Nedjelja, 5. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

presjek godine

PRIČE IZ 2024. (6) Patrik Puljić u EU parlamentu o bolesnim migrantima

Autor: Toni Perinić

31.12.2024. 19:29
PRIČE IZ 2024. (6) Patrik Puljić u EU parlamentu o bolesnim migrantima

Foto: EBU

Kraj godine pravo je vrijeme za rezime svega što smo doživjeli, učinili i naučili u proteklih 366 dana. Na tisućama stranica svakodnevno smo donosili na stotine lijepih i onih manje lijepih priča, ali danas želimo izdvojiti samo ono najbolje – ono što nas je podignulo, inspiriralo i podsjetilo na snagu ljudskosti.


Donosimo vam deset članaka i deset pozitivnih i inspirativnih priča koje ste čitali u protekloj godini, sa željom da ćemo zajedno ući u novu godinu s još više optimizma i nade. Svaka od priča nosi svoju posebnu poruku – o hrabrosti, ljubavi, upornosti, zajedništvu i neizmjernim mogućnostima koje se otvore kada vjerujemo u bolje sutra.


Nadamo se da će vam ove priče biti izvor inspiracije, ali i podsjetnik da čak i u najizazovnijim trenucima uvijek postoji prostor za dobrotu i promjenu na bolje.


Patrik Puljić u EU parlamentu o bolesnim migrantima




U jeku kampanje za europske izbore, kada milijuni stanovnika Europske unije preispituju put kojim će zajednica kročiti u sljedećih pet godina, jedan mladi Zadranin postavio je pitanje o kojem malo tko razmišlja – »Što se može još učiniti na europskoj razini da se pomogne bolesnim migrantima?«.


Patrik Puljić, mladi nogometni trener i predsjednik Društva oboljelih od multiple skleroze Zadarske županije pitao je to u Bruxellesu vodeće kandidate za poziciju predsjednika Europske komisije. Na predizbornoj je debati sudjelovao kako jedan od odabranih građana i građanki koji su dobili priliku postaviti pitanja kandidatima.


U vremenu kada se na razini cijele Europe na njih gleda jedino kao na prijetnju i sagledava unutar uskih okvira kontrole njihovih prava i kretanja, Puljić je od potencijalnih čelnika Komisije zatražio konkretno mišljenje o temi njihove sigurnosti i zdravstvene zaštite.




– Kao netko kome je dijagnosticirana kronična bolest, zabrinut sam za pojedince koji moraju napustiti svoj dom zbog rata ili drugih razloga, a također imaju neko ozbiljno zdravstveno stanje.


Zanimalo me što se dodatno može učiniti na razini Europske unije kako bi se podržalo ljude sa značajnim potrebama vezanim uz fizičko ili mentalno zdravlje, a da se pritom ne stavi dodatan teret na zdravstvene sustave pojedinih država članica, kazao je Puljić.


Originalni članak pročitajte na poveznici.