ponedjeljak, 7. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

SUPERHEROJI

Zadarski policajci kod Kali spasili dijete od utapanja: 'Kad se sve dobro završi, srce nam je k’o kuća!'

Autor: Doris Babić

07.10.2024. 08:27
Zadarski policajci kod Kali spasili dijete od utapanja: 'Kad se sve dobro završi, srce nam je k’o kuća!'

Foto: MISLAV KLANAC



Policajci su ključni za održavanje sigurnosti i reda u društvenoj zajednici, no oni su i oni koji prvi reagiraju u kriznim situacijama te svakodnevno pomažu ljudima na razne načine, pa i spašavaju ono najvrjednije – život. Njihov plemenit posao zahtijeva hrabrost, empatiju i spremnost na razne izazove, a najveća im je motivacija želja za nesebičnim pomaganjem.




Odličan primjer vrlina predstavljaju petorica policajaca iz Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar koja su nedavno, u okviru obilježavanja Dana policije i blagdana svetog Mihovila, od Ministarstva unutarnjih poslova dobila Priznanje za stručno i profesionalno provedenu akciju spašavanja djeteta na moru.


Najveća nagrada


Zapovjednik policijskog plovila PU zadarske Hrvoje Kolić, upravitelji stroja Mirko Ćosić i Bernardo Županjac, voditelj brodice Marko Zubčić i mornar Matej Vuleta ističu kako je ovo priznanje, premda im je svima najveća nagrada spašen život, ipak velika čast. Iza svih njih dugogodišnje je iskustvo, a ovaj posao odabrali su upravo s ciljem pomaganja drugima.


Iznimno vrijedno iskustvo stekli su, između ostalog, sudjelujući u međunarodnim misijama, aktivnostima u sklopu suradnje s Frontexom, Agencijom za europsku graničnu i obalnu stražu, čiji je cilj zaštita europske granice, kao i spašavanje.




– Uglavnom smo bili u Grčkoj i na granici Turske i Grčke, na početku tih migrantskih kriza na dnevnoj se bazi spašavalo po 100, 200 ljudi. Uvjeti su bili nepovoljni, otvoreno more, a mali gumenjaci na kojima je 50-ak ljudi. Ipak, bili smo jako uspješni i to nam je iskustvo pomoglo u daljnjem radu, kazuje zapovjednik Kolić.


Iako svako iskustvo zlata vrijedi, ova vesela ekipa napominje kako je riječ o dinamičnom poslu kojeg kroje dojave i vremenske (ne)prilike te da nijedan dan, baš kao niti jedna akcija, nisu isti. Međutim, cilj je uvijek isti, a to je zaštita i spašavanje ljudskih života i imovine na moru.


Iznenada nevera




– U skladu s tim, spašavanje djeteta nije bila neka neuobičajena situacija za nas. Mi smo prisutni na moru 24 sata dnevno, posebno u nepovoljnim vremenskim uvjetima, a tako je bilo i 22. srpnja ove godine. Tog smo jutra imali neku drugu zahtjevnu zadaću, a kad smo odradili zadatak, vratili smo se u Gaženicu, u svega pet minuta digla se velika nevera. Dobili smo tada dojavu da maloljetno dijete pluta od Kali prema sjeverozapadu, na SUP-u. Digli su se ogromni valovi, visoki u prosjeku tri metra. Tražili smo dijete 20, 30 minuta, jednostavno ga nismo mogli vidjeti od tolikih valova. Sreća je da se držao za taj SUP, tko zna kada bismo ga inače uočili, to je puno pomoglo, svaka je minuta u takvim situacijama itekako bitna, priča nam zapovjednik Kolić koji je napravio zavjetrinu kako bi posada lakše izvukla dijete iz mora.


U ovakvim situacijama i teškim vremenskim uvjetima ključno je biti oprezan, imati veliko znanje i iskustvo, a kao važnu kariku za uspješnost akcije ovi heroji ističu – uigranost ekipe.


