
Foto: Zvonko KUCELIN
U morskim lukama u prvoj polovini ove godine bilo je 12,9 milijuna putnika ili 5,4 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, čemu je pridonio porast prometa u drugom tromjesečju, kada je kroz te luke prošla i većina putnika, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Putnika je kroz morske luke u drugom tromjesečju 2024. prošlo 4,3 posto više nego i istim mjesecima 2023., odnosno njih više od 9,6 milijuna. Slično je i s brodovima koji su prispjeli u morske luke – od 148,8 tisuća u prvih šest mjeseci ili 1 posto više nego lani, većina ih je ili 98,6 tisuća doplovila u drugom tromjesečju, što je plus od 0,7 posto.
Putnika i vozila najviše u Splitu, a autobusa u Rijeci
Drugo tromjesečje, kada kreću i sezonske prometne linije i jači godišnji turistički promet, najviše putnika je ‘donijelo’ u morske luke Split, Dubrovnik, Zadar, Korčulu, Preko, Supetar, Cres, Jablanac, Pulu i Krk, pri čemu je samo Jablanac u malom minusu, dok su sve ostale u plusevima u odnosu na drugo tromjesečje prošle godine.
Morska luka Split je imala najviše putnika, 1,4 milijuna ili 3,8 posto više, dok je Dubrovnik drugi sa milijun putnika, što je i veliki porast od 20,3 posto, a nešto manji od 11,1 posto zabilježila je morska luka Zadar koja je treća sa 746,2 tisuće putnika.
I osobnih i drugih manjih vozila najviše je na brodovima registrirano u morskoj luci Split, zatim u Rijeci i Zadru, dok je autobusa najviše bilo u lukama Rijeka, pa Split i Dubrovnik.
Ukupno je u svim morskim lukama u drugom tromjesečju bilo 1,75 milijuna osobnih vozila ili 4,5 posto više nego lani, a sličan porast od 4,3 posto u tim je lukama zabilježene i sa nešto više od 11,3 tisuće autobusa.
Promet robe u padu, najveći od 23 posto u Omišlju
Za razliku od porasta putnika i brodova, morske luke su i u drugom tromjesečju i u prvoj polovini 2024. zabilježile pad prometa robe. Sa 10,1 milijun tona robe u prvih šest mjeseci morske luke su u minusu od 16,2 posto, a nešto manji pad od 7,8 posto imale su u drugom tromjesečju s 5,6 milijuna tona.
Iako je morska luka Omišalj i dalje vodeća po količinama, s 1,5 milijuna tona robe u drugom tromjesečju je u ‘zaostatku’ od 23,2 posto za istim razdobljem 2023.. Manje robe za 8,7 posto ili 1,2 milijuna tona imala je i luka Ploče, dok je treća luka Rijeka s gotovo 1,2 milijuna tona robe, što je za njih porast od 7,7 posto. I morska luka Bakar je zabilježila porast prometa robe na 662,5 tisuća ili za 9,4 posto, dok je na petom mjestu luka Split sa 630,9 tisuća tona i padom od 3,5 posto.
najnovije
najčitanije
Zadar & Županija
Ide u Tajland
Laura iz Zadra nova je Miss Universe Hrvatske
Hrvatska
POČINJU RADOVI
U Novalji niče nova solarna elektrana
Nogomet
POSAO BLIZU REALIZACIJE
Pregovori između Brazila i Ancelottija napreduju, evo na čemu inzistira brazilski savez
KK Zadar
ABA liga, 29. kolo
Zadranima u subotičkoj Dudovoj šumi pobjegao zadnji vlak za doigravanje
Svijet
KONTROVERZNA IDEJA
Trump na dan kanadskih izbora zagovara aneksiju Kanade
Zadar
APEL
UPOZORENJE ZADRANKE! ‘Samo da upozorim ljude koji šetaju pse po Musapstanu…’
Zadar & Županija
Ide u Tajland
Laura iz Zadra nova je Miss Universe Hrvatske
Zadar
U FOTOOBJEKTIVU
Zadarskim ulicama prošetale najljepše proljetne kombinacije
Zadar
NOVI KAPACITETI
Sve zadarske škole radit će u jednoj smjeni, evo od kada
Zadar
JAVNI PRIJEVOz