
Foto: ARHIVA ZL
Poznati benkovački ratni veteran Milan Nimac, bivši dugogodišnji predsjednik podružnice Zadarske županije udruge Prvi hrvatski redarstvenik već godinama predlaže da se u gradu Benkovcu uredi spomen-soba za poginule hrvatske branitelje i civile u Domovinskom ratu s područja tog grada, a kojih je ukupno gotovo 300. No dok po pitanju njegove inicijative Grad Benkovac, koji ju je zaprimio, nije odmaknuo daleko, taj grad bi, kako nam je potvrdio gradonačelnik Tomislav Bulić, u predstojećem razdoblju mogao dobiti spomen-obilježje poginulim braniteljima i civilima s popisom njihovih imena.
Sve manje branitelja
– Problematikom hrvatskih branitelja bavim se 20-ak godina, otkako sam se umirovio, nažalost, svake godine nas je sve manje u Hrvatskoj, pa tako i u Benkovcu, umiremo od raznih bolesti, među kojima prednjače različiti karcinomi. Gradu Benkovcu sam uputio inicijativu za uređenje spomen-sobe za poginule branitelje i civile, što zagovaram već 10 – 15 godina. Odali bi time dužnu počast i istrgnuli zaboravu sjećanje na 51 poginulog branitelja i 232 civilne žrtve benkovačkog kraja. Pisao sam Gradu Benkovcu da se moja inicijativa uvrsti na sjednicu Gradskog vijeća, kako bi se o tome donijela politička odluka, no ta moja inicijativa je negdje zapela, kaže nam Nimac dodajući kako su Grad Benkovac i Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata grada Benkovca već četiri, pet godina angažirani na realizaciji uređenja spomen-sobe u Erveniku u Šibensko-kninskoj županiji za četveročlanu obitelj Čengić koja je stradala u siječnju 1992. godine.
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved još je 2020. godine najavio realizaciju uređenja spomen-sobe u spaljenoj obiteljskoj kući obitelji Čengić kao trajni podsjetnik na njihovu tragičnu sudbinu. Nimac napominje kako su mu nedavno predstavnici Ministarstva branitelja rekli kako će uređenje spomen-sobe u Erveniku stajati više od 300 tisuća eura, a jedan od glavnih razloga da je ovaj projekt dosegao vrtoglav iznos su imovinskopravni odnosi.
– U hrvatske branitelje se svi kunu. Nismo napravili ništa kako bismo uredili trajan podsjetnik na poginule branitelje i civile s područja Benkovca, pa njihova žrtva polako pada u zaborav, ističe ovaj ratni veteran.
Govoreći o prijedlogu ratnog veterana Nimca o uređenju spomen-sobe za poginule branitelje i civile gradonačelnik Benkovca Tomislav Bulić je potvrdio kako su zaprimili tu ideju, kao i da s Nimcem imaju korektnu suradnju.

Postojeće spomen-obilježje
Sufinanciranje
– No ovom prigodom bih otkrio kako je Grad na tragu cjelovitog rješenja za sjećanje na poginule branitelje i civile s našeg područja. Nećemo, pak, urediti spomen-sobu, budući da za nju nismo našli adekvatan prostor. U razgovoru s braniteljskim udrugama s benkovačkog područja rečeno nam je kako im je podizadnje spomen-obilježja primjerenije nego uređenje spomen-sobe koja je uvijek zatvorena. Spomen-obilježje bi bilo na otvorenom, a na njemu bi bila ispisana sva imena poginulih branitelja i civila, svih žrtava Domovinskog rata s našeg područja. Trenutačno radimo na idejnom rješenju prema kojem bi mjesto gdje bismo ga podigli bilo nedaleko spomen-obilježja sinu i majci na Trgu dr. Franje Tuđmana. Tražimo ljepšu poziciju, a šire područje oko spomen-obilježja, na kojem bi bio popis svih poginulih branitelja i civila, bismo dodatno uredili, napominje Bulić koji je rekao kako žele da to spomen-obilježje bude vidljivo svakom putniku namjerniku, građanima koji tuda prolaze, kao i da je dostupno svima.
– Želimo tim spomen-obilježjem poslati poruku svima koji dolaze u ovaj grad, bilo da su bili u funkciji agresora, drugih građana, mladih, onima koji će doći danas i sutra. Ovo spomen-obilježje će biti puno bolje rješenje nego postojeće. Kada se izradi naše idejno rješenje prijavit ćemo ga na natječaj Ministarstva branitelja kako bi ga oni sufinancirali i time nam novčano pomogli u njegovoj realizaciji. Gledali smo da to ne bude nešto megalomansko, budući da smo mi siromašan grad u kojem trećina naselja i dalje nema vodu, kazao je prvi čovjek Benkovca.
Dvije zadarske spomen-sobe
Na području grada Zadra postoje dvije spomen-sobe poginulim hrvatskim braniteljima. Prva od tih soba otvorena je u prostorijama Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Zadarske županije na Relji, a u njoj su izložene fotografije 303 poginula branitelja.
U okviru obilježavanja 30. godišnjice utemeljenja 112. brigade Hrvatske vojske, u lipnju 2021. otvorena je spomen-soba u čast 74 poginula i dvojicu nestalih pripadnika ove postrojbe.
Poginuli hrvatski branitelji imaju i svoje spomen-obilježje, Kocku, u parku u uvali Jazine.
najnovije
najčitanije
Zadar
NAVALA
FOTO Zadrani pohrlili po karte za Thompsonov koncert
Vinske kronike
VINO TJEDNA
Domaine Koquelicot – Francuski šarm u samom srcu Istre
Hrvatska
DODJELA PRIZNANJA
Svečano otvoren Croatia Nautic Show 2025.
Zadar
SVEUČILIŠTE U ZADRU
Promovirani prvostupnici Pomorskog odjela: “Ljudi ste sa znanjem koje je priznato u cijelom svijetu”
Županija
BROJNI PROJEKTI
U Ninu dodijeljeni ugovori teški 3,2 milijuna eura: “Ova je regija primjer jako dobrih ulaganja”
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata