ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

23. obljetnica

Županović: Osobe koje imaju težu problematiku trebaju skrb 24 sata

Autor: Đurđa Baljak

05.05.2023. 14:41
Županović: Osobe koje imaju težu problematiku trebaju skrb 24 sata

Foto: Luka Jeličić



Zajednica osoba s cerebralnom paralizom 5. svibnja obilježava svoj međunarodni dan, a povodom toga Udruga tjelesnih invalida Zadarske županije održala je press konferenciju. Na obilježavanju su sudjelovali članovi Udruge, a govorili su predsjednik Željko Županović, dopredsjednik Filip Jadrijev i Pero Žilić, voditelj sekcije za cerebralnu dječju paralizu.


Ovogodišnja 23. obljetnica bila je posvećena temi odmora od skrbi kao razvoja nove inovativne socijalne usluge. U okviru toga je predsjednik Željko Županović prikazao izvješće o osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj za 2022. godinu.


– Prema službenim podacima izvješća o osobama s invaliditetom iz 2022. godinu u Hrvatskoj živi 624.019 osoba ili 16 % ukupnog stanovništva. Od ukupnog broja osoba s invaliditetom, osobe s cerebralnom paralizom i ostalim paralitičnim sindromima čine 24.694 osoba ili 3,957 % stanovništva, priopćio je predsjednik Žilić.




Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom obilježava u Republici Hrvatskoj od 2000. godine.


– Riječ je o izuzetno značajnom danu zato što predstavlja zajednicu osoba s cerebralnom paralizom, postavlja pitanja i pronalazi odgovore, pruža mogućnost da se glas CP čuje snažnije nego inače i stvori jasna platforma za daljnje djelovanje, istaknuo je predsjednik Županović te dodao kako Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize sa svojim udrugama i članovima obilježava Nacionalni dan prigodnim i edukativnim radionicama, ali i kampanjama za podizanje razine svijesti te zagovaranjem prava za učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi, kazao je predsjednik te se osvrnuo na temu ovogodišnje obljetnice.


– Osobe koje imaju težu problematiku trebaju skrb 24 sata. Njihovi skrbnici, uglavnom roditelji, svakako trebaju odmor ili vrijeme za obavljanje nekih drugih obaveza. Zato je nužnost da takve osobe imaju, pored skrbnika, i osobnog asistenta, istaknuo je Županović, dok je Žilić ukazao na činjenicu kako nijedan slučaj cerebralne paralize nije identičan.


– Postoje osobe s cerebralnom paralizom koje nemaju nikakvu komunikaciju sa svijetom, kazao je Žilić, koji je u velikoj mjeri funkcionalan usprkos cerebralnoj paralizi.


Županović je istaknuo ključne razlike između cerebralne paralize i dječje paralize.


– Nažalost cerebralna paraliza je doživotna, dok se dječja paraliza može spriječiti cijepljenjem. Naime, od 1976. godine cijepljenje protiv dječje paralize na području Hrvatske postaje obavezno. Zbog toga posljednjih 30-ak godina nije zabilježen niti jedan slučaj.


Svi oni koji su cijepljeni ne mogu dobiti dječju paralizu, tako da je na neki način ona iskorijenjena. Procijepljenost stanovništva je odigrala značajnu ulogu u sprječavanju toga virusa, istaknuo je Županović, ali dodao kako se u posljednje vrijeme pojavio trend pada cijepljenja, što je po njegovom mišljenju vrlo loša stvar jer se zbog toga ponovno mogu pojaviti slučajevi dječje paralize.


Na to mišljenje se nadovezao i jedan od članova ove Udruge, Čedomir Klarin, a koji se složio s predsjednikom Županovićem po tom pitanju.


– U moje vrijeme cijepljenje nije bilo obavezno, i sad zbog toga imam trajne posljedice. Neki roditelji danas inzistiraju na tome da ne žele cijepiti svoju djecu, a ja bih upitao, kad vide nas, žele li imati takvu djecu? Smatram kako je cjepivo najveće postignuće medicine jer omogućava zaštitu šire populacije, zaključio je Klarin.