Petak, 5. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

28 C°

SVIJET NA STOLU

U sklopu Dana geografije u HTUŠ-u organizirana gastro radionica

Autor: Antonia Vodan

16.05.2024. 11:18
U sklopu Dana geografije u HTUŠ-u organizirana gastro radionica

Foto: Luka Jeličić



U sklopu Dana geografije koje organizira studentska udruga EGEA, Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru i Hrvatsko geografsko društvo – Zadar održana je radionica mediteranske kuhinje. Radionica je plod suradnje između Odjela za geografiju i Hotelijersko – turističke i ugostiteljske škole Zadar koja je bila domaćin događaja.


Učenici kuharstva, ugostiteljskog posluživanja te slastičarstva, zajedno sa svojim mentorima, pripremili su švedski stol na kojem su se našli specijaliteti koji potječu iz tri mediteranske države: Turske, Grčke i Italije.


Prije same gozbe studenti Odjela za geografiju održali su učenicima i njihovim profesorima kratko predavanje o svakoj od triju država, predstavivši njihov geografski položaj, politički ustroj, kulturno-povijesne znamenitosti te gastronomsku ponudu.


Suradnja studenata i učenika




– Naši studenti već tradicionalno, desetak godina, organiziraju svake godine Dane geografije.Tema ovogodišnjih Dana geografije je ‘Svijet na stolu« tako da je bilo logično da dođemo u ugostiteljsku školu, da se podružimo malo s učenicima koji se bave pripremanjem i serviranjem hrane i da naši studenti nauče malo neke vještine od njih i steknu neka znanja u kuhinji, a da opet i prenesu neka geografska znanja učenicima o državama iz kojih ćemo pripremati ta jela.


Primarno se geografija ne bavi gastronomijom, međutim, geografija se bavi prostorom i ljudima tako da se i ta gastronomija uvijek nekako provlači jer hrana je nešto što povezuje ljude, što je uključeno danas u turizam i neke druge djelatnosti kojima se bavi ekonomska geografija pa je i hrana ta dodirna točka.


Agrarna geografija proučava i načine proizvodnje hrane tako da nam je ta hrana uvijek prisutna u geografskim disciplinama, izjavila je Anica Čuka, pročelnica Odjela za geografiju te dodala kako su na programu imali i predavanja o kukcima u ljudskoj prehrani, različitim vrstama prehrane u odnosu na različite geografske prostore te predavanje o pčelinjoj arhitekturi.


Delicije Grčke, Italije i Turske


Da je u Hotelijersko-turističkoj i ugostiteljskoj školi bio divan dan istaknula je Kristina Lončar, strukovna učiteljica i mentorica slastičarstva.


– Bio nam je takav gušt družiti se sa studentima geografije druge i treće godine. Danas se koncentriramo na Grčku, Italiju i Tursku pa smo sukladno tome pripremili i jela iz tih država. Imamo tingu s janjetinom i graškom, špagete bolonjez, fritule od dizanog tijesta i štrudlu od jabuka od bučinog tijesta koje dolazi iz Turske. Za samo posluživanje je zaslužan 2.f. razred, za kuhanje slanih jela je zaslužna kolegica Smiljana Prtenjača sa svojim 2.d. razredom, a ja sam sa svojim prvim razredom slastičara i studentima pripremala deserte, rekla je Lončar.


Ivona Ašić, studentica treće godine studija primijenjene geografije, kazala je kako drže prezentacije o Italiji, Grčkoj i Turskoj.


– Predstavit ćemo nekakva osnovna obilježja tih država i pričat ćemo nešto o znamenitostima, turizmu, ali i gastronomiji. Studenti su se angažirali u organizaciji Dana geografije. Smatramo da je gastronomija u geografiji jako zanimljiva, ali i aktualna tema, izjavila je Ašić, dok je učenica 1. h razreda, Sara Aleksandra Dević kazala kako joj je zanimljiv posjet studenata kao i spremanje slastica.


– Mi smo pripremili štrudlu od jabuka i kolače od maka. Nije mi bilo teško, pošto sam ja slastičarka, znam to raditi i volim ovu školu. Zanimljivo mi je što su nam u goste došli studenti i veselim se ovome, kazala je.


Prije samog edukativnog programa, učenici su poučili studente pripremanju mediteranskih jela, nakon čega su pomno slušali zanimljivosti o odabranim državama. Konačno, i jedni i drugi su uživali u slatkim i slanim mediteranskim specijalitetima. Suradnja je omogućila razmjenu znanja i ugodno druženje između srednjoškolaca i studenata.