Srijeda, 11. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

Uređenje Camina Zadar

VJERSKI TURIZAM Uskoro i hodočasnička ruta Zadarske županije

Autor: Nikolina Lucić

06.12.2024. 16:47
VJERSKI TURIZAM Uskoro i hodočasnička ruta Zadarske županije

Foto: Mislav Klanac



Vjerski turizam, kao dosada relativno nepoznata turistička niša u našoj regiji svoj će zamašnjak u budućnosti dobiti uređenjem »Camina Zadar« – dijela hrvatske mreže Puteva sv. Jakova – Camino de Santiago, kojim na nacionalnoj razini rukovodi Bratovština svetog Jakova, kao službeni hrvatski predstavnik u Europskoj federaciji »Camino Europa Compostela« te Nadbratovštini sv. Jakova u Santiago de Composteli.


Kroz šest će se zadarskih općina i gradova – Zadar, Nin, Starigrad, Pakoštane, Sukošan, Sv. Filip i Jakov te Vrsi, protezati hodočasnička ruta, prateći spomenike i crkvice posvećene upravo sv. Jakovu, spajajući se na krajnjem jugu naše regije sa šibenskim Caminom u Pirovcu.


Trasiranje rute


Župan Božidar Longin uručio je voditeljici projekta Mariji Pražen ugovor o partnerstvu za projekt »Camino Zadar«, dok su predstavnici turističkih zajednica potpisali i ugovor o financijskoj potpori tom projektu.




– Turizam je naša glavna gospodarska grana, a upravo se hodočasnike može smatrati prvim turistima. Vjerski turizam u našoj je regiji još uvijek malo iskorištena grana turizma.


Poznati smo po atraktivnim sakralnim spomenicima koje možemo bolje turistički promovirati, naročito u periodima kada opada pritisak sezone, kazao je župan Božidar Longin.


»Camino Hrvatska« ima za cilj obnoviti srednjovjekovne hodočasničke rute na području Hrvatske. Cijela ruta ima 20 etapa i proteže se preko tri tisuće kilometara.



Trenutačno je aktivno više od 10 ruta označenih putokazima i s hodočasničkom infrastrukturom, a druge su u razvoju, među kojima i ruta kroz Zadarsku županiju čije bi trasiranje uskoro trebalo započeti. Od 1203. godine Hrvati organizirano hodočaste u svetište sv. Jakova u Santiago de Compostela.


Putovnica hodočasnika


– Camino na zadarskom području ima tradiciju dugu preko 800 godina, kada su članovi Bratovštine sv. Jakova skrbili o hodočasnicima na ovom području.


Svi će hodočasnici u budućnosti tako imati i svoju putovnicu – službeni kredencijal na svim rutama u Europi, koja sadrži prikaze kapelica i crkvi sv. Jakova, jer sama je obnova puta započela upravo njihovim obilježavanjem.


Putovnica vrijedi svugdje u Europi, jer je Bratovština sv. Jakova članica federacije »Camino Europa Compostela«, kazala je Pražen dodavši kako je krajnji cilj svih Camina grob sv. Jakova u Santiago de Composteli.


Direktor Turističke zajednice Zadarske županije Hrvoje Anić govoreći o razvoju vjerskog turizma u našoj regiji naglasio je kako će ruta obuhvatiti i zaleđe i primorje regije.


– Iako je vjerski turizam u Zadarskoj županiji u povojima, na tome ćemo aktivno raditi u budućnosti, jer imamo puno aduta koje valja bolje iskoristiti, poručio je Anić, spomenuvši kako je blaženi Jakov Zadranin samo jedna od važnih vjerskih figura koje se mogu povezati s »Caminom Zadar«, a hodočasnici u našem gradu imaju priliku posjetiti i brojne druge povijesne sakralne objekte, te Stalnu izložbu crkvene umjetnosti, kao jedan od najljepših primjera spajanja vjere i kreativnog umijeća.