Utorak, 14. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

razgled grada

Udruga Donat organizirala turističko vođenje povodom priznanja Hrvatske

Autor: Đurđa Baljak

13.01.2025. 19:33
Udruga Donat organizirala turističko vođenje povodom priznanja Hrvatske

Foto: Mislav Klanac



Povodom obilježavanja Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, Udruga turističkih vodiča Zadra »Donat« ponovno se uključila u nacionalni projekt »Upoznaj svoju zemlju«, koji organizira Zajednica društva turističkih vodiča Hrvatske. Projekt obuhvaća pedesetak gradova i mjesta diljem Hrvatske, gdje lokalni vodiči nude besplatne razglede svojim sugrađanima, promovirajući tako bogatu materijalnu i nematerijalnu baštinu naše zemlje.


Ove godine u Zadarskoj županiji projekt je uključivao razglede Zadra, Nina i Paga. Razgledavanja su počela u podne – u Zadru ispred crkve sv. Donata, u Ninu kod kipa kneza Branimira, a u Pagu s Trga Petra Krešimira IV. Domagoj Dražina, član Udruge »Donat«, bio je jedan od četiri vodiča u Zadru te te nam je otkrio više o tome.


Od Liburna do današnjeg doba


– Često nakon sezone organiziramo besplatne ture jer smo tijekom sezone zauzeti. Ovaj razgled organiziran je povodom Međunarodnog priznanja RH, koje obilježavamo 15. siječnja. Odlučili smo obilazak održati malo ranije, u nedjelju.




Vodilo nas je četvero, a pridružilo se više od sto sudionika. Vođenje je trajalo oko sat i pol, a započeli smo na Forumu kod crkve sv. Donata, preko Kalelarge, pijace, crkve sv. Šime, Trga pet bunara, pa sve do Perivoja kraljice Jelene Madijevke, gdje smo završili, pojasnio je Dražina.



Tijekom razgleda sudionici su dobili uvid u kratki pregled povijesti Zadra od Liburna i Rimskog carstva, preko srednjeg vijeka i vladavine Mletačke Republike te Austro-Ugarske, do razaranja tijekom Drugog svjetskog rata, Domovinskog rata i današnjeg doba.


– Zadar je jedan od najstarijih gradova u Hrvatskoj – star barem 3.000 godina. Liburni su ovdje živjeli u 4. stoljeću prije Krista, nakon čega su došli Rimljani, koji su izgradili grad kakav danas poznajemo. Venecija je vladala gotovo šesto godina, što je, između ostalog, ostavilo trajni pečat na arhitekturi.


Austro-Ugarska je srušila neke zidine i podigla nove građevine, a grad je gotovo uništen u Drugom svjetskom ratu. Ipak, Zadar se obnovio i nastavlja svoju bogatu tradiciju, istaknuo je Dražina, koji je turistički vodič od 2019. godine.


Među prisutnima smo sreli Kristynu Rygolovu, lektoricu češkog jezika na Sveučilištu u Zadru.


– Radim u Centru za strane jezike već tri godine, a u Zadru živim od 2012. godine. Češki jezik je uvijek tražen jer Česi čine značajan dio turista u Zadru. Završila sam tečaj za turističkog vodiča prošle godine, a osim mene, još dvoje vodiča vodi ture na češkom, otkrila je Rygolova.



S druge strane, Andro Matešić, jedan od budućih turističkih vodiča, iskoristio je ovu priliku za dodatno usavršavanje i pripremu za preostale ispite koje mora položiti kako bi se pridružio kolegama u vođenju turista.


Plemenit poziv


– Došao sam ponoviti gradivo i vidjeti kako kolege, koji su već iskusni vodiči, obavljaju posao. Bilo je lijepo i razmijeniti informacije s ostalim polaznicima tečaja. Posebno mi je korisno slušati profesora Radomira Jurića, jer odmah ispravi netočnosti, ako ih ima, i proširi naše znanje.


Jedna zanimljiva stvar koja mi je danas postala jasnija jest da vođenja često moraju biti sažeta. Ne zato što nešto nije vrijedno, nego zbog vremena koje je često ograničeno, pogotovo ako vodite više grupa, objasnio je Matešić, koji planira voditi na hrvatskom i engleskom jeziku, a u budućnosti želi usavršiti i njemački.



Na kraju vođenja u Parku kraljice Jelene Madijevke, okupljenima se obratio i profesor Radomir Jurić, ugledni arheolog i istraživač zadarske i biogradske povijesti, koji je nedavno za svoj doprinos primio Grb Grada Biograda na Moru.


Tom je prigodom pohvalio turističkog vodiča Domagoja Dražinu, prisjećajući se kako je upravo kod njega Dražina polagao ispit prije gotovo šest godina i uspješno ga položio.


Profesor Jurić iskoristio je priliku da naglasi važnost stručnog obrazovanja turističkih vodiča, ističući da se najbolja kvaliteta postiže kroz tečajeve na visokoj razini, poput onih koji se provode u sklopu Sveučilišta u Zadru.


Upozorio je kako vodiči koji stječu licence kroz druge obrazovne ustanove često nisu dovoljno pripremljeni za vođenja po muzejima. Također, istaknuo je važnost suradnje između SICU i Arheološkog muzeja Zadar, te zaključio kako je posao turističkog vodiča izuzetno lijep i plemenit poziv.