Srijeda, 4. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

RAZLIČITO ČITANJE

Radeta: Gdje su izvješća za KK i NK Zadar, a troši se veliki novac?

Autor: Iva Bucić

03.12.2024. 12:16
Radeta: Gdje su izvješća za KK i NK Zadar, a troši se veliki novac?

Foto: Luka Jeličić



Na maratonskoj 32. sjednici Gradskog vijeća koja je potrajala skoro devet sati, 19 točaka dnevnog reda odnosilo se na izvješća gradskih tvrtki i ustanova, no među njima, kako je primijetio SDP-ov Daniel Radeta, nije bilo ni Košarkaškog kluba Zadar ni Nogometnog kluba Zadar.




– Gdje su KK i NK Zadar, sva su poduzeća i ustanove tu osim njih? Ta izvješća nismo imali od 2022. godine na Vijeću, a troši se veliki novac – na KK preko 11 milijuna kuna, a za NK Zadar plaćamo 300 tisuća eura za omladinski pogon, kazao je Radeta pa se osvrnuo na situaciju u NK-u Zadar.


– Još uvijek traje tužna priča o sportskom kolektivu koji ste uništili do kraja. Oni više na svom stadionu ne mogu igrati, nego idu u Biograd. Bilo me sram kad sam to pročitao, sram u vaše ime. Samo ste ga vi uništili, samo HDZ, poručio je Radeta izvršnoj vlasti.


Neka sponzorira netko drugi


I nezavisni Enio Meštrović povukao je istu temu, pa upitao dokle se došlo s preoblikovanjem NK-a Zadar te kako se troši novac za omladinski pogon, na što je pročelnik Darko Kasap odgovorio da se redovito dobivaju izvještaji o utrošenim sredstvima iz gradskog proračuna, a što se tiče preoblikovanja, na njemu se, kako je kazao, radi. Za govornicu je potom stupio gradonačelnik Branko Dukić, pa Radeti poslao poruku.




– Volio bih da jednom dođeš s ove strane pa da vidiš odgovornost, ali vjerojatno nećeš nikada. Što se tiče NK-a, tu je situacija čista, bit će vam dostavljen izvještaj. Simptomatično je da NK-u Zadar podmeću noge i u određenom trenutku određeni ljudi, i sad se ne igra tamo gdje bi se trebalo igrati. Da ste pravi, to bi bio putokaz, mi ne plaćamo više seniorski program, zahvaljujući vama koji ste to izglasali. Na taj model želimo i KK dovesti na nulu, da nemaju dugovanja. Dakle, da ih sponzorira netko drugi, a mi da se brinemo o djeci, odgovorio je gradonačelnik Branko Dukić.


Na prošlotjednoj sjednici raspravljalo se o izvješćima o radu i financijskim izvješćima zadarske Gradske knjižnice, Hrvatskog narodnog kazališta Zadar, Koncertnog ureda Zadar, Javne vatrogasne postrojbe Zadar, zatim Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA te javne ustanove »Zadarski sport« za upravljanje sportskim objektima Zadra.




U objedinjenoj raspravi, osim o navedenim javnim ustanovama, našla su se i izvješća o realizaciji godišnjeg plana i programa rada za pedagošku 2022./2023. godinu i financijska izvješće tri gradska dječja vrtića – Radost, Sunce i Latica, a nezavisna vijećnica Adela Frank ukazala je na manjak prostornog i kadrovskog kapaciteta DV Latica i OŠ Voštarnica, zbog sve većeg broja djece s teškoćama kojima je potrebna pomoć struke. Naglasila je pri tom da su sustavni nedostatak prostora i stručnog kadra posljedica lošeg planiranja i dugogodišnjeg zanemarivanja potreba djece s teškoćama.


(Ne) čeka se upis u Laticu


– Izgradnja Latice trajala je nevjerojatnih 16 godina, podsjetila je Frank i navela to primjerom sporosti i nesposobnosti lokalne politike.


– Djeca koja čekaju na mjesto u DV-u Latica ne mogu biti upisana jer su kapaciteti puni, a gdje će predškolska djeca ako za njih nema mjesta u jedinoj specijaliziranoj osnovnoj školi u gradu Zadru te im se više puta odgađa upis, pitala je Frank pa upozorila da i kapaciteti Centra za usluge u zajednici Mocire također pucaju po šavovima.


