Subota, 26. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

Projekt

5 DO 12 ZA ZRMANJU Prvo poribljavanje nakon godina devastacije rijeke: 'U rijeci je skoro nestalo...'

Autor: Nina Vigan

22.02.2025. 10:59
5 DO 12 ZA ZRMANJU Prvo poribljavanje nakon godina devastacije rijeke: 'U rijeci je skoro nestalo...'

Foto: ARHIVA ZL



Sportsko ribolovno društvo »Natura« iz Obrovca i partneri, zaklada »Fondacija Bukovica« iz Amsterdama, Grad Obrovac i Park prirode Velebit, udružili su se u jedinstvenom projektu poribljavanja rijeke Zrmanje te će osiromašenoj rijeci vratiti autohtone primorske pastrve 26. veljače u simbolično vrijeme, 5 do 12.


Endemska pastrva


Zrmanja je jedna od najdivnijih rijeka ovog i šireg područja, sa svojim slapovima, netaknutom prirodom i bistrom vodom kojom nas daruje. Upravo iz tog razloga, ovaj projekt važan je za cijeli ekosustav, za cijelu županiju. Tu činjenicu posebno nam je istaknuo predsjednik Sportskog ribolovnog društva »Natura« Jovan Šukara koji je istaknuo kako je ovo projekt kojem je cilj, osim vraćanja autohtone ribe u rijeku, vraćanje života u okolicu promocijom sportskog ribolova i turizma na Zrmanji.


– Poribljavanje će se odviti kod Gornjeg mosta na Zrmanji u Kaštelu Žegarskom, u simboličnih 5 do 12, s obzirom na to da je ovo prvo poribljavanje nakon više od desetljeća nebrige i devastacije rijeke Zrmanje gdje je skoro došlo do istrebljenja kompletnog ribljeg fonda. Zahvaljujući donaciji zaklade Bukovica, koja je ciljano donirala 1.330 eura, osigurana su sredstva za kupnju i prijevoz pastrve koja je kupljena u tvrtki »Viribus«, a ribogojilište je u Kninu. Primorska pastrva je endemska vrsta koja se nalazi samo u rijeci Zrmanji i Krki, a nema je u drugim rijekama. Štoviše, u nekim literaturama naziva se i zrmanjska pastrva. Kao endemska vrsta, zaštićena je zakonom i svi primjerci te vrste pastrve u slučaju ulova se moraju neozlijeđeni vratiti u rijeku, kazao nam je Šukara dodavši da u rijeci imaju još jednu vrstu pastve koja se naziva potočna pastrva.




Institut Ruđer Bošković, na čelu s dr. Damirom Valićem izradio je plan upravljanja kojim potpuno štite primorsku pastrvu, ali i potočnu pastrvu koja je djelomično zaštićena pa se na primjer na jezeru Razovac uopće ne smije loviti pastrva. Također, rijeka Krnjeza koja je mala rijeka od svega kilometar, mjesto je na kojem nisu dopuštene ribolovne aktivnosti. Zabranjen je i lov iznad Manastira Krupe pa sve do izvora rijeke Krupe, zatim, na području između Visokog buka i Ogarovog buka na Zrmanji dozvoljeno je loviti samo po principu »ulovi i pusti«. Isto tako, važno je znati da se na svim drugim područjima rijeke Zrmanje i Krupe dnevno može uloviti samo jedna pastrva, i to veća od 30 centimetara, točnije, ona koja je završila reproduktivni ciklus.


Dronovi i kamere


– U rijeci je skoro nestalo i primorske i potočne pastrve, kao i druge vrste radi opetovanog krivolova. Dakle lovi se mrežama, puškama, vršama, ostima i ta nebriga je razlog devastacije. Srećom, imamo podršku grada Obrovca i Parka prirode Velebit. Kompletno ribolovno područje kojim upravljamo je u sastavu Parka. U suradnji s Parkom aktivno radimo na tom da spriječimo krivolov i druge negativne pojave. U tu svrhu smo nabavili dronove i kamere kojima ćemo pokriti cjelokupno, a naročito najosjetljivija područja. Označili smo područja i s tablama upozorenja s ciljem sprječavanja krivolova, istaknuo je Šukara.


Osnovna funkcija Sportskog ribolovnog društva je zaštita i unaprjeđenje ribljeg fonda, kao i doprinos turističkom razvoju lokalne zajednice kako bi cijelo ovo područje »zaplivalo« nekim boljim vodama.


– Smatramo da će uskoro doći i do promjene svijesti lokalnog stanovništva koje je najaktivnije u krivolovu, ali nije jedino jer i iz drugih područja stižu krivolovci. Svakako, mislimo da će svi shvatiti kako možemo imati koristi od ribolovnog turizma, od turista koji će ciljano dolaziti do Zrmanje. Već imamo upite, a na primjer, i prije desetak godina su dolazili Nijemci koji su prestali dolaziti upravo zato što ribe više nije bilo. Smatramo da će lokalno stanovništvo biti najbolji budući vodiči, da će shvatiti da tim strancima mogu prodati uslugu vođenja, smještaja i domaće hrane. Nadamo se da će ribolovni turizam promijeniti ovaj kraj, a najviše spriječiti krivolov jer će više koristi donijeti turizam nego krivolov, najavio je optimistično Šukara dodavši da bi u budućnosti ovo područje koje ima ogroman potencijal moglo živjeti s turizmom i u skladu s prirodom.


Period oporavka


Ova akcija poribljavanja samo je jedan od načina da se ovo područje pozicionira na turističke karte. U Društvu, zajedno sa suradnicima razmišljaju o načinima na kojima će doprinijeti okolišu, kao i lokalnoj zajednici tako da se aktivno bave natječajima i načinima financiranja. Ovaj projekt financira zaklada »Fondacija Bukovica«, točnije Adrijan Siniša Rakić koji je podrijetlom iz Ervenika. Rakić živi i radi u Amsterdamu, ali je trajno vezan uz rodni kraj. Šukara je istaknuo kako bi se ova akcija svakako dogodila prije ili kasnije, ali zahvaljujući njemu događa se ipak- prije.


– Bit će još poribljavanja u budućnosti, ali ovo sada ima ogroman značaj jer se prekida ovaj period devastacije. Sad slijedi period oporavka. Ovo je velik događaj za nas i samo početak. Ovo je projekt svih nas, ulaganje društva i cijele zajednice i zato ćemo se potruditi da tu dodatno uključimo, osim Grada Obrovca i Parka prirode Velebit, i HEP, Vodovod Zadar i Hrvatske vode jer nema ništa važnije od poruke za sve korisnike Vodovoda Zadar da dok Zrmanjom pliva riba, dotle bez brige možemo piti vodu. A ako u Zrmanji nestane ribe… U tom smislu, sve ovo što se sad radi na očuvanju cijelog ekosustava je jedan od preduvjeta za zdravlje svih nas, naglasio je Šukara i pozvao sve ljubitelje prirode, sportskog ribolova i Bukovice da podrže rijeku Zrmanju.