeme najbolje posjetit ih, jer osim same vode u spilji se još mogu vidjeti i uspavani šišmiši koji čekaju toplije dane. Špiljski su medvjedi tako kroz povijest bili najbrojniji stanari ovih špilja. Dokazali smo to pronalascima raznih koštanih ostataka, a prije oko 13 tisuća godina čak su i lavovi šetali Velebitom, poručio je Branimir, pokazujući nam kanale kojima se i dan – danas kreću speleolozi koji još uvijek istražuju spilje.
– Od čovjeka sa bradom koji nalikuje antičkim skulpturama, do “Mislioca”, uha i srca, pa čak i velikog kamenog jaja u kojem ste pronašli svoje poklone, priroda je u Cerovačkim spiljama svakako pokazala svoje najmoćnije i najljepše lice, zaključio je Branimir.
najnovije
najčitanije
Zadar
svečana sjednica
Vučetić otvorio svečanu sjednicu Gradskog vijeća Grada Zadra: ‘Kucelin je nagrađen jer je omogućio…’
KK Zadar
Juniorska ABA liga
Pred juniorima Zadra važan turnir, polufinale se čini dostižnom misijom
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U pretrazi kod 22-godišnjaka na Ugljanu policija pronašla marihuanu!
Ostali sportovi
Domeniko Kresoja
Odlično otvaranje sezone zadarskih odbojkašica: “U jačim utakmicama vidi se zrelost mlađih igračica”
Crna Kronika
KRAĐA
ROMOBILI META KRADLJIVACA! Na Poluotoku ukraden električni romobil
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja