Foto: Vedran Karuza
S novim polugodištem u školama se provode nove mjere kojima se želi poboljšati sigurnost učenika i nastavnika nakon nezapamćene tragedije koja se u prosincu dogodila u u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko. Danas je u školama obvezno zaključavanje, a može se ući samo uz najavu. Također, planirano je i mijenjanje brava koje se mogu otvoriti samo iznutra te prisutnost djelatnika škole na ulazu, u nekim slučajevima zaštitara, a u nekim domara i spremačica. Upravo zbog toga, planira se i zapošljavanje novih djelatnika koji će biti osposobljeni za provođenje mjera sigurnosti.
Važnost pravila
Navedene mjere odnose se na školske ustanove, a kako bismo provjerili stanje u dječjim vrtićima, razgovarali smo s Mirjanom Miočić, ravnateljicom Dječjeg vrtića »Sunce« i Snježanom Pavić, vlasnicom privatnog Dječjeg vrtića »Maslačak« koji ovu godinu slavi 30 godina postojanja.
Pavić nam je kazala kako su vrata u njihovim vrtićima uvijek zatvorena, a osim toga, postoje određena pravila koja slijede i odgojitelji i roditelji.
– Otpočetka, otkad postoji vrtić, nama su vrata zatvorena jer se nikad ne zna tko može ući. Ne mislim ni na što ozbiljno, ali tako je bilo kod nas uvijek radi sigurnosti djece. Za vrijeme pandemije su vrata također bila zatvorena, a od ove godine vrata su otvorena u određenom razdoblju tijekom jutra i popodneva kako bi roditelji mogli nesmetano djecu dopratiti do skupina ili ih pokupiti za odlazak doma. Također, roditelji pri upisu zapišu podatke osoba koje će, osim njih, dolaziti po dijete, a kako smo mi mali vrtić, već poznajemo roditelje, bake i djedove. Isto tako, roditelji uvijek jave ako će netko drugi doći po dijete, to nam je praksa, znaju da se to mora javiti. Osim toga, uveli smo pravilo da maloljetno dijete, brat ili sestra, ne smiju dolaziti po dijete u vrtić. Svi su obaviješteni o pravilima i svi ih se pridržavaju tako da nije bilo nekih neželjenih situacija, rekla je Pavić.
Najvažniji kriterij
Ravnateljica Miočić istaknula je kako su još od 2007. godine dužni u godišnje planove unijeti mjere sigurnosno-zaštitnih i preventivnih aktivnosti.
– U sastavu Dječjeg vrtića »Sunce« svaki područni objekt osiguran je vratima na kojima se nalazi šifrarnik. Točnije, jedan objekt na svom ulazu tehnički nije podnio postavljanje šifrarnika, no u tom smo objektu postavili nova, sigurnija vrata koja se zaključavaju. Od svibnja 2007. godine, dječji vrtići i druge pravne osobe koje provode programe predškolskog odgoja bili su dužni u svoje godišnje planove i programe unijeti mjere sigurnosno-zaštitnih i preventivnih aktivnosti te izraditi protokole postupanja u svim mogućim kriznim situacijama radi sigurnosti djece u skladu s nacionalnim programima. Cilj sigurnosno-zaštitnih i preventivnih programa u dječjim vrtićima je osigurati maksimalnu sigurnost djece i odraslih osoba u njegovom unutarnjem i vanjskom prostoru, izraditi protokole djelovanja u mogućim rizičnim situacijama i podijeliti odgovornosti svih zaposlenika u otklanjanju možebitnih opasnosti, kazala nam je Miočić dodatno istaknuvši kako bi vrtić primarno trebao biti mjesto sigurnog življenja.
U svim njihovim djelovanjima, nastavlja Miočić, prvi kriterij koji moraju zadovoljiti jest kriterij sigurnosti, a sve ostalo dolazi nakon toga. Osim osiguravanja primjerenih uvjeta, njihovo je dugoročno promišljanje usmjereno ka kvaliteti odgojno-obrazovnog rada koja će djelovati preventivno.
– Koliko je to važno, govori i činjenica da djeca rane dobi situacije iz igre i priča često prenose u stvarni život, dok su djeca vrtićkog uzrasta sposobna naučeno u jednom kontekstu prenijeti u sličnu situaciju. Tu nam igre imaginacije mogu dosta pomoći da dijete, bez straha i prijetnji, nauči poželjno reagirati u pojedinoj situaciji s ciljem vlastite zaštite. To su igre koje razvijaju sposobnost uviđanja i predviđanja mogućih posljedica nekog događanja. Pritom je vrlo važno da se sva pitanja usmjere na zaštitu jer prevelika usmjerenost djeteta na opasnost može kod djeteta razviti pretjerani strah, a pritom ga desenzibilizirati za stvarne opasnosti. Jačanje djeteta u prepoznavanju vlastitih snaga te vršenju pravilnih izbora u cilju zaštite sebe i zaštite drugih, jedan je od glavnih zadataka Dječjeg vrtića »Sunce«. U pitanju su vještine na kojima se nužno mora djelovati u interakciji obitelji i vrtića. Tu je vrlo važna uloga roditelja jer su oni naši najvrjedniji partneri u odgojno-obrazovnom procesu, objasnila je Miočić.
Razvoj samopouzdanja
Međutim, kako odgovara, do sad nisu uvidjeli potrebu za uvođenjem zaštitara u područne objekte DV-a.
– Istina je da su nas sve potresli događaji u Beogradu i Zagrebu te nas potaknuli na promišljanje o sigurnosti naših objekata i o tome što možemo učiniti da taj kriterij podignemo na još višu razinu, dodala je ravnateljica, a provjerili smo kako bi, prema njenom mišljenju, eventualno prisustvo zaštitara utjecalo na djecu i roditelje.
– Djeca su vrlo adaptibilna, a mi odrasli smo tu odgovorni da djecu senzibiliziramo na sve nove okolnosti, pa tako i na potencijalno nove osobe s određenim zaduženjima u ustanovi. No, moram istaknuti da se tu nameće pitanje naše dugoročne odgovornosti društva u cjelini. Naša obveza jest razvijati kod djece samopouzdanje jer djeca koja su sigurna u sebe su i odgovornija i bolje skrbe o samozaštiti, a nedostatak samopouzdanja čini dijete nesigurnim, preplašenim i prigodnim da se njime manipulira i da ga se iskorištava. S druge strane, strahovi odraslih, česte zabrane i prijetnje te plašenje opasnostima neće naučiti dijete da skrbi o vlastitoj sigurnosti. Dijete treba razviti svijest o mogućim opasnostima, pri čemu ga treba poticati da izbjegava rizične situacije. Djecu treba poučavati skrbi za vlastitu sigurnost tako da ih se ne plaši i ne izaziva tjeskoba. Djeca koja odrastaju pod »staklenim zvonom« ne mogu razviti samostalnost. Jednako tako, što su djeca starija, to su mogućnosti roditeljske zaštite i nadzora slabije, a važnost djetetove odgovornosti i samopouzdanja veća. Upravo zbog toga vjerujem da je ključ u prevenciji, naglasila je Miočić koja nam je potvrdila kako zasad još nisu dobili nove naputke od resornog ministarstva, no kao ustanova su i prije nemilih događaja u svoj Godišnji plan i program rada uvrstili postavljanje videonadzora na područne objekte, a sve s ciljem zaštite kako djece, tako i odraslih.
Zadovoljstvo roditelja
Ravnateljica nam je također kazala kako su roditelji, po svemu sudeći, zadovoljni sa sigurnosnim mjerama u vrtićima jer do sad nisu imali pritužbi od strane roditelja. Naime, nakon tragičnih događaja bio je svega jedan poziv od strane roditelja, a radilo se o uznemirenosti potaknutom nemilim događajem.
– Na temelju toga i procjenjujemo da se roditelji osjećaju sigurno kada nam povjeravaju svoju djecu. Potreba za sigurnošću jedna je od temeljnih ljudskih potreba, a sigurno i stabilno okruženje uvjet je zdravog tjelesnog i psihičkog razvoja djeteta. Prema UN-ovoj Konvenciji o pravima djece, svako dijete ima pravo biti sigurno i zaštićeno. Vođeni tom mišlju, Dječji vrtić »Sunce« osigurava sigurno okruženje, osnažuje dijete u prepoznavanju potencijalno opasnih situacija, zatim osamostaljuje dijete i jača ga za snalaženje u problemskim situacijama te ga ujedno potiče odgovornom ponašanju. Svakako je važno istaknuti da djeca imaju temeljno pravo na sigurnost, a mi odrasli smo odgovorni za njihovu zaštitu od različitih vrsta opasnosti. Zaštita i sigurnost djece moraju uvijek biti na prvom mjestu, zaključila je Miočić.
najnovije
najčitanije
Svijet
JAČANJE SIGURNOSTI
Danska poslala Trumpovu timu privatne poruke o Grenlandu
Scena
GLAZBENICA
Nina Badrić prisjetila se početaka karijere: ‘Većina se kladila da neću dogurati ni do drugog albuma..’
Hrvatska
INCIDENT
Automobilom pokušali driftati po skijaškoj stazi na Platku, zaglavili su
Scena
KAMPANJA
Ivan Rakitić promovira Andaluziju: ‘Najbolja odluka u životu’
Hrvatska
DRUGI KRUG
DIP poziva poslodavce da zaposlenicima omoguće izlazak na nedjeljne izbore
Crna Kronika
prebačena u bolnicu
NESREĆA NA MELADI Prebrzo vozio pa na pješačkom udario pješakinju, teško je ozlijeđena
Crna Kronika
u tijeku očevid
Frontalni sudar u Kožinu, vozači prebačeni u OB Zadar
Zadar
LUKA MATAK
Zadarski liječnik o karcinomu vrata maternice: ‘Duplo više pacijentica poslali smo na kemoterapiju…’
Zadar
otpisana sedmorka
UČITELJI BEZ RAZREDA ‘Proglašeni smo tehnološkim viškom, a sad nas ni jedna škola ne želi primiti!’
Crna Kronika
brza reakcija