Utorak, 26. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

DODIR KOJI LIJEČI

Zadrani 'poludjeli' za psećim fizioterapeutom: 'Emmett tehnika zaslužna što opet uživaju u...'

Autor: Nina Vigan

26.11.2024. 15:31
Zadrani 'poludjeli' za psećim fizioterapeutom: 'Emmett tehnika zaslužna što opet uživaju u...'

Foto: MISLAV KLANAC



Jeste li znali da u Zadru imamo Emmett praktičare koji svojim dodirom čine čuda za naše lajave ljubimce? Upoznali smo Emmett praktičarku koja se bavi psima, iako se Emmet tehnika primjenjuje i na ljudima i na životinjama. U Zadru, mnogi su već upoznati s Emmett tehnikom koja se primjenjuje na ljudima, ali od nedavno imamo i prvi »Centar za pse Gea«.


Zadarska Emmett praktičarka za pse, Ivana Kragić, ponukana osobnim pozitivnim iskustvima ove terapije usmjerila se na edukaciju, a kako nam je kazala, danas 98 % vremena provodi upravo s psima.


Terapeut Ross Emmett


– Osim mene, Emmett tehnikom za pse se bavi Maja Kostijal, a prije dva mjeseca Ines Jablan i Lucija Perović su završile edukaciju tako da sad imamo u Zadru četiri praktičarke. Ja sam s tim krenula nakon što sam svog psa odvela na tretman i odmah vidjela učinak. Prije godinu dana završila sam edukaciju, a prvi pacijenti su mi bili obiteljski psi, psi prijatelja, prolaznika i tako je krenula ta usmena predaja o benefitima ovog tretmana. Ono što se u zadnje vrijeme dogodilo, to je je činjenica da su i veterinari isto počeli slati svoje klijente. Svakako, moram naglasiti kako Emmett nikako nije zamjena za veterinarsku skrb, već je komplementarna metoda u njezi kućnih ljubimaca, istaknula je Kragić dodatno nam pojasnivši što je točno Emmett tehnika.




– Emmett je manualna tehnika koja se provodi tako da imamo Emmett točke koje su mjesta preklapanja senzornih i mišićnih točaka, a onda se određenim pritiskom, intenzitetom na te točke aktivira središnji živčani sustav koji informaciju šalje do mozga te se taj dio tijela opušta. Emmet tehnika služi za opuštanje boli, za bolju mobilnost, ravnotežu i pokretljivost, objasnila nam je Kragić dodavši da je terapiju je razvio australski terapeut Ross Emmett, australski terapeut koji se oslanjao i na svoje bogato iskustvo u borilačkim vještinama, a koji je promatranjem mikropokreta mišića i određenih točki primijetio kako se određenim intenzitetom pritiska, takoreći, oslobađaju »zaključani« mišići.


Emmett praktičar vješt je u primjeni potrebne količine pritiska, potrebnog smjera, u potrebnom vremenskom trajanju. Za vrijeme tretmana koristi se kombinacija pritisaka pri čemu se primjenjuju ciljani terapijski elementi koji čine željenu tjelesnu promjenu jedinstvenu za svakog.


FOTO: MISLAV KLANAC


Tretman do 20 minuta


– Najviše nam dolaze psi koji su seniori koji imaju probleme s artritisom, sa spondilozom, gastritisom, problemima križnih ligamenata, imali smo u zadnje vrijeme puno slučajeva i mladih pasa s problemom hernije diska. Dakle, problemi kralježnice, inkontinencije, ali Emmett rješava i anksioznosti, napadaje straha i panike. Mišić pamti, tijelo pamti i kad je pas u strahu može duže provesti taj tjelesni strah u grčevima. U takvih slučajevima radi se i na dišnim putevima i živčanom sustavu kako bi se dijafragma oslobodila, opustila tijelo, kako bi se pas umirio, istaknula je Kragić dodavši da tretmani traju ovisno o problemu, a Emmett praktičar uvijek procjenjuje gdje je napetost u tijelu.


