
Foto: Arhiva ZL
Gradonačelnik Branko Dukić obustavio je odluke o smanjenu cijene Čistoće i poništavanju V. izmjena i dopuna Prostornog plana, koje je oporbena većina donijela na izvanrednoj sjednici Gradskog vijeća 11. veljače, nakon što su vijećnicu napustili HDZ-ovi vijećnici. Gradonačelnik Dukić i gradski pročelnici tu su sjednicu bojkotirali uz objašnjenje da zbog svih nezakonitih odluka koje su donijeli u dosadašnje četiri godine, ovaj saziv Gradskog vijeća za njih postoji još samo formalno.
Iako je oporba očekivala da će Vlada još prošli tjedan, na inicijativu gradonačelnika Dukića, raspustiti Gradsko vijeće, to se ipak na koncu nije dogodilo – sljedeća sjednica održat će se sutra, 25. veljače, a za šest od sedam točaka dnevnog reda predlagatelj je gradonačelnik Dukić.
HDZ-ov Klub vijećnika, čak ni uz eventualnu podršku četvero nezavisnih vijećnika – Biloglava, Burčula, Frank i Lukića – i dalje treba makar još jednu ruku od Meštrovićevih vijećnika, SDP-a ili Akcije mladih.
Zbog građana
Na 36. sjednici glasovat će se o porezu na nekretnine, koji gradska uprava predlaže u iznosu od 1,99 eura po metru kvadratnom, kao i o novom iznosu paušala za iznajmljivače, koji prema prijedlogu raste s 20 odnosno 40 na 100 eura, što je ujedno zakonom definiran minimum za Zadar. U slučaju da Vijeće do 28. veljače ne izglasa navedene dvije odluke, porez na nekretnine odredit će se u iznosu od 0,60 eura/m2 korisne površine nekretnina, a paušal u iznosu od 200 eura po krevetu. Osim poreza, na dnevnom će se redu naći i prijedlog Plana zaštite od požara prijedlog Odluke o davanju suglasnosti na Procjenu ugroženosti od požara i tehnoloških eksplozija, prijedlog Zaključka o prihvaćanju Izvješća o izvršenju Plana djelovanja Grada Zadra u području prirodnih nepogoda, prijedlog Zaključka o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Statuta Dječjeg vrtića Sunce Zadar te prijedlog Zaključka o imenovanju mrtvozornika.
Kriza i skupoća
Nakon odluke gradonačelnika Branka Dukića da obustavi odluke Gradskog vijeća o smanjenju iznosa Čistoće i zaustavljanju izmjena PPU-a, SDP-ov Daniel Radeta poručio je da bi jedino ispravno bilo bojkotiranje i neodržavanje ove sjednice. No, kako objašnjava, na tu će sjednicu SDP-ovi vijećnici ipak doći, ne zbog gradonačelnika ni zbog HDZ-a, nego zbog građana.
– Oni te odluke moraju donijeti jer im to nalaže zakon koji je donijela Plenkovićeva Vlada. Prošli su nas tjedan htjeli raspustiti, a sada odjednom, kada im treba, za njih to Gradsko vijeće ipak postoji. Dakle, mi ćemo doći isključivo zbog građana, kako bismo te namete koje je donijela Vlada i Plenković sveli na zakonski minimum. Izglasavanje zakonskih minimuma zasad je najviše što mi možemo napraviti – Vlada se okomila na mlade građane i s poreznim politikama stvaraju totalni kaos u ovom trenutku, u krizi u kojoj ljudi jedva preživljavaju i u čitavoj državi negoduju zbog ovakvih cijena u dućanima. Život u Zadru postao je preskup, govori Radeta.
Zakonski minimum za paušal po krevetu iznosi 100 eura, koliko i gradonačelnik predlaže, a do sada se u Zadru po krevetu plaćalo od 19,91 do 39,82 eura. S druge strane, porez na nekretnine mogao se odrediti u iznosu od 60 centi do osam eura, a gradonačelnik je predložio 1,99 eura po kvadratu. To je, valja napomenuti, jednako iznosu dosadašnjeg poreza na kuće za odmor, a iznos je znatno povoljniji u odnosu na ostale gradove u županiji – u Ninu će se plaćati tri eura, u Benkovcu 3,30, u Obrovcu od 4,80 do 5,80, a u Pagu i Biogradu pet eura po kvadratu). Županijski rekorder je Sveti Filip i Jakov, gdje se predlaže uvođenje zakonskog maksimuma od osam eura po kvadratu.
