Petak, 9. kolovoza 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

GOSPA OD SNIGA

[FOTO] Svečano obilježena 510. godišnjica zavjetnog blagdana Gospe od Sniga

Autor: Nina Vigan

05.08.2024. 16:55
[FOTO] Svečano obilježena 510. godišnjica zavjetnog blagdana Gospe od Sniga

Foto: MISLAV KLANAC



Na blagdan Gospe od Sniga u Župi Kukljica na otoku Ugljanu, svečano je obilježena 510. godišnjica zavjetnog blagdana Gospe od Sniga. Ovaj blagdan jedan je od najvažnijih vjerskih događaja ovog kraja. Blagdan se obilježava od 1514. godine, a karakterizira ga dugogodišnja tradicija procesije brodovima, kada se Gospin kip prenosi iz uvale Ždrelašćica u župnu crkvu Obraćenja sv. Pavla u Kukljici. Gospa od Sniga, kroz stoljeća je postala dio kulturnog identiteta Kukljice, a ova godina posebna je i po tome što su vjernici prvi put imati jedinstvenu priliku vidjeti i počastiti originalnu sliku Majke Božje koju su 1514. godine ribari pronašli u uvali Ždrelašćica. Vrijedna renesansna slika inače se čuva u postavu Stalne izložbe crkvene umjetnosti u Zadru. O samom događaju i svečanosti ovog blagdana, razgovarali smo s župnikom don Markom Vujasinom koji nam je predočio te davne događaje.


– Ove godine slavimo okrugli broj, godišnjicu kad su ribari kako bi se sklonili od oluje u uvali pronašli sliku koja će biti danas izložena u crkvi Gospe od Sniga. Tu sliku su tad donijeli ovdje u župnu crkvu, a sutradan kad su se vratili slike nije bilo. Isti dan su otišli natrag u uvalu gdje su je opet našli i to im je bio poticaj da na tom mjestu izgrade crkvu Gospi u čast. Kad su izgradili crkvu, željeli su je posvetiti Gospi od Sniga. A zašto baš Gospi od Sniga? Zato što je u 4. Stoljeću pao snijeg u Rimu, a tadašnjem papi se ukazala Gospa u snu i rekla da na mjestu gdje padne snijeg izgrade crkvu. Papa je dao izgraditi crkvu, bila je to Santa Maria Maggiore, jedna od četiri najveće bazilike u Rimu. Tako su ribari koji su izgradili ovu crkvu ovdje željeli ju posvetiti Gospi od Sniga. Dakle, nije ovdje pao snijeg već u Rimu, ali su ribari u čast Gospi željeli da bude tako. Također, posebnost ovog blagdana je ta da župljani svake godine brodom nose kip Gospe u procesiji. Bilo je jedno kratko vrijeme kad se nije smjelo nositi brodovima, tad se išlo kopnenim putem, ali evo sad je poznata naša jedinstvena u kraju procesija brodovima, pa je tako Gospa od Sniga simbol ove općine i ovog mjesta, kazao nam je Don Marko.


U samom centru Kukljice, već rano ujutro osjećalo se svečano ozračje, a mi smo susreli Julija koji je s nama podijelio svoj doživljaj ove posebne procesije i blagdana, koji kako kaže, je održao ljude u zajedništvu. – Ovakav defile brodovima već stotinama godina putuje do uvale i nazad. U crkvu ne može toliko svita stati tako da je sve skupa fantastičan doživljaj. Ovo je velik blagdan kod nas, iako ima još mjesta gdje se štuje Gospa od Sniga. Danas je posebno duhovan dan, jer su ovi običaji na neki način održali ljude u zajedništvu, kazao nam je Julijo kratko u trenutku kad su se oglasila zvona župne crkve Obraćenja Sv. Pavla i pozvala mještane da se u pjesmi i molitvi upute u procesiju, sve do broda koji će ih prevesti do uvale i natrag. Kako se procesija kretala kroz mjesto, tako su se vjernici sa svih strana uključivali dok su neki već spremni čekali na punim brodicama.


