Subota, 28. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

zaštićena područja

BIOSFERA BIOGRAD Jedinstveni projekt koji objedinjuje bogatstva triju hrvatskih županija

Autor: Nikolina Lucić

18.06.2024. 19:52
BIOSFERA BIOGRAD Jedinstveni projekt koji objedinjuje bogatstva triju hrvatskih županija


Projekt jedinstvenog interpretacijskog i posjetiteljskog centra »BioSfera Biograd«, gdje je na jednom mjestu na moderan način prezentirana zaštićena prirodna baština srednje Like i Dalmacije, kao i potencijali za održivi i aktivni turizam čeka prve ljetne posjetitelje, a u ovom vremenu ugošćuje brojne školske grupe iz cijele Hrvatske. Djeca tako imaju priliku na jednom mjestu kroz interaktivne panele i zanimljive kvizove saznati sve najvažnije informacije o zaštićenim područjima prirode u našem kraju.


Kroz »biosferu« nas je zato proveo Danijel Katičin, voditelj projekta iz PP-a Vransko jezero, koji i upravlja obnovljenom krasoticom u centru Biograda.


Prirodne ljepote na jednom mjestu


Projekt »BioSfera Biograd« želi aktivno pridonijeti rješavanju problema zaštite i valorizacije prirodne baštine zaštićenih područja prirode Dalmacije i Like, koja su većinom slabije razvijena, ruralna područja ugrožena negativnim društveno-gospodarskim i demografskim trendovima.




Cilj projekta je pridonijeti održivom razvoju lokalnih zajednica i njihovih ekonomija održivim korištenjem i aktiviranjem iznimnih vrijednosti i potencijala prirodne baštine na širem području Zadarske, Šibensko-kninske i Ličko-senjske županije.



Stara školska zgrada u kojoj je centar smješten, iz 1906. je godine, a u njemu je bila smještena prva javna škola na biogradskom području. Tada je ona bila na periferiji naselja, dok je danas u njegovom strogom centru.


– U prizemlju je prostorija posvećena PP-u Vransko jezero, s naglaskom na ornitologiji i našem bogatom rezervatu, te slatkovodnom ribarstvu, a u jedno spojene ljepote i bogatstvo NP-a Kornati i PP-a Telašćica, gdje je naglasak stavljen na morske aktivnosti, kao što su jedrenje i ronjenje. Kornati su dodatno prezentirani kroz koraljni greben, a Telašćica kroz njegov poznati stranac.


Na prvom su katu izložbe o NP-u Paklenica i PP-u Velebit, s posebnim naglaskom na špilje i planinarenje. Bogatstvo Velebita istaknuto je umjetnom špiljom, koja podsjeća na Cerovačke pećine, dok je iskustvo Paklenice obogaćeno dvjema umjetnim stijenama, s naglaskom na alpinizmu, prepričao je Katičin i dodao kako je u potkrovlju pripremljen dormitorij s laboratorijem za buduće posjetitelje, koji se bave istraživanjem i očuvanjem zaštićenih dijelova prirode.



– Ovim smo projektom željeli objediniti prirodna bogatstva triju hrvatskih županija, te ujedno žiteljima približiti sva naša bogatstva i atrakcije, dodao je.


Sinergija javnog i privatnog


Kroz projekt se stvaraju infrastruktura, znanje i alati, koji će pomoći svim zainteresiranim dionicima, a to znači ne samo javnim ustanovama za zaštićena područja prirode, već svima koji su uključeni u razvoj održivog turizma i unaprjeđenje znanstvenih istraživanja, kako bi se razvila visoko kvalitetna i ekonomski poticajna ponuda novih proizvoda aktivnog turizma i turizma posebnih interesa.


– Otvoreni smo skoro dvije godine i još uvijek radimo na sinergiji između svih javnih ustanova koje se bave zaštitom prirode i privatnog sektora, kako bi uistinu postali više od posjetiteljskog centra. Krajnji nam je cilj na jednom mjestu nuditi sve najvažnije informacije o zaštićenim područjima prirode koja su tu objedinjena, ali i posjetitelje centra spajati s privatnim poduzetnicima koji rade u tim područjima i nude razne proizvode i usluge, rezimirao je Katičin.



Zgrada je, dodaje Katičin, dugo vremena bila zanemarena i dom stotinama golubova. Gradu Biogradu prioritet je bio zgradu staviti u funkciju i revitalizirati centar grada, a nakon što su projektni partneri odlučili da upravo Biograd mora biti domom »BioSfere« započeo je komplicirani proces izvođenja projekta.


– U NP-ove Kornati i Telašćica najveći broj posjetitelja putuje upravo iz Biograda i on se pokazao kao jako dobar centar za sva navedena područja zaštićene prirode. Bilo da želite planinariti, proučavati špilje ili pak samo pronaći dobar OPG ili agroturizam sinergija svih takvih informacija i mogućnosti zapravo je krajnji cilj »BioSfere«, poručio je Katičin.


Priroda u modernom izdanju


Projektne aktivnosti promiču održivo korištenje prirodne baštine putem razvoja, ponude i promocije aktivnosti vezane za aktivni, pustolovni, kulturni i drugi turizam posebnih interesa usmjeren na produljenje sezone i proširenje turističke ponude koja bi u konačnici stvorila nove održive izvore prihoda lokalnom stanovništvu.



– Imamo jako puno atraktivnih programa, a svakako su najzanimljivije VR naočale, koje su posebno zanimljive djeci, koja su u ovom periodu i naši najčešći posjetitelji. U »BioSferi« im tako ne nudimo samo pregled zaštićene prirode, već i mogućnost da kroz atraktivne programe nauče nešto novo.


Posebice zato ističemo našu ribičku igru, koja djecu uči tome koje su vrste ribe invazivne i uvezene, a koje su autohtone u Vranskom jezeru. Posjetiteljima je također jako atraktivno iskustvo Cerovačkih pećina i plovidba kornatskim arhipelagom, naglasio je Katičin.


U dvorani zgrade smještena je i multifunkcionalna dvorana za druženja, projekte i prezentacije, te izložba posvećena NP-u Krka s naglaskom na cikloturizmu, njegovim prednostima i mogućnostima razvoja. Postavljen je i bicikl s VR naočalama, te interpretacijska sedrena stijena.



– Orijentirali smo se predstaviti i povijesne ljepote svakog zaštićenog područja, kao što je na primjer Burnum na području NP-a Krka. Kroz interaktivni se video tako nešto može naučiti o povijesti tog grada, te Liburnima i Delmatima.


Imamo i prvog »stanara« »BioSfere«, studenta iz Nizozemske, koji nas je, kao i brojni strani posjetitelji, našao preko interneta i kod nas pokušava kroz praktični rad u PP-u steći nova znanja i iskustva, zaključio je Katičin.


Kroz »BioSferu«, Biograd i šira okolica dobili su tako mjesto koje bi moglo biti generator razvoja održivog aktivnog turizma cijele regije. Riječ je o višegodišnjem projektu koji su, uz pomoć Europskog fonda za regionalni razvoj, pokrenuli JU Park prirode Vransko jezero, uz pomoć grada Biograda na Moru, Clustera za eko-društvene inovacije CEDRA i HGSS-a.