– Mi bez riječi znamo tko će što i kako napraviti. Važno je jako biti oprezan kako ne bi došlo do kakve ozljede na valovima. Posada je odradila velik posao, podignuli su dijete koje je bilo u grču, u šoku, pothlađeno, pokrili smo ga dvjema dekama, dali mu vode, bilo je dehidrirano. To dijete nije bilo dugo u moru, možda pola sata, more je bilo toplo, ali jednostavno, šok je učinio svoje, dijete je promrzlo, kazuje zapovjednik Kolić.


Ćosić dodaje kako je zaista riječ o opasnoj situaciji koja je zahvaljujući timskom radu završila uspješno.


– Žurno smo se uputili u Zadar i predali ga hitnoj službi. Dijete je već bilo plavo, u šoku, nije znalo ni kako se zove. Da ga nismo uspjeli pronaći, ne bi izdržao, digao se olujni vjetar, a dijete nema iskustva na moru, govori Ćosić.


FOTO: MISLAV KLANAC


Strahopoštovanje prema moru


Priznaju da i oni znaju osjetiti strah u ovakvim situacijama, no da ih upravo taj strah motivira da daju najbolje od sebe, a iznimno je bitno ostati smiren, poštovati hijerarhiju i mogućnost da se oslanjaju jedni na druge.


– Na kraju, kad uspijemo, kad se sve dobro završi, srce nam je k’o kuća, emotivno naglašava Županjac.


Iako su ovi momci uvijek spremni na sve izazove, apeliraju i šalju poruku kako potencijalno opasne situacije možemo izbjeći provjeravanjem vremenske prognoze koja je danas dostupna na svakom mobilnom uređaju, kao i da prirodu treba poštovati.


– Ljudi često precjenjuju svoje mogućnosti, ne poznaju more dovoljno i misle da su jači od prirode. Prema moru treba imati strahopoštovanje, to je prvo i osnovno. More daje, ali more zna i uzimati, naglašava Ćosić iza kojeg je preko 30 godina iskustva rada u ovom poslu, kao i ratno iskustvo.


Zapovjednik Kolić oduvijek je na moru, prije je bio pomorac, zatim u ratnoj mornarici, a sada daje ogroman doprinos u pomorskoj policiji. Svi naglašavaju koliko vole svoj posao, a i da im je najveća motivacija – pomaganje.


Poziv, ne posao


– Želja za pomaganjem bila je prvotna nit vodilja pri odabiru ovog poziva, ovo je poziv, ne posao. Najbolji je osjećaj kada nekoga spasimo ili mu pomognemo na bilo koji način, to je jednostavno neopisiva radost, ističe Zubčić.


Valja napomenuti da je riječ o specifičnoj pomorskoj postaji koja radi i u segmentu morskog ribarstva, pomorskog zakonika, temeljnih policijskih poslova, zaprimaju kaznene prijave, rješavaju situacije i konflikte… U svom djelokrugu rada, dakle, imaju i temeljnu policiju, kriminalističku policiju, pored pomorske, aerodromske i granične policije.


– Širok je spektar djelatnosti, no svi smo maksimalno involvirani, potrebno je veliko znanje kako bismo se prebacivali iz jednog segmenta u drugi. Također, potrebno je uvijek usavršavati se i učiti, tumači Kolić i dodaje da su oni uvijek spremni za sve izazove.


Na koncu, policijski posao, posebno u pomorskim jedinicama, zahtijeva hrabrost, stručnost i uigranost tima, kao što je vidljivo iz primjera petorice zadarskih policajaca koji su uspješno spasili dijete iz mora u teškim vremenskim uvjetima. Njihovo iskustvo, stečeno tijekom godina rada i međunarodne misije, ključno je za pravovremeno reagiranje u kriznim situacijama.


Motivirani željom za nesebičnim pomaganjem, ovi policajci naglašavaju važnost timskog rada, ali i opreza prema prirodi, posebno na moru. Njihova predanost i posvećenost čine ih istinskim herojima, a najveća su im nagrada spašeni životi.