Srijeda, 26. lipnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

26 C°

PRIČA O SOLI

U Zadru otvoren prezentacijski prostor Solane Nin

Autor: Đurđa Baljak

17.05.2024. 07:00
U Zadru otvoren prezentacijski prostor Solane Nin

Foto: MISLAV KLANAC



U trgovini »Story of salt« u Zadru organizirana je prezentacija programa Solane Nin turističkim vodičima grada Zadra. Direktorica marketinga i razvoja poslovanja Solane Nin, Sanja Stamenić Oštrić, pozdravila je okupljene ispričavši kako su cijelu priču pokrenuli ona i suprug prije petnaest godina u Ninu, a sve s ciljem da njihova solana postane turistička atrakcija.


120 tisuća posjetitelja


– Prva turistička tura koju smo imali u Solani Nin brjila je deset ljudi. I bilo smo jako sretni i zadovoljni zbog toga. A danas našu solanu godišnje posjećuje 120 tisuća posjetitelja i to zahvaljujući svima vama, kazala je Stamenić Oštrić, zahvalivši turističkim vodičima.


Napravljen je i korak dalje, otvorena je prva trgovina u Zadru, a sve s ciljem da se turistima približi solana i pokaže kako je Nin pravi mali biser gdje se odvija tradicionalna proizvodnja soli.




– Potrebno je istaknuti kako se naša sol ne proizvodi u tvornici, već se bere isključivo ručno. Prilikom čega koristimo stare alate i znanja koja su se prenosila s generacije na generaciju. Naša odgovornost kao vlasnika jest očuvati solanu za buduće generacije i prenositi stara znanja, naglasila je Stamenić Oštrić, dodajući kako na području solane obitava i oko 250 vrsta ptica.


Nadalje, kako objašnjava, budući da neki posjetitelji ne mogu osobno doći u Nin, odlučili su urediti malu prostoriju za prezentaciju u trgovini u Zadru. Tako turistički vodiči mogu dovesti goste kako bi mogli čuti kratku priču o proizvodnji soli i degustirati proizvode.


– Danas imamo 280 proizvoda soli te vjerujemo da će svatko od posjetitelja pronaći nešto u našoj staroj priči, tradiciji i našim proizvodima. Pritom moram zahvaliti Mariji Dejanović, koja je godinama naša podrška i bez koje ne bismo uspjeli realizirati ovu priču, rekla je Stamenić Oštrić.


Foto: MISLAV KLANAC


Ekološki certifikat


Paulina Radović-Lovrenčić, voditeljica prodaje i odgovorna osoba za dijalog za turističke ture, ispričala je nešto više o Solani u Ninu i turama.


– U Ninu imamo Muzej i Kuću soli gdje posjetitelji mogu saznati više o nama, i tu nam uglavnom pristižu gosti s kruzera. Isto tako imamo i obilazak polja koji prosječno traje 45 minuta, gdje turistički vodiči objašnjavaju cijeli proces proizvodnje te biljni i životinjski svijet. Prošle godine u svibnju smo otvorili ovu našu prvu trgovinu u Zadru, a ove godine nam je bila ideja i želja urediti ovu malenu sobu kao prezentacijski prostor, gdje ćemo primate manje skupine gostiju u dogovoru s turističkim vodičima. Nudit ćemo im degustaciju soli uz kratku priču o proizvodnji, kazala je Radović-Lovrenčić, te dodala kako pored klasičnog čistog cvijeta soli, predstavljaju i novu liniju proizvoda koja uključuje kapare, limunovu koricu i chili.
Sanja Stamenić Oštrić kazala kako će takve degustacijske ture biti besplatne za posjetitelje, jer je osim prodaje proizvoda, jedan od ciljeva je ispričati priču o soli.


Ono što Solanu Nin čini izuzetnom jest to što je među rijetkim solanama u Europi ima ekološki certifikat za ručno branje soli.