Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

MUKE SA STANOVIMA

STUDENTI NA MUKAMA: U domovima nema mjesta, sezona je potrage za stanovima

Autor: Antonia Vodan

19.08.2024. 19:24
STUDENTI NA MUKAMA: U domovima nema mjesta, sezona je potrage za stanovima

Foto: Arhiva ZL



Približava se nova akademska godina, period koji studentima nerijetko zadaje više glavobolje i od samih ispitnih rokova: sezona je traženja smještaja.


Izašli su privremeni rezultati Natječaja za subvencionirano stanovanje Sveučilišta u Zadru. Studenti koji su ostvarili pravo na smještaj u studentskim domovima, svoje su stambeno pitanje riješili do idućeg srpnja. Ipak, unatoč postojanju dvaju domova, studentski domovi ne zadovoljavaju potrebe zadarskog sveučilišta, stoga će većina studenata sreću trebati potražiti na nekoj drugoj lokaciji.


Potražnja premašuje ponudu


U potrazi za smještajem, studenti uglavnom pribjegavaju oglasima na Facebook grupama. Trenutno su studentske grupe pune upita za stanove, budući da se upravo na taj način postižu brojni dogovori. Kada se pogleda omjer članova koji traže stanove i onih koji ih nude, može se zaključiti da potražnja premašuje ponudu. Najtraženiji su kvartovi: Poluotok, Relja, Višnjik, Voštarnica, Jazine, Stanovi, Bulevar, Arbanasi. Upravo su ta gradska naselja od sveučilišnih zgrada udaljena ispod pola sata hoda, što ih čini primamljivim opcijama za studente koji ne voze.




Prema Facebook objavama, mladi su spremni izdvojiti od 300 do 450 eura za jednosobne stanove te od 500 do 600 eura za stanove za dvoje. Uz traženje stanova, studenti se nerijetko daju u potragu za cimerima s kojima će pronađene životne prostore dijeliti i na taj način si sniziti cijenu stanarine. Međutim, život na nepoznatoj lokaciji, uz nepoznatu osobu, može prouzrokovati stres o kojem se nedovoljno priča. Posebno su ranjivi studenti prve godine prijediplomskog studija koji se spremaju doći u novu sredinu, potpuno neupućeni u grad u koji stižu. Ako dolaze iz udaljenijih krajeva države ili svijeta, studenti su ponekad primorani uzeti stan na neviđeno, pri čemu postaju žrtve prevaranata. U Facebook grupama za traženje stanova svako toliko, između brojnih oglasa, izrone upozorenja o prevarantima koji zahtijevaju plaćanje pologa za nepostojeće stanove, oštečujući na taj način očajne studente za više stotina eura.


Dodatan je problem turistička priroda Zadra koja ide ruku pod ruku s povećanim apetitima iznajmljivača koji znaju studente izbacivati prije ljetnih ispitnih rokova kako bi se napravilo prostora za turiste s čijom se platežnom moći domaća mladež ne može nositi. Iz toga razloga, u svojim oglasima, studenti ističu kako im smještaj treba barem do 1. 7. Također, bilo je govora o skraćivanju akademske godine radi poteškoća s traženjem smještaja za vrijeme ljetnih ispitnih rokova.


Visoke cijene


Upitali smo studente koji nemaju prebivalište u Zadru jesu li i na koji način riješili stambeno pitanje za iduću akademsku godinu. Većinom smo razgovarali sa starijim studentima koji se jednom pronađenih stanova, godinama grčevito drže.


– Ja sam pronašla garsonjeru prošle godine i tamo ću se vratiti. Lokacija je dobra, ali cijena je malo viša. Ipak, zadovoljna sam jer mogu živjeti sama i zgrada je mirna. Jedini problem koji sam imala bio je taj što nisam željela ostati u stanu preko ljeta pa sam morala naći nekoga da uskoči i zamijeni me preko ljeta, tako da stan ne bi otišao u najam nekome drugome. Uspjela sam naći dečka koji je tamo preko ljeta i sada me stan čeka da ponovno uselim kada počne faks, ispričala je Martina, a stanom je zadovoljna i Sara koja godinama boravi na istoj adresi.


– Živim u stanu koji je u vlasništvu rodbine od moje cimerice, kod Male pošte. Cijena je uvijek ista i stvarno nije visoka. Znam da nećemo biti izbačene i da možemo ostati preko ljeta. Stan nije nov, ali sam jako zadovoljna tamo i ostat ću koliko god budem mogla, rekla je.


Ana, s druge strane, smatra da je stanarina koju će morati plaćati previsoka.


– Pronašla sam jednosoban stan na Poluotoku koji košta 400 eura. Lokacija je savršena, budući da studiram na starom kampusu. Znam da su cijene stanova u Zadru visoke i da ovo nije toliko loša opcija. Ipak, za studenta je ovo dosta visoka cijena. Vjerojatno ću se morati zaposliti uz studij da bih si mogla pokriti troškove života, istaknula je Ana, a zbog stanovanja je pod stresom i Jure.


Grozni stanodavci i luda sreća


– Trenutno tražim stan za idući semestar jer završavam studij. Nisam siguran hoću li moći naći smještaj u kojem ću moći ostati samo jedan semestar, ali nadam se da hoću. Prošli gazde su bili grozni. Ulazili su u stan bez najave, prespavali bi, ostavljali svoje stvari, započeli renovaciju… Jedva sam čekao maknuti se. Nadam se nekim normalnim stanodavcima ove godine. Pogledat ću oglase na internetu, ali možda uspijem srediti nešto preko poznanstava, izjavio je Jure.


Za razliku od njega, Nina nam se hvali kako je imala ludu sreću.


– Ja sam imala ogromnu sreću što sam preko svoje prijateljice našla stan na Poluotoku. Cijena je ostala ista kakva je bila i prije korone. Gazdarica ne živi u Zadru, ne vidimo se skoro nikada. Međutim, spremna je ulagati u stan i reagirati kada god mi je nešto potrebno. Super je sve, jedino kad živiš na Poluotoku imaš taj problem nositi stvari preko Kalelarge, u stare zgrade bez lifta. Zadnji put mi je susjed pomogao sa stvarima, kazala je Nina.


S druge strane, Ivan dijeli kuću sa svojim gazdama, no otkriva kako se na njih ne može požaliti.


– Ja se vraćam u stan u Arbanasima. Tamo sam bio već godinama i zadovoljan sam lokacijom jer je blizu kolodvora, a ni grad nije daleko. Boravim u obiteljskoj kući i dobro se slažem sa gazdama. Nije jeftino, ali imam sve što mi treba, zaključio je.


Sraz dvaju profila grada: onog turističkog i onog studentskog, iz godine u godinu, uzrokuje nesigurnost kod velikog broja mladih koji se trude (pre)živjeti unutar granica studentskog budžeta.