Foto: Mislav Klanac
Stanari ulaza broj 2 velike stambene zgrade u Ulici Ive Senjanina na Meladi pripremaju se za podizanje tužbe zbog nezadovoljstva provedbom nedavno završene energetske obnove dviju zgrada s ukupno četiri ulaza, s oko 90 stanova. Kako su nam najavili stanari, istom tužbom obuhvatit će izvođača radova, tvrtku Crivac iz Solina, tvrtku Nova suha iz Zadra koja upravlja njihovim zgradama te je vodila projekt energetske obnove, i nadzornog inženjera Borisa Brkovića.
Ovaj i druge projekte tvrtka Nova suha prijavila je svojedobno na sufinanciranje na javni natječaj Ministarstva prostornoga uređenja za energetsku obnovu višestambenih zgrada, tako da je projekt odobren, iz EU fondova sufinancirano je 60 posto vrijednosti projekta, odnosno oko 900 tisuća eura, dok prema troškovniku iz 2023. godine cijena ovog posla iznosi 1.418.861,75 eura.
Kako nam je rekao predstavnik stana u ulazu 2, Alen Lazanja, koji je nedavno preuzeo ovu dužnost, na ploči u ulazu br. 8 njihove ulice stoji kako je vrijednost projekta 1.534.000 eura. Pojasnio je kako u Novoj suhoj tvrde kako se razlika iznosa odnosi na reklamiranje, nadzor, projekt…
Stanari sufinanciraju projekt
– Preostali udio financiranja projekta plaćamo mi suvlasnici, odnosno stanari putem kredita, a koji će se vraćati povećanim iznosom pričuve. Iako je zapisnik o primopredaji potpisan još 1. ožujka ove godine, kada još nisam postao predstavnik stanara u našem ulazu, treba reći kako je skela na zgradi skinuta tek nekoliko dana uoči dolaska predstavnika fondova koji su došli 28. svibnja.
No, od radova koji su navedeni u ugovoru i troškovniku ima cijeli niz onih koji nisu izvedeni, ali su naplaćeni. Zbog toga sam se uime stanara zadnjih nekoliko tjedana obraćao direktoru Nove suhe Milošu Raduloviću i nadzornom inženjeru Brkoviću, ali nam nisu htjeli udovoljiti, kaže Lazanja, dodajući da su mu obećali suvlasnici više od 70 posto vlasnika stanova u njegovu ulazu kako će ih zajednički tužiti.
Rekao sam susjedima da se ne bojim tužiti ovaj trojac, ali da neću biti vjerodostojan ako idem sam.
– U zapisniku o radovima je uračunata pogrešna, dakako veća kvadratura. Primjerice kulira, čela balkona, ima 130 metara četvornih, a naplaćeno je 795 m2, što je naplaćeno ukupno više od 14 tisuća eura.
Skidanje krova do betona je naplaćeno 34 tisuće eura, svaki portun po 8.500 eura, a postavljanje četiriju krovova, folije s parnom branom naplaćeno je 86 tisuća eura. Naplaćeno je skidanje i postavljanje rešetki na prozorima, a koje nisu stavljene.
U našem ulazu je naplaćena i ugradnja skala od četiri metra kojih uopće nema, žali se ovaj predstavnik stanara koji otkriva kako jedna od susjeda iz njihove zgrade nakon ove obnove uopće ne može zatvoriti ugrađena balkonska vrata.
Brojni nedostaci
– Drugom susjedu je pukla fasada. Trećem susjedu su skinuli raniju PVC ogradu i stavili su limenu. Na mojem stanu su pri izvođenju radova skinuli klima uređaj po čijim cijevima su gazili te su ih oštetili jer sada iz njih kapa voda, nosače su iskrivili pa su mi na moj zahtjev donijeli nove.
Nikome od stanara po završetku radova nisu čistili balkone, ali se iz ugovora vidi da su to čišćenje naplatili, ističe Lazanja koji sumnja i u vjerodostojnost potpisa sva četiri predstavnika stanara po ulazima na zapisnik o završenim radovima.
– Ovi predstavnici stanara, uključujući predstavnika kojeg sam naslijedio, tvrde kako to nisu potpisali. Naš bivši predstavnik tvrdi da nije siguran da je potpisao, predstavnica drugog ulaza je rekla kako su se 28. svibnja 2024. skupili kada je prolazila komisija predstavnika fondova, ali tvrdi da nije bila prisutna kad su radovi bili gotovi da to potpiše, kaže ovaj predstavnik stanara, dodajući da je direktor Nova suhe Radulović u ožujku 2023. na sastanku stanare obmanuo o iznosu povećanja pričuve iz koje će se kroz 20 godina plaćati ovaj projekt.
