Utorak, 17. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

POTREBNA ULAGANJA

U zadarskim školama nedostaje kuhinja i blagovaonica: 'Iako smo na knap s kapacitetima...'

Autor: Nikolina Lucić

16.09.2024. 16:06
U zadarskim školama nedostaje kuhinja i blagovaonica: 'Iako smo na knap s kapacitetima...'

Foto: Arhiva ZL



Otkada je prošle školske godine uvedena obveza da osnove škole osiguraju prehranu učenicima u školi, zadarske škole u većini slučajeva muku muče s kapacitetima i osiguranjem normalnog funkcioniranja podjele obroka. Svaka je škola, naravno, priča za sebe, no, podjela obroka jedan je od najvažnijih aspekata funkcioniranja školskog sustava. Uvod je to u obvezu organiziranja jednosmjenske cjelodnevne nastave u svim osnovnim školama, koja se u nekim školama već provodi u sklopu petogodišnjeg eksperimentalnog programa. No, za razliku od malih općinskih i seoskih škola, koje kako – tako mogu osigurati jednosmjenski rad i zbog manjeg broja učenika lakše organizirati podjelu obroka, gradske su škole u puno težoj poziciji. Većina zadarskih škola ne radi u jednoj smjeni, to je rijetka iznimka i osim obrazovnih, često im fale i kuhinjski i blagovaonički kapaciteti.


U »Benje« tijesno




Potvrdio nam je to i Dražen Adžić, ravnatelj najveće gradske škole – Šimuna Kožičića Benje, kojemu je jednosmjenski rad još uvijek neostvariv cilj.


– Što se tiče naših kapaciteta, sve je ostalo isto kao i prošle godine. Radimo s pet kuhara u 50 kvadrata blagovaonice, što nam uvelike otežava posao, jer je to nedovoljno u odnosu na broj učenika koji pohađaju školu. Adekvatnu ćemo školsku prehranu, koja podrazumijeva tople obroke, moći osigurati tek kada nam se ispune svi uvjeti za jednosmjenski rad, počevši s nadogradnjom kapaciteta za učionice, poručio je Adžić, kazavši nam kako je, nakon dugogodišnje trakavice, napokon u školskom vlasništvu stambeni objekt koji se na školu naslanja.


– Prilika nam je to da u tom prostoru opremimo još nekoliko učionica, no objekt je godinama neodržavan, potpuno zapušten i praktički neiskoristiv u svom sadašnjem stanju. Kada dođe na red uređenje dodatnih učionica, najvjerojatnije će se taj objekt morati potpuno srušiti i na njegovu mjestu graditi novi, što iziskuje dugotrajno projektno planiranje i, naravno, osigurana financijska sredstva, istaknuo je ravnatelj Adžić, poručivši kako se, unatoč manjku kapaciteta trude učenicima osigurati pristup zdravim i hranjivim namirnicama.




– Izvan same blagovaonice uvijek je stol s dodatnim voćem i zdravim napicima, koje, primijetili smo, djeca sve češće uzimaju tijekom nastave za dodatnu marendu, ali i na odlasku i škole kako bi pojeli na putu do kuće. Stanje, priznajemo, nije idealno, naša je škola malena za broj učenika koji ju pohađa. Nadamo se zato da će nadležne institucije na vrijeme pokrenuti potrebne procese kako bi se postojeći kapaciteti prilagodili zahtjevima jednosmjenske, a kasnije i cjelodnevne nastave, naglašava Adžić.


Dražen Adžić


Cijene iste


Situacija je nešto stabilnija u Osnovnoj školi Zadarski otoci, koja ipak raspolaže s dovoljnim kuhinjskim kapacitetima. Marenda je kao i prošle godine besplatna, a ravnatelj Davor Barić nam je također potvrdio da se malo toga može promijeniti samo uz pomoć osnivača – Grada Zadra, koji je uostalom do nekidan bio u blokadi proračuna, što je efektivno školama zatvorilo vrata za ikakve projekte i nova uređenja. Uvelike se oslanjaju na resorno ministarstvo, koje bi na vrijeme trebalo imati sve podatke o tome kojim školama trebaju koji kapaciteti kako bi se uspješno prilagodile izazovima jednosmjenskog rada.




– Ručak za učenike u produženom boravku je četiri eura i ta se cijena za sada neće mijenjati, kao ni uvjeti i kapaciteti koji nam stoje na raspolaganju. Prave će se promjene vidjeti tek s prelaskom na jednosmjensku nastavu, ističe Barić.


A da se malo toga u zadarskim školama za novu školsku godinu moglo promijeniti potvrdila nam je i Jasmina Matešić, ravnateljica Osnovne škole Krune Krstića iz Arbanasa koja je sa svojim kolegama od ove školske godine ipak jedan korak bliže krajnjem cilju – nastavu izvode samo u jednoj smjeni.


– Cijena ručka u našoj je školi i dalje kao i prošle godine – 3,85 eura, a kuhani je ručak omogućen za sve učenike, a ne samo za one koji su u produženom boravku, naglasila je Matešić, kazavši kako su kuhinjskim djelatnicima kupnjom nove perilice posuđa barem malo olakšali ubrzani tempo rada. Blagovaonica im je, kaže, premala, pa djeca u grupama idu na marendu.


– Većinu dana u tjednu imamo kuhanu marednu, iako smo na knap s kapacitetima. Jedina smo škola koja roditeljima nudi avansni popust od 10 posto na školske obroke, ukoliko odjednom plate ukupan iznos po polugodištu, zaključila je Matešić.


Davor Barić