Foto: Mislav Klanac
S prvim radnim danom nove nastavne godine, počela je provedba programa prirodoslovne gimnazije, novog smjera u Prirodoslovno-grafičkoj školi Zadar. U prvi razred prirodoslovne gimnazije upisano je dvadesetero učenika. Premda je kvota dozvoljavala upis njih 24, odlučeno je da se taj broj smanji, zbog troje učenika s poteškoćama koji će zahtijevati individualizirani pristup.
Terenska nastava
Ipak, kako saznajemo od ravnateljice Anamarije Ivković, interes osmaša za upisom novog programa itekako je premašio kvotu. Radi se o prvom takvom gimnazijskom programu u Zadarskoj županiji.
Premda je novina, program prirodoslovne gimnazije predstavlja logičan slijed u dugogodišnjem razvoju uvjeta za provedbu praktičnih vježbi na području prirodoslovlja.
S obzirom na izvođenje strukovnih programa za smjerove kemijski i ekološki tehničar, škola je već raspolagala svim potrebnim kadrovskim i materijalnim uvjetima za uvođenje ovakvog programa.
– Laboratorijski i ekološki tehničar su nama bili dobra podloga za prirodoslovnu gimnaziju jer imamo jako puno iskustva u obrazovanju djece na laboratorijskim vježbama i terenskim nastavama. Naša prirodoslovna gimnazija ima sve uvjete za izvođenje vježbi iz Kemije, Fizike i Biologije, i kadrovski i što se tiče opreme koja je potrebna, kazala je Ivković.
Uz iskustvo provođenja praktičnih vježbi, nastavno osoblje ima iskustva u realizaciji terenske nastave koja se planira nastaviti odvijati i u sklopu prirodoslovne gimnazije.
– Imali smo primjere izvanučioničke nastave koja se pokazala jako dobra u smjerovima kemijski i ekološki tehničar pa ćemo s tim nastaviti i s učenicima gimnazijskog programa. Radi se o terenskoj nastavi gdje učenici rade vježbe na nekoj lokaciji, obično u nacionalnim parkovima i parkovima prirode.
Imamo opremu s kojom idemo na teren: računala, mikroskope, aparaturu za analizu… Također, kao i do sada, ići ćemo s učenicima na dane otvorenih vrata prirodoslovnih fakulteta.
Oni obično nude različite radionice pa naši učenici imaju priliku na PMF-u u Zagrebu proći radionice koje im studenti pripreme. Na taj način se učenici iz prve ruke zainteresiraju za prirodoslovne fakultete, najavila je ravnateljica.
Prilagođavanje
Zbog uvođenja novog programa, ovogodišnjoj generaciji prvaša nije ponuđena opcija upisivanja smjerova kemijski i ekološki tehničar, već su ti strukovni programi zamijenjeni gimnazijskim. Ivković ističe kako se radi o logičnom potezu, ako se u obzir uzmu interesi, sposobnosti i potrebe učenika.
– Mi smo do sada obrazovali dva sektora: sektor kemije i sektor grafike i audiovizualnih tehnologija. Grafika ostaje, s dva razredna odjela, a umjesto kemijskog i ekološkog tehničara imamo jedan razred prirodoslovne gimnazije. Trenutno je takva upisna politika.
Što se tiče samog kemijskog i ekološkog tehničara, događalo se da smo upisivali učenike koji nisu mogli pratiti taj program jer im je bio pretežak. Konkretno, kemijski tehničar je zanimanje koje su u 90-im godinama završavali današnji liječnici u Općoj bolnici Zadar.
Međutim, s godinama se dogodilo da su učenici koji su željeli studirati medicinu, farmaciju ili neke prirodoslovne fakultete, upisivali gimnazijske programe. Događalo se, stoga, da smo u kemijskim tehničarima imali učenike kojima je bilo teško pratiti taj program, a same privrede za kemijskog tehničara u Zadru nema.
Možda će u budućnosti biti potrebe za tim sektorom, ali ćemo se onda i prilagođavati, prema potrebi, ispričala je Ivković.
Premda se gimnazijalci, u strogom smislu, neće obrazovati za rad u struci, kao što je bio slučaj sa strukovnjacima, Ivković otkriva kako novi program otvara vrata za brojne mogućnosti.
Savjetnički posjeti
– Ovo je izvrsna baza za nastavak školovanja na fakultetima usmjerenim na STEM područje. Ovaj program je dobar za učenike koji briljiraju u predmetima kao što su Kemija, Fizika, Biologija. Osim teorijske nastave, imaju dodatne vježbe preko kojih praktično primijenjuju svoje znanje.
To je dobra stvar i za natjecanja. Pokazalo se da učenici na natjecanjima pokazuju puno bolje rezultate, ako praktično primjene neka znanja usvojena na teorijskoj nastavi. Tu vidim neku prednost u odnosu na učenike koji možda idu u opću gimnaziju gdje imaju samo dva sata kemije.
Kod nas imaju dva sata kemije i dodatna dva sata vježbi iz kemije, izjavila je ravnateljica te istaknula kako je mnogo truda i informiranja uloženo u pripremu nastave.
– Obavili smo savjetničke posjete u škole koje već dugi niz godina imaju program prirodoslovne gimnazije. Bili smo u Zagrebu, u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga i u Rijeci, u Prirodoslovno-grafičkoj školi, gdje sam ja obavila konzultacije s ravnateljima, a nastavnici koji trenutno predaju predmete u kojima su vježbe, bili su s nastavnicima koji ih tamo izvode.
Osim toga, prošli smo kroz njihove laboratorije da usporedimo uvjete i utvrdimo na koji način ćemo organizirati samu nastavu i vježbe. Oni su nam prenijeli svoje iskustvo i svoje dobre primjere da što bolje startamo ove školske godine, zaključila je Ivković.
Startali jesu, a ravnateljica se nada uspješnom nastavku provedbe jedinog programa prirodoslovne gimnazije na zadarskom području.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.