Srijeda, 4. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

važan dan

U Zadru obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Krajnji cilj život bez barijera

Autor: Nikolina Lucić

03.12.2024. 15:20
U Zadru obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Krajnji cilj život bez barijera

Foto: Mislav Klanac



Udruga tjelesnih invalida Zadarske županije, sa sestrinskim je udrugama, predstavnicima institucija i regionalnih ureda koje rade s djecom i osobama s invaliditetom, proslavila Međunarodni dan osoba s invaliditetom, podsjetivši još jednom kako je krajnji cilj njihova rada život bez barijera – arhitektonskih i životnih. Ujedinjeni narodi su 1992. donijeli Odluku kojom se 3. prosinca obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom i time pozvali cijeli svijet na aktivnosti za postizanje punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom diljem svijeta je “Jačanje vodstva osoba s invaliditetom za uključivu i održivu budućnost”. Republika Hrvatska 2007. godine postala je četvrta država koja je ratificirala Konvenciju Ujedinjenih naroda za osobe s invaliditetom.


Podrška najranjivijima


Ovogodišnja krovna tema naglašava važnost sudjelovanja osoba s invaliditetom u procesima donošenja odluka koji utječu na njihove živote.




Izrazito je važno promicati vodstva osoba s invaliditetom u svim područjima života, osiguravati uključenost osoba s invaliditetom u sve aspekte društva, poticati osobe s invaliditetom na sudjelovanje u procesima donošenja odluka, podizati svijesti.



– Ovom prilikom želimo zahvaliti Zadarskoj županiji, Gradu Zadru i ostalim donatorima kao – predstavnicima Zadarske policije koji su nam sve ove godine nesebično pomagali kako bismo uspješno rješavali probleme s kojima se susreću osobe s invaliditetom.


Hvala i našim dragim kolegama i suradnicima iz civilnog sektora na suradnji i potpori. Kao bi pokazali svoju dozu potpore, ove smo se godine uključili u kampanju “16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja” koja je započela 25. studenoga, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a završava 10. prosinca, na Međunarodni dan ljudskih prava pravo kao znak podrške borbi protiv nasilja nad ženama, naročito nad ženama s invaliditetom, poručio je na druženju predsjednik Udruge Željko Županović.


Kako bi se osigurao osigurao veći stupanj socijalne uključenosti osoba s invaliditetom, 1. srpnja 2023. na snagu je stupio Zakon o osobnoj asistenciji kojim je omogućen veći obuhvat korisnika, a povećana je i satnica pružanja usluge, kao i broj pružatelja koji pružaju uslugu osobne asistencije. 1. siječnja 2024. na snagu je stupio Zakon o inkluzivnom dodatku kojim su četiri socijalne naknade objedinjene u jedno pravo te su osigurani znatno veći iznosi naknada za sve korisnike prava, od 50 do 100 posto.



Prava i problemi


– Za nas je u udruzi i dalje najveći problem neuvjetan prostor iz kojeg djelujemo, koji je dostatan tek za uredno obavljanje administrativnih poslova.


Brojka od oko 800 članova – punopravnih i pomažućih nedovoljna je za prostorije udruge u kojima je aktivno tijekom cijelog dana, podsjetio je Županović, dodavši kako se problem njihova prostora povlači već desetljećima. Inflacija je učinila svoje i po pitanju njihovih financija, tako da se kroz sudjelovanje u projektima nadaju povećanju budžeta.


– Žene s invaliditetom posebno su ugrožena kategorija po pitanju nasilja u obitelji, što također ističemo uključivanjem u Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.


Nasilje nad ženama ionako je tiha patnja našeg društva, no one koje imaju poteškoće i koje ovise o pomoći drugih u još su ranjivijoj poziciji, istaknuo je Županović, pozvavši na zdraviji odnos društva prema osobama s invaliditetom i brisanje barijera koje im onemogućavaju ravnopravan pristup društvu, gradu i svim njegovim sastavnicama.


– Na papiru sva prava osoba s invaliditetom i obveze društva prema njima lijepo su uređene, no svakodnevni je život potpuno drugačija priča, naročito za one koji se obrazuju, žele raditi i privređivati za sebe i društvo.


I u tom se pravcu vide pozitivne promjene, no sila zakona ne bi trebala biti jedini poticaj za zapošljavanje osoba s invaliditetom, rezimirao je Županović.



Pristupačniji Grad


– Što se tiče arhitektonskih barijera, ne bavimo se samo Poluotokom, iako njegov status kulturne baštine i konzervatorskih uzusa koji ga prate ne smiju biti administrativnom i zakonskom preprekom u osiguranju pristupačnosti za osobe s invaliditetom.


Od sakralnih spomenika pristup nam je osiguran samo u katedrali, a od muzejskih i kulturnih samo u Muzeju antičkog stakla, ponovio j još jednom Županović.


U suradnji s Turističkom zajednicom grada Zadra, ističe, pokušavaju riješiti pitanje dostupnosti uvale Foša osobama s invaliditetom, naročito dijela kod zgrade Sveučilišta, gdje su uz obalu četiri stepenice i dijela kod Pomorske škole, gdje je prolaz manji od 60 centimetara, koliko iznosi širina invalidskih kolica.


– Prilagodbom tih prostora zaokružili bi priču o dostupnosti od Muraja, preko Rive, do Sveučilišta i Foše, dodao je Županović, dok je župan Božidar Longin na kraju kazao kako se nije lako nositi s bremenom invaliditeta, koji se proteže i na obitelj i prijatelje.


– Invaliditet se, kako u tijelu, počesto nosi i u srcu i tu nastupa društvo sa svim svojim članovima kao pomoć i podrška. Iako smo po zakonskoj normi dužni zaposliti osobe s invaliditetom, u zapošljavanju ne diskriminiramo, a naše su se kolege s invaliditetom pokazale kao marljivi i uporni djelatnici željni napredovanja, poručio je Longin.