– Pratimo kako je tijelo reagiralo, promjene se mogu dogoditi unutar pola sata, a mogu trajati i do dva dana dok se ne dogode novi obrasci kretanja, kada bol popusti. Onda pratimo po samoj jedinci koliko će tretmana trebati, a tretman traje od 15 do 20 minuta. S tim da kad pas dođe prvi put, ostavim puno više vremena da se upoznamo da zaslužim povjerenje psa. Emmet je jako nježna tehnika bez boli, ali nekim psima treba zaslužiti povjerenje da ih se dotiče na mjesta na koja nisu navikli. Većina pasa ne voli da ih se dodiruje oko zdjelice, zadnjeg dijela repa pa provodimo desenzibilizaciju na dodir. Bilo je i onih koji bi malo samo zarežali, čisto da mi jave da im nije jasno što ja tu točno radim. Naravno, uzmemo si malo vremena, a dobiju i keksiće. S vremenom kako im se bol smanjuje, sve više dozvoljavaju da ih se dotiče, kazala je Kragić objasnivši nam da je pravi pokazatelj kad se pas opušta kad počne žmirkati očima, zijeva i jako često mu se nakon tretmana spava.


FOTO: IZ OSOBNE ARHIVE


Radionice i edukacija


Emmett se uvijek radi u suradnji s vlasnikom psa, a najbolji je način kad pas stoji. Naravno, ovisno o svojim trenutačnim mogućnostima i tegobama.


– Kada pas stoji, to je najbolji način da pritisak na najbolji način uđe u mišićno tkivo. A ponekad je dovoljan samo jedan tretman, a nekad i samo jedna korekcija za jedan problem. Za Emmett tehniku se kaže da ima kameleonski pristup, jer nikad ne stavljamo tehniku prije jedinke. Uvijek tehniku prilagođavamo potrebama psa. Ove godine završila sam edukaciju i za održavanje jednodnevnih radionica za ljubitelje pasa. To su radionice u kojima se dobije nekoliko korekcija za pse, ne ulazi se u duboki terapeutski rad, ali dovoljno da vlasnik psa može psu pružiti prvu pomoć, istaknula je Kragić koji smo upitali koliko vlasnici obraćaju pažnju na stanja svojih ljubimaca.


– To je ono na čemu radimo s dodatnom edukacijom, koje radimo i s našim klubom Dalmatinski pas kroz teorijska predavanja te tečajeve socijalizacije I poslušnosti. Ono što uvijek savjetujemo je to da vlasnici trebaju naučiti govor tijela svojih ljubimaca. Psi, koliko god da su lajavci, njihov govor tijela je njihova neverbalna komunikacija. Naravno da vlasnici znaju da nešto nije u redu ako pas cvili ili šepa, ali postoje puno suptilniji znakovi boli koje treba učiti, prepoznati. Ljudi se često čude kad se pas povuče u osamu, ne želi puno kontakta, odbija maženje, ali promjene ponašanja treba shvatiti kao signal i odvesti psa kod veterinara kako bi se pronašao uzrok. Puno pasa ima veliku toleranciju na bol i jako je dobro skrivaju, kazala je Kragić dok je izvodila tretman na psu koji je vidljivo uživao. S obzirom na to da nam naši lajavi prijatelji ne mogu dati komentar na tretman, upitali smo vlasnike pasa s kakvim su se problemima suočavali i koliko im je tehnika olakšala.



Vidljiv napredak


– Moja kujica Vidra započela je s Emmet tretmanom u svojoj 13. godini života, a zbog poteškoća s mišićno-koštanim i neurološkim sustavom. U periodu prije prve terapije imala je izraženi tremor prednjih šapica, ukočenost lumbalnog dijela i nemogućnost podizanja/micanja repića.Već idući dan nakon prvog Emmet tretmana bio je vidljiv značajan pomak – lumbalni dio tijela je bio pokretljiviji, a i repić je »proradio«. Osim poboljšanja kvalitete pokreta, kod Vidre se dogodio značajan i povoljan utjecaj na probavu, ali i opću opuštenost, vidljivu u smanjenoj reaktivnosti u odnosu na ranije, kazala nam je Andrea.


– Nakon operacije hernije diska bilo je potrebno vremena dok nije uopće stao na noge. Ali Emmett tretmanima su mu se ustabilile noge, čvršće stoji i hoda. Uspijeva odrađivati i duže šetnje. Težina mu više nije samo na prednjim nogama, već se ravnomjerno oslanja i na zadnje noge. Generalno je opušteniji i samostalan u kretnjama, istaknula nam je Antonija, dok nam je Kragić potvrdila kako je rad s Nikom bio najdugotrajniji, ali od psa koji nije mogao na zadnje noge danas je opet aktivan pas koji samostalno hoda, pliva i uživa u psećem životu sa svojim vlasnicima koji su mu se u potpunosti posvetili i nisu odustali od njega. Upravo zato našoj Emmett praktičarki najveća nagrada je kad joj vlasnici jave da se vidi jasan i bistar pogled u očima psa, da su veseliji, znatiželjniji, da rado jedu, idu u šetnju i druže s drugim psima.