Foto: Mate Komina/Arhiva ZL
Zadar i Zadarska županija tijekom 2024. godine bili su poprištem niza značajnih političkih, društvenih i gospodarskih događaja koji su obilježili svakodnevicu građana – od smjena na ključnim pozicijama i afera koje su potresle gradske institucije, preko problema s proračunom i upravljanjem javnim projektima, pa sve do sukoba oko prostornog planiranja i ekoloških pitanja.
Savjetnik po kazni
Početkom godine direktoricom zadarske Turističke zajednice postala je Iva Bencun, nakon što je njezinu prethodniku, Mariju Paleki presudila afera vezana za putovanje u New York.
Ondje je, naime, sredinom listopada prošle godine zadarsku turističku ponudu predstavljala delegacija predvođena gradonačelnikom Brankom Dukićem i direktorom Palekom, a koju su činili i probrani ugostitelji, glazbenici i novinari.
Na put je potrošeno skoro 70 tisuća eura, a Paleka je nakon smjene »kažnjen« tako da je imenovan savjetnikom nove direktorice Turističke zajednice grada Zadra.
Ista sudbina snašla je i dvoje gradskih pročelnika, koji su smijenjeni u prosincu prošle godine. Nakon što je gradonačelnik Branko Dukić neočekivano smijenio pročelnike Josu Nekića i Marija Pešuta, u ožujku je najprije pročelnikom Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo u Gradu Zadru umjesto Pešuta imenovao Mladena Klanca, a u srpnju je umjesto Nekića novom pročelnicom Upravnog odjela za odgoj i školstvo Grada Zadra imenovana Tihana Magaš, profesorica povijesti u gimnaziji Vladimira Nazora. I Nekić i Pešut, umjesto mirovine, dobili su pozicije savjetnika u Gradskoj upravi.
Val smjena i razrješenja zaključio je gradonačelnik početkom ožujka, razriješivši direktora ŠC-a Višnjik d.o.o. Denisa Karlovića zbog, kako je kazao, narušenog povjerenja, odnosno zbog »nedosljednosti u komunikaciji« i različitog shvaćanja »prioriteta u djelatnosti«.
Karlovićeva je smjena uslijedila nakon što je u Višnjiku zakazao koncert Aleksandre Prijović, a direktorom je nakon njega imenovan Tomislav Zubčić.
Smjene u zdravstvu, afera »Vez«
Nakon zatišja koje je uslijedilo, ljetne mjesece obilježilo je snažno protivljenje javnosti zbog radova na gradnji mini hidroelektrane na izvoru rijeke Une, a nezadovoljstvo je kulminiralo nizom prosvjeda i na koncu zaustavljanjem radova i dizanjem kaznene prijave protiv zaposlenika Zadarske županije koji je dokumentaciju za gradnju izdao bez da se prethodno utvrdilo kakve će posljedice to imati na okoliš.
Iako je Državni inspektorat zaustavio radove, gradilište do danas nije sanirano, pa su jesenske bujice prouzročile štetu čiji će se razmjeri tek trebati utvrditi.
Koncem kolovoza uhićena je šefica Odjela oftalmologije u OB Zadar Suzana Konjevoda zbog sumnje da je liječniku s odjela četiri godine odobravala plaćene dopuste i pisala prekovremene sate dok je radio u njezinoj privatnoj klinici. Tako su ostvarili nepripadnu imovinsku korist od gotovo 25 tisuća eura, čime su oštetili zadarsku Opću bolnicu, dok je privatna poliklinika ostvarila imovinsku korist od preko 55 tisuća eura.
Da je situacija u javnom zdravstvu alarmantna, pokazala je i smjena dugogodišnje ravnateljice Doma zdravlja Zadarske županije Renate Bek, do koje je došlo u listopadu, nakon što su njezinu smjenu godinama zazivali i građani i oporbeni političari.
Bek je smijenjena zbog, kako je objašnjeno, nekontroliranih gubitaka u obavljanu djelatnosti, neizvršavanja programa rada koje je rezultiralo manjkom financijskih prihoda te zbog nemarnog obavljanja dužnosti koji rezultira nedostatkom zdravstvenog kadra. Na čelu te ustanove Bek je zamijenio gradski pročelnik za zdravstvo, Marko Kolega.
U listopadu je također potvrđena i optužnica protiv HDZ-ovog župana Božidara Longina za trgovinu utjecajem, nakon što je ljetos pokušao izbjeći plaćanje 50 eura za vez na otoku Istu.
