Utorak, 16. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

35 C°

AKCIJA

AKCIJA SPAŠAVANJA Istraživači Plavog svijeta stigli spasiti dupina u Novigradskom moru, ali...

Autor: Portal ZL

14.07.2024. 16:10
AKCIJA SPAŠAVANJA Istraživači Plavog svijeta stigli spasiti dupina u Novigradskom moru, ali...

Foto: Institut Plavi svijet



Istraživači Instituta Plavi svijet objavili su da su u Novigradskom moru započeli akciju spašavanja dupina nazvanog Oliver koji oko repne peraje ima omotan konop. Njihovu objavu sa stranice prenosimo u cijelosti:




– Posljednjih dana u medijima se dosta spominje dobri dupin (nazvan Oliver) iz Novigradskog mora koji oko repa ima zapetljan komad konopa koji vuče za sobom. Opažanje tog dobrog dupina građani nam dojavljuju još od prošle jeseni te stoga izvješćujemo javnost kako Institut Plavi svijet prati ovu jedinku i njeno stanje.  


S ciljem prikupljanja detaljnih informacija i mogućeg oslobađanja dobrog dupina od ostatka konopa u koji je zapetljan, istraživači Instituta Plavi svijet u petak 12.7.2024. s dva plovila i opremljeni specijalnom opremom bili su u Novigradskom moru. Nakon pronalaska zapetljanog dobrog dupina, napravili smo brojne fotografije te snimili video materijal potreban za njegovu identifikaciju i utvrđivanje zdravstvenog stanja. Utvrdili smo da se radi o dupinu iz našeg kataloga oznake L_2191s21 kojeg smo prvi puta opazili 21.5.2021. zajedno s njegovom majkom L_2191 u Velebitskom kanalu. Prema tim podacima možemo zaključiti kako je dupin star 5 do 6 godina. Dupin oko korijena repne peraje ima zapetljan konop nešto duži od metra. Pretpostavljamo da je to ostatak ribarske mreže u koju se zapetljao te je dio konopa koji se otkinuo ostao zapetljan oko repne peraje.   


Praćenjem na moru i analizom snimljenog materijala vidljivo je kako je oko samog mjesta zapetljavanja konopa došlo do hipertrofije tkiva koju je uzrokovalo uvlačenje konopa u tkivo te kasnija stalna iritacija mjesta ozljede. Na samom konopu je vidljiv obraštaj algi i morskih beskralješnjaka što dodatno potvrđuje kako je ovaj dupin zapetljan već duže vrijeme. Kako se radi o konopu bez ostataka mreže ili utega, dupin za sada uspješno pliva, roni i hrani se no ostatak konopa zasigurno mu predstavlja značajan problem s obzirom da onemogućava cijeljenje rane te ga ometa u plivanju.   




Tijekom više sati pokušali smo se približiti dupinu kako bi odstranili ostatak konopa. Na žalost dupin nam nije dozvolio približavanje plovilom niti iz mora.  S obzirom da je dobri dupin u dobrom fizičkom stanju te se unatoč konopu i ozljedi uz repnu peraju može kretati i loviti, uzimajući u obzir sigurnost i dobrobit istraživača i dupina odustali smo od neuspješnih pokušaja približavanja i spašavanja. U narednom razdoblju potrebno je nastaviti s monitoringom jedinke kako bi se osigurala neophodna reakcija ukoliko dođe do promjene stanja. Napominjemo kako su istraživači Instituta Plavi svijet u okviru projekta LIFE Delfi prošli obuku za spašavanje dupina i kitova zapetljanih u ribarske alate te posjeduju i specijaliziranu opremu koja je nabavljena kroz projekte LIFE Delfi i Unaprjeđenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za morske kornjače na Lošinju.    


Općenito, jedinke u ovakvom stanju izložene su povećanom stresu, opasnosti od infekcija, te sudara s plovilima. Otežano plivaju i rone i imaju smanjenu mogućnost hranjenja što dovodi do izgladnjivanja. U takvom stanju dupini često odlaze u zaštićenija, plića područja gdje su prepušteni sami sebi jer ne mogu pratiti druge jedinke niti sudjelovati u uobičajenim društvenim interakcijama. Time su dodatno izloženi uznemiravanju, često i proganjanju od strane ljudi koji ih opaze. Preživljavanje općenito ovisi o tome u kakvom je fizičkom stanju životinja prethodno bila, njezinoj starosti, mogućnosti da se oslobodi samostalno ili uz pomoć spasilačkog tima te koliko je dugo bila zapetljana. Također, uspješno oslobađanje životinje iz ribolovnog alata ne garantira preživljavanje životinje te ju je nakon oslobađanja potrebno pratiti kroz naredni period.  




Institut Plavi svijet će nastaviti pratiti dobrog dupina u Novigradskom moru. Kako bi mu osigurali  najbolje šanse za preživljavanje molimo vas da se dupinu ne približavate, ne pokušavate s njim roniti, dirati ga ili hraniti. S obzirom da su dupini strogo zaštićeni, napominjemo da ga ne pokušavate osloboditi konopa bez konzultacija s osobama koje su za to obučene. Molimo vas da nam informacije i vaše fotografije ili video snimke ovog dupina ili druga opažanja dupina, kitova ili sredozemne medvjedice pošaljete e-mailom na adresu [email protected], dojavite na broj telefona Instituta Plavi svijet 051 604 666 ili pošaljete putem besplatne mobilne aplikacije za Android i iOS “Marine Ranger” www.marine-ranger.org. Osim informacija o opažanjima dupina u Jadranu, aplikacija omogućava upoznavanje sa svim vrstama Sredozemnog mora te u hitnim situacijama kontakt sa najbližom službom kojoj možete uputiti poziv. Sve daljnje informacije objavit ćemo na našem webu (www.plavi-svijet.org) i našoj Facebook stranici (www.facebook.com/blueworldinstitute), stoji u njihovoj objavi.