– Radulović je tada kazao da će se iznos pričuve povećati za 1- 1,5 kune/m2, da bi se na kraju povećao za 4,8 kn/m2. Očigledno nam je tada lagao, ali ne možemo ništa jer su na ugovoru naši potpisi. Primjerice, za moj stan od 53 m2 se trebao povećati iznos pričuve s 21 eura za oko desetak eura mjesečno, ali je to u stvarnosti puno više.
Nama je iznos pričuve već ranije povećan zbog troškova izmjene lifta iz 2022. vrijednog oko 22 tisuća eura, no tada nisu htjeli promijeniti cijelo dizalo, a što je, pak, pri radovima energetske obnove promijenjeno u susjednim ulazima, naglašava Lazanja koji je ogorčen što mu Nova suha i nadzorni inženjer odbijaju dostaviti svu dokumentaciju oko ovog projekta, iako na to ima pravo.
Komentirajući prozivke stanara, direktor Nove suhe s adresom u Rijeci, Miloš Radulović, kazao je da u ulazu 2 u Senjanovićevoj ulici potencijalno dva, tri suvlasnika nisu zadovoljna izvedenim.
Trudio se oko projekta
– Oni će nas tužiti, što je njihovo pravo. Provode teror već šest mjeseci nad nama upraviteljima zgrade i drugima. Bio bih sretan da tuže, barem ću moći s nekim suvislo razgovarati, argumentirano i nekom suvislom informacijom. Jako sam se trudio oko ovog projekta, ali mi je teško razgovarati na način na koji pojedini stanari komuniciraju.
Imali smo ugovor za ovaj projekt, proveli smo javnu nabavu, izvedeni su svi radovi sukladno troškovniku. Predstavnici Fonda za energetsku učinkovitost proveli su kontrolu izvedenih radova, fizičku i terensku, verificirali su situacije i dali pozitivno mišljenje o izvedenim radovima, rokovima i svemu ostalom, kaže Radulović, dodajući kako ne zna što bi kao prijavitelj projekta trebao dalje od toga napraviti.
– Jedan od stanara u ulazu 2 je od prvog dana prijavljivao Novu suhu Fondu, od prošlog ljeta nas je prijavio 40 puta, prijavio nas je i OLAF-u… Ne mogu mu zabraniti da nas prijavi.
U mišljenju Fonda o izvedenim radovima, koju su proveli na terenu prije 20-ak dana, piše da je kontrola izvršena sukladno više prijava jednog suvlasnika, ističe direktor Nove suhe koji potvrđuje kako se oni radovi koji nisu izvedeni i uočene pogreške mogu ispraviti.
– To je apsolutno moguće, stanari to mogu zatražiti, a izvođač to mora napraviti o svom trošku. Mi smo prikupili sve informacije, nadzorni inženjer je prošao sve stanove i sačinio zapisnik nedostataka, tako da vjerujem da je u ovom trenutku otklonjeno 95 posto nedostataka. Ugovor štiti suvlasnike.
Iz mog iskustva s ovom vrstom radova uvijek postoje neki izvantroškovnički radovi, uvijek postoji neki problem. Više sam nego zadovoljan ovim projektom, ovo je najveći projekt zgrade koja je energetski obnovljena u Zadru.
Potrebno je još postaviti ogradu na stubišne prozore s unutarnje strane u ulazima 2 i 4, iako ova ograda uopće nije bila predmet ni troškovnika, ni projektnog prijedloga, ali je, dakako, treba postaviti, bez obzira na to što to nema veze s energetskom obnovom.
Tamo je ograda postojala, ali je uklonjena, kaže Radulović, dodajući kako, sukladno zakonu, nakon završetka energetske obnove izvođač ima garanciju banke koja za ovaj projekt iznosi 113 tisuća eura, za otklanjanje nedostataka u jamstvenom roku od pet godina, ako bi se oglušio na njihov nalog kao punomoćnika suvlasnika, za obavljanje nekih radova.
najnovije
najčitanije
Županija
NAJBOLJI MALI KAMP
Dionis Camping Zaton ovogodišnji najbolji domaći mali kamp: ‘Inspirirali su nas na otvaranje…’
Zadar
JAVLJA DHMZ
Danas oblačno s kišom, u nastavku dana osjetan pad temperature
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja