Subota, 28. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

skupi smo!

TURISTIČKI TROŠKOVNIK Po cijenama tjednog odmora za dvoje debelo smo skuplji od Budve i Drača!

Autor: Nikolina Lucić

25.06.2024. 07:30
TURISTIČKI TROŠKOVNIK Po cijenama tjednog odmora za dvoje debelo smo skuplji od Budve i Drača!

Foto: LUKA JELIČIĆ



Ponukani sve češćim reakcijama na visoke cijene koje se diljem naše obale plaćaju za sve – od parkinga i sladoleda do hrane u restoranima i smještaja, odlučili smo usporediti cijene u Zadru i nama sličnim jadranskim destinacija u susjedstvu, Crnoj Gori i Albaniji. Dok se Crna Gora, naročito Podgorica i Budva, već etablirala kao poznata destinacija na turističkom tržištu, Albanija tek doživljava turistički uzlet. Na prekretnici je te još uvijek značajno jeftinija od drugih mediteranskih zemalja, dok raste ponudom i njezinom raznolikošću.


Proučili smo zato i usporedili cijene u Zadru, Budvi i Draču u špici sezone za sedmodnevni odmor za dvije osobe. U našoj smo se analizi vodili nekim općenitim karakteristikama i potrošnjom koja je karakteristična za naše i goste drugih mediteranskih zemalja, koji na odmoru u prosjeku ostaju sedam dana. Hrvatski je standard dnevne potrošnje na odmoru oko 150 eura, a zadarski između 80 i 100 eura, a kao najvažniji motivi navode se, naravno sunce i more, zatim boravak u prirodi, gastronomija, izleti i kulturni doživljaji.


Skup smještaj


Tako smo i krojili naš troškovnik vodeći se osnovnim troškovima koje gost ima u destinaciji. Počinjemo zato s putnim troškovima, a za dolazak u Zadar smo iz lepeze destinacija odabrali dolazak dvoje njemačkih turista iz frankfurtske zračne luke. Povratne karte za dvije osobe sredinom srpnja tako koštaju nemalih 120 eura. Jedna je to od jeftinijih opcija na koju smo u ovom trenutku naišli. Nadalje, u sve tri destinacije odlučili smo se za hotelski boravak, koji u Zadru nije jeftin. Naše je prijašnje istraživanje cijena u turizmu pokazalo kako će dva gosta u Zadru hotelski smještaj u prosjeku platiti više od tisuću eura. Srednja je cijena oko 1.300 eura, a to je puno skuplje od prosječne srednje cijene na koju smo naišli istražujući hotele u Draču i Budvi.




Nadalje, naše smo goste odlučili, pošto je gastronomija visoko na listi motiva za putovanje, na večeru u restoran poslati tri puta za vrijeme njihova odmora u Zadru. Tu smo apsolutni rekorderi po skupoći, jer čak i obična večera za dvoje bez predjela i deserta u zadarskim restoranima u prosjeku košta 60 eura. U suprotnosti s tim, u Draču za istu cijenu možete dobiti dva obroka, uključujući predjelo i desert. Potom smo odlučili provjeriti i kolike su cijene ulaznica u zadarske muzeje. U prosjeku je to šest do osam eura po osobi, duplo skuplje od Muzeja grada Budve, gdje ulazak košta tri eura za čak pet jedinica u sastavu muzeja. Potom smo naše goste odlučili poslati na izlet u prirodu, točnije na jedno od najpopularnijih ljetnih izletišta – Nacionalni park Kornate. Tura Parkom uz ručak i aperitiv na jednom od izletničkih brodova u prosjeku košta oko 120 eura za dvije osobe. Sedmodnevni odmor u Zadru stoji tako čak 1.900 eura!


Popularna Budva


»Crnogorski Miami« u središnjem dijelu crnogorske obale, centar je crnogorskog turizma. Iako je riječ o malom gradu od oko 60.000 stanovnika, Budva je najpopularnije odredište u cijeloj Crnoj Gori, što nije čudno s obzirom na to da se radi o centru za razgledavanje i kulturni turizam, ali i mjestu s intenzivnim noćnim životom i brojnim plažama.


Put za dvoje iz zagrebačke zračne luke tako će u povratnom smjeru koštati tek 50 eura, s tim da autobus iz podgoričke zračne luke do Budve za dva putnika košta još 16 eura. Cijene hotela u gradu variraju, čak i unutar istog ranga, tako da je prosječna cijena za sedam dana u hotelu s tri zvjezdice 680 eura. Kako smo i prije naveli, ulazak u Muzej grada Budve dva će posjetitelja koštati tek šest eura, a jako su povoljni i obilasci i ture prirodnim ljepotama, kao što su obilazak Skadarskog jezera, koji će dvoje putnika koštati od 30 eura pa na više, ovisno o dodatnim programima. Popularna je opcija i obilazak kotorskog zaljeva, koji dvoje putnika košta oko 60-ak eura, ovisno o tome kakvu turu želite, privatnu ili u većoj grupi, kajakaški obilazak ili pak cjelodnevni izlet s gastronomskim i vinskim delicijama. Cijene u restoranima, koje smo mogli provjeriti na internetu, nešto su malo jeftinije od hrvatskih, no u prosjeku se dobra večera za dvoje s predjelom i desertom može dobiti već od 60-ak eura. Valja spomenuti i to kako putničke agencije organizirane pakete nude po cijenama od 400-tinjak eura.


Šampion povoljne gastronomske ponude svakako je Drač, najveći grad na albanskoj obali, i drugi po veličini u zemlji nakon Tirane.


Drač – kralj povoljne hrane


Nalazi se na sjevernom dijelu obale i udaljen je od glavnog grada tridesetak kilometara. Drač i njegova okolica najposjećenija su mjesta na albanskom primorju pa su u špici sezone često gužve.


Istražujući cijene u lokalnim restoranima bogatu večeru platit ćete ispod 50 eura, a agencijski paketi za odmor u Albaniji također se kreću oko 400-tinjak eura. U Draču tako cijena triju večera parira jednoj zadarskoj. Nešto više pak valja izdvojiti za let iz Zagreba do Tirane, oko 120 eura za povratni let niskobudžetnom kompanijom, a vožnja autobusom do Drača košta već od 12 eura za dvoje putnika.


Cijene hotela vrlo su šarolike, jednako kao i u Budvi, ali ipak su daleko niže od prosječnih cijena zadarskih hotela. Neka prosječna cijena za hotel od tri zvjezdice na koju smo mi naišli je 520 eura, no s malo se istraživanja i s malo sreće mogu naići jako dobre ponude za smještaj u sezoni i u luksuznijim hotelima. Na kraju, nešto su skuplji izleti u okolne zaštićene dijelove prirode i UNESCO grad Berat, koji se popularno naziva gradom tisuću prozora.


Berat je deveti po veličini grad u Albaniji, okružen planinama i brdima, koje se strmoglavo spuštaju prema obalama rijeke Osum. Njegova najupečatljivija karakteristika je labirint bijelih osmanskih kuća koje se penju uz brdo do dvorca, zahvaljujući kojima je Berat prozvan »gradom s tisuću prozora«. Grad je proglašen UNESCO-ovom svjetskom baštinom 2008. godine, a obuhvaća jedinstven arhitektonski stil s utjecajima nekoliko civilizacija koje su kroz povijest uspjele koegzistirati. Dnevne ili poludnevne obilaske ovog bisera albanske povijesti i kulture možete naći već za 100 eura za dvoje putnika.


Kada se sve zbroji i oduzme, sedmodnevni odmor u Budvi i Draču u prosjeku košta ispod tisuću eura za dvoje putnika.