Proračunska saga
Ne samo proteklu godinu, nego i tri prethodne, obilježili su u Zadru problemi s proračunom. Naime, iako HDZ u Zadru ima izvršnu vlast, u Gradskom vijeću nemaju većinu, pa njihove odluke – uključujući i proračun – mora podržati i dio oporbenih vijećnika.
A oporba pri tom tvrdi da gradska vlast zanemaruje odnose snaga u predstavničkom tijelu te gradske vijećnike želi marginalizirati, a odluke donositi autokratski. Zbog toga je i proračun za 2024. godinu izglasan tek u rujnu, a ni proračun za 2025. godinu nije prošao glasovanje u Gradskom vijeću, pa Gradska uprava ponovno ne može slobodno raspolagati proračunskim novcem.
Zbog ovakve dinamike odnosa između Gradske uprave i predstavničkog tijela tijekom 2024. godine čekao je Centar za mlade, za čije je rekonstrukciju utrošeno oko šest milijuna eura. S obzirom na to da se nisu mogli dogovoriti oko toga tko će i kako upravljati javnom ustanovom, ona na koncu nije niti osnovana.
No, prostor čija je rekonstrukcija financirana europskim novcem morao se pustiti u funkciju najkasnije do konca 2024. godine, u suprotnom bi se u europski proračun trebao vratiti uloženi novac, pa su upravo i uselili prvi korisnici.
Osim Centra za mlade, čitavu 2024. godinu obilježilo je i iščekivanje otvaranja Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje, odnosno zatvaranja i sanacije odlagališta Diklo.
CGO i PP
Prema zadnjim najavama, CGO bi konačno trebao u punom opsegu početi raditi početkom iduće godine, no već jesenas u Zadru su se građanima počele obračunavati značajno uvećane cijene odvoza otpada.
S obzirom na to da su na povećanje cijena pristali jer im je obećano da će se Diklo zatvoriti, gradski su vijećnici poništili izglasano povećanje, no u Gradskoj upravi su uspjeli poništiti takvu odluku predstavničkog tijela.
Godinu na izmaku obilježilo je i prostorno planiranje u gradu Zadru. Naime, u novim, V. izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Grada Zadra, koje su javno savjetovanje prošle još u siječnju, u gradu se predviđa gradnja veći broj hotela visoke kategorije uz koje bi se investitorima omogućila i gradnja stambenih kompleksa, a sve kako bi ih se ponukalo na ulaganje u hotele.
Takvu inicijativu oporbeni su političari ocijenili kao nastavak prekomjerne betonizacije, uništavane prepoznatljive vizure grada te pogodovanje investitorima nauštrb građana.
Iako je javna rasprava o novom PPU-u završila još koncem siječnja, tek tri mjeseca nakon javne rasprave, Grad Zadar Zavodu za prostorno uređenje Zadarske županije prosljeđuje pristigle primjedbe, nakon čega počinje njihova analiza i obrada, što je potrajalo do ljeta, kada Zavod Gradu dostavlja svoje odgovore na 394 pristigla podneska s javne rasprave, nakon toga, čeka se očitovanje Grada o dijelu primjedbi.
Izgledno je da će se javna rasprava morati ponavljati, jednako kao što je izgledno da će se ostvariti i sumnje oporbe – da u Gradu uopće nemaju namjeru pred gradske vijećnike u ovom sazivu staviti PPU jer su i sami svjesni da za taj dokument u predstavničkom tijelu ne bi skupili dovoljan broj ruku.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
kaznena prijava
Policajci pretražili dom dilera u Zadru, pronađeni heroin i kokain
Crna Kronika
nepoznati počinitelj
Iz montažnog ugostiteljskog objekta na Poluotoku ukradena alkoholna pića
Svijet
popriličan iznos
Amerikanci planiraju novu rundu prodaje oružja Izraelu
Crna Kronika
razbojništvo
Zaskočili pa pokrali maloljetnika
Zadar
USPRKOS PREPREKAMA
U planu projektiranja novih dječjih igrališta na području Zadra
Sport
30. IZBOR ZADARSKOG LISTA
ANKETA Biramo najbolje sportašice, sportaše i sportske kolektive. Tko je najbolji u 2024.?
Hrvatska
VREMENSKA PROGNOZA
PADAJU PAHULJE! U Hrvatskoj je počeo padati snijeg, u prekidu neke katamaranske linije
Zadar
POČIVALA U MIRU
Preminula je Vesna Magaš, zadarska učiteljica u miru: ‘U njihovim srcima živjet će trajan spomen na nju’
Županija
UZNEMIRUJUĆE
Rendžerica Tonka šokirana prizorom u Biogradu: ‘Ovo je namjerno ostavljena poruka…’
Zadar
NA RADOST VOZAČA