“Štujemo Gospu jer vjera je ono što nas pokreće”




“Gospe naša snježna, moli se za nas” odzvanjalo je iz broda koji se polako približavao zavjetnoj uvali. Pripreme za ovaj blagdan započele su danima prije duhovnom obnovom, dok see na sam blagdan žene iz sela upute u ranu zoru u zavjetnu crkvicu kako bi zlatom i cvijećem ukrasili Gospu prije početka misnog slavlja i prije dolaska hodočasnika koji su pristizali pješke iz drugih mjesta s otoka. Svečano misno slavlje ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica u 10,30 sati, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić, a vjernici su pristizali sa svih krajeva, bilo automobilom, bilo brodom. Sveta misa, služila se na otvorenom u prekrasnom ambijentu ispred same crkve, dok se u crkvi nalazila spomenuta slika koju su vjernici pohrlili vidjeti. Kako se bližilo vrijeme služenja mise, tako se u uvalu okupljao sve veći broj brodova, spremnih za najposebniji dio svečanosti kada će pratiti svoju Gospu sve do župne crkve.


Mnogi koji su prisustvovali ovom svečanom misnom slavlju, posebno su se zavjetovali radi osobne pobožnosti, dok neki Kukljicu tradicionalno posjećuju radi osjećaja zajedništva i vjere. Snježana je rodom s otoka, a kad je bila malena s tetom je sudjelovala u ovom slavlju.


– Kao dijete sam već ovdje dolazila, a inače, danas mi je i imendan. Nisam se zavjetovala, ali štujemo Gospu jer vjera je ono što nas pokreće. Ovaj dan nam je zato iznimno važan, a osim toga, danas je dan Domovinske zahvalnosti tako da idemo zahvaliti Gospi i na našoj domovini, kazala je Snježna dodavši da se kroz vrijeme običaj nije puno mijenjao.


– Ovaj običaj se već dugo prakticira, otkad ja znam za sebe na ovakav način s procesijom se slavi ovaj blagdan. A znam da su ljudi hodočastili i pješke, od Ugljana pa sve do zavjetne crkvice. Hodočasnici su uz pjesmu i molitvu išli kroz otok, skupljali se po punktovima od mjesta do mjesta. Tradicija se poštuje. Tu su još uvijek ti isti elementi folklora, smo je sad moj osobni doživljaj je drukčiji. Kad si dijete nisi ni svjestan snage vjere, ali kad odrasteš to drukčije doživljavaš, kazala nam je Snježna.


Foto


Gospa od sniga


avatar

Snimio: Mislav Klanac


05.08.2024. 16:58
















Galerija

Foto: Mislav Klanac


“Dolazimo više od 20 godina”


Iz Zagreba na Kukljicu je stigla i Štefica Marković koja je s nama podijelila radost sudjelovanja u ovoj posebnoj procesiji.


– Dolazimo već više od 20 godina. Zavjetovali se nismo, jer nikad ne znamo hoćemo li uspjeti doći na otok. Ali na kraju u svih ovih 20. godina samo smo jednu procesiju propustili. Ovaj običaj se nije baš mijenjao kroz vrijeme, samo što sad dolazi još više ljudi. Poseban je osjećaj biti ovdje, a jedne godine smo se vozili i na brodu gdje se i Gospa vozila pa je to dodatno uljepšalo cijelo slavlje, kazala je Štefica Marković.


Nakon misnog slavlja, Gospin kip prenio se u brod koji je išao mirno morem. Štoviše, tom brodu ne radi motor već ga je polako vukao drugi brod dok su ostali kružili oko njega, na neki način čuvali Gospu. U prepunim ribarskim, turističkim brodovima, jedrilicama i gliserima vidjela su se lica uzbuđenih putnika, starih i mladih sve do uplovljavanja u Kukljicu gdje su uz molitvu i pjesmu djevojke obučene u bijelo Gospin kip smjestile na oltar crkve Sv. Pavla.