ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

OTVORENJE IZLOŽBE

U Zadru predstavljene najbolje prakse očuvanja podvodne kulturne baštine

Autor: Đurđa Baljak

07.06.2024. 20:37
U Zadru predstavljene najbolje prakse očuvanja podvodne kulturne baštine

Foto: Arif Sitnica



U Edukativno-prezentacijskom centru za podvodnu arheologiju Sv. Nikole otvorena je izložba koja prikazuje najbolje prakse očuvanja podvodne kulturne baštine. Izložba predstavlja rezultat suradnje Nacionalnog muzeja podvodne arheologije u Cartageni (ARQUA) i Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, na temelju Memoranduma o suradnji koji su Centar i Ministarstvo kulture i sporta Kraljevine Španjolske potpisali u srpnju 2023. godine u Madridu.


Nakon što je hrvatski sustav zaštite i upravljanja podvodnom kulturnom baštinom na lokalitetima pličina Velika nedaleko Cavtata, Letavica i Baron Gautsch uvršten u UNESCO-ov registar najboljih praksi u podvodnoj kulturnoj baštini u lipnju 2023. godine, cilj ovog projekta je dodatno promovirati zaštitu kulturne i prirodne baštine za buduće naraštaje.


Primjeri prakse


Izložba sadrži UNESCO-ove primjere najboljih praksi u podvodnoj kulturnoj baštini, uključujući video materijale i replike najzanimljivijih nalaza iz Španjolske i Hrvatske. Najbolje prakse su inicijative koje su poduzete na odgovarajući način i u skladu s UNESCO-vom Konvencijom o zaštiti podvodne kulturne baštine iz 2001. godine, omogućujući široj javnosti pristup ovoj baštini.





Ravnatelj Centra, dr. Mladen Pešić, rekao je kako izložba predstavlja nalazišta podvodne arheologije koja su primjeri najboljih praksi u svijetu pod UNESCO-vom zaštitom. Kako ističe, jedan od tih primjera je i hrvatski model zaštite kulturnih nalazišta.


– Izložba će biti otvorena za posjetitelje tijekom cijelog ljeta kako bi se mogli informirati o podvodnoj arheologiji u svijetu, ali i u Hrvatskoj. Sa Španjolcima smo 2023. godine potpisali sporazum koji nas potiče da sudjelujemo na izložbama, konferencijama i raznim događanjima vezanim uz podvodnu arheologiju.


Željeli smo već prve godine nešto organizirati, a pravi korak u toj suradnji je upravo ova izložba. Na izložbi se može vidjeti nekoliko izložaka, nažalost nisu originali jer je u ovako kratkom vremenu bilo teško donijeti originalne novčiće i zlatnike, kao i brodove, pa imamo replike tih istih nalaza.


Uz to, može se vidjeti petnaestak informativnih panela koji prikazuju primjere najbolje prakse iz Meksika, Španjolske, Italije, Francuske i Slovenije. Neki od tih primjera su završeni, a neki su još uvijek aktivni. Ponosni smo što smo i mi dio toga s jednim projektom zaštite, istaknuo je dr. Pešić.


Od trinaest primjera koji nose titulu najboljih praksi, Španjolska broji šest, što je čini državom s najvećim brojem takvih primjera.


– U Španjolskoj se mnogo radi i ulaže u podvodnu arheologiju. Uz Španjolsku, Francuska je također jedna od najvažnijih zemalja u ovom području. To je vidljivo u šest primjera na Mediteranu, bilo da se radi o nalazištima ili muzejima, koje je UNESCO proglasio primjerima najbolje prakse. Sretni smo što je i Hrvatska jedan od tih primjera dobre prakse.



Nadamo se da će posjetitelji izložbe saznati više o tome i informirati se budući da će izložba biti otvorena tijekom cijelog ljeta, kazao je ravnatelj Pešić te dodao kako je riječ o projektu koji traje četiri godine, nakon čega slijedi evaluacija. Tijekom tog procesa UNESCO redovito provjera sve poduzete korake.


Na otvaranju je bila i predstavnica španjolskog Ministarstva kulture, Carmen Cabrera, koja je podijelila više o ovoj suradnji.


Odlična suradnja


– Postav ove zajedničke izložbe smo pripremali nekoliko mjeseci, što je na koncu rezultiralo ovom plodonosnom suradnjom, pa smo stoga stigli u Zadar. Osim izložbe, drago nam je što smo imali priliku posjetiti Zadar koji je zaista prekrasan grad.


Iako surađujemo s Hrvatskom na različitim međunarodnim projektima, ovo nam je prvi zajednički projekt vezan uz podvodnu arheologiju, istaknula je Cabrera, dodajući kako se nada da će se suradnja nastaviti i u budućnosti. Također, ukazala je na važnost podvodne arheologije.


– Vrijednost podvodne arheologije leži u činjenici da je ona posebno ugrožena. Važna je njezina zaštita, kao i osvještavanje javnosti o tome. Podvodnu arheologiju treba konzervirati za buduće generacije, naglasila je Cabrera, zaključujući kako se nada će ova izložba zabilježiti veliki interes i posjećenost zbog njezine vrijednosti u vidu ukazivanja na primjere dobre prakse zaštite.