Ravnateljica Latice Anita Rudić odgovorila je da ne postoji dijete s teškoćama u razvoju koje nije upisano u vrtić, kako prošle, tako i ove pedagoške godine.


– Nije točno da ima djece koja čekaju upis u Laticu, osim ako se ne radi o djetetu koje nema, odnosno nije napunilo tri godine. U Latici smo imali šest mjesta slobodnih u posebnoj skupini, primili smo 14 djece. U Inkluzivnom edukacijsko-rehabilitacijskom programu imali smo 10 mjesta, primili smo 23 djeteta. To znači da smo proširili stručni kadar, a naši prostori i stručni kadar još uvijek mogu podnositi ovu brojku, kazala je Rudić pa s ponosom istaknula i da Latica nema nestručni kadar. Osvrnula se potom i na pitanje odgoda upisa u OŠ Voštarnica.


– Roditelj ima pravo zatražiti odgodu upisa u prvi razred. Ono što mi radimo, kada dijete dobije odgodu, ostaje u vrtiću i dalje ima odgovarajući program, kazala je ravnateljica Rudić.


Voštarnica i Knjižnica


Na stanje u OŠ Voštarnica osvrnula se potom nova gradska pročelnica za školstvo Tihana Magaš.


– OŠ Voštarnica zatražila je sedam dodatnih odgojnih skupina, mi smo dali suglasno mišljenje za to i Ministarstvo je izdalo dozvolu za sedam dodatnih skupina, a opremanje je financirao Grad Zadar. Osim toga, zaposlena su četiri edukatora rehabilitatora, a zbog potreba škole Grad Zadar u potpunosti financira i dodatnog pedagoga. Odluku o odgodi upisa donosi stručni kadar, sve što ste izrekli ne stoji, kazala je pročelnica u odgovoru vijećnici Frank, pa podsjetila da Grad Zadar financira 18 pomoćnika u nastavi u OŠ Voštarnica.


U objedinjenoj raspravi o gradskim ustanovama vijećnik Akcije mladih Roko Tadin podsjetio je da se u Gradskom vijeću više puta vodila rasprava o činjenici da je zbog izgradnje Centra za mlade Gradska knjižnica ostala bez parkinga.


– Teško je imati knjižnicu u centru grada bez približno adekvatnog broja parkirališnih mjesta.


– Svjesni smo tog problema, i korisnici i djelatnici i dostavne službe nam to svakodnevno govore, ali ni Gradska knjižnica u Zagrebu na Starčevićevom trgu nema osiguran parking. To je nešto što moramo rješavati svi zajedno, u kontaktu smo s Gradom Zadrom i vjerujem da ćemo pokušati u sljedećem razdoblju riješiti i taj problem, kazala je Kamber-Kontić.


Manjak kadra u vatrogastvu


Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zadar Boris Jović na 32. sjednici zadarskog Gradskog vijeća osvrnuo se na problem manjka kadra u vatrogastvu kao i na izazovna vremena koja dolaze zbog novih tehnologija i klimatskih promjena.


– Mladi ljudi odlaze i navala koju smo nekada imali na natječaje sada se značajno prorijedila. U sezoni, kada imamo jako puno posla, mi smo pojačani i primamo sezonske vatrogasce, ali sve manje mladih vatrogasaca želi taj posao raditi sezonski. To onda pokušavamo kompenzirati dislokacijama s kontinenta na prostor čitave županije, pa tako i grada Zadra i zasad uspijevamo. No, kako klimatske promjene uzrokuju sve jače suše i sve veće temperature, samim time i sve intenzivnije požare, vremena koja su pred nama bit će sve izazovnija. Osim toga, nove tehnologije nam dolaze – električna vozila koja je izuzetno teško gasiti sve su prisutnija na našim prometnicama, zatim solarni paneli, koji su značajna prepreka kod gašenja požara krovišta – to su izazovi koji nam dolaze i na koje se moramo pripremati, kazao je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zadar.