– S ovim se porezima sigurno ne spašava tržište nekretnina, niti će na račun ovoga poreza biti više stanova za najam. Kada rastu porezi, jasno je da rastu i cijene, a to će se na kraju prebaciti na krajnjeg kupca i na građane koji žive u najmu, ističe Radeta.
Poništene odluke
Gradonačelnik Dukić, naime, dvije odluke oporbene većine donesene na prošloj, izvanrednoj sjednici – o smanjenju cijena Čistoće i o stopiranju V. izmjena i dopuna PPU-a – poništio je zato što nisu obrazložene kako treba i zato što su izglasane na izvanrednoj sjednici za čije sazivanje nisu postojali opravdani razlozi, što bi značilo da je Vijeće trebalo čekati neobvezujuće mišljenje gradonačelnika o prijedlozima oporbe. Odluka o cijeni Čistoće poništena je i jer u njoj nije navedena klasifikacijska oznaka niti broj Glasnika Grada Zadra i na koncu zato što niža cijena koju je predložila Akcija mladih prema kalkulacijama Čistoće nije dostatna za obavljanje javne usluge i nije utemeljena na detaljnoj analizi operativnih troškova, nego je paušalno procijenjena.
Ante Rubeša iz Akcije mladih gradonačelnikove razloge za poništavanje odluka opisao je kao »redikulozne i krajnje neozbiljne«.
– Nakon što su četiri godine za redom blokirali proračun Grada Zadra, koji je sadržavao naše, mahom socijalne amandmane, zadarski HDZ još jednom se okomio na građane našeg grada. Ovaj put ne samo na socijalne kategorije već na sve naše sugrađane u cjelini, odgovorio je Rubeša na poništenje odluke o nižim cijenama Čistoće, koju je AM sastavila i predložila. Rubeša pri tom ističe da u analizi prihoda i troškova, koja je navedena u sklopu gradonačelnikove Odluke o obustavi, TD Čistoća ne navodi koliko su uprihodili od varijabilnog dijela cijene, koji ovisi o broju pražnjenja spremnika, nego se po novom cjeniku (koji je u primjeni od 1. kolovoza 2024. godine) iznos procjenjuje na pet do šest milijuna eura godišnje.
Samo što HDZ želi
– Hoće li nam iz tvrtke refundirati sve one mjesece, koje su pod lažnim razlogom odvoza otpada u Biljane naplaćivali varijabilni dio? Hoće li samoinicijativno smanjiti troškove sad, kad nema više kanti po ulicama i umjesto što su prije osam puta, sada jedva dva puta mjesečno pale kamione? Koliko korisnika iz Njemačke, Austrije i ostalih zemalja EU-a, za koje gradimo ove puste stanove, plaća uslugu, a da uopće ne stvara otpad? Što je to dva milijuna eura iz gradske blagajne, kako bi se subvencionirao narod u ova teška inflacijska vremena u Gradu, koji broji više stambenih jedinica nego domicilnih stanovnika, kazao je Rubeša te dodao kako sad građani vide da mogu izglasati što god žele, »ali proći će samo ono što HDZ-u paše i što oni žele provesti«.
– Toliko o tome da smo mi mogli napraviti ne znam ja što u ove četiri godine – može se napraviti samo ono što paše izvršnoj vlasti, zaključuje Enio Meštrović, čelnik najvećeg oporbenog kluba vijećnika. Enio, bolje reći, njegov alter-ego Ričard, trenutačno je s Draganom u Berlinu, povodom Bile noći Hajduka, pa se tek početkom tjedna sastaje s kolegama iz Vijeća.
– Mi smo za minimume, ali moramo još definirati naše prijedloge, kazao je Meštrović.
POSLJEDICE NEIZGLASAVANJA
U slučaju da Vijeće do 28. veljače ne izglasa navedene dvije odluke, porez na nekretnine odredit će se u iznosu od 0,60 eura/m2 korisne površine nekretnina, a paušal u iznosu od 200 eura po krevetu
najnovije
najčitanije
Hrvatska
bivši ministar
Josip Dabro prodaje svoj automobil: “Jednom pucano iz njega”
Zadar
donosimo popis
Poveći broj ulica u Zadru i županiji u ponedjeljak bez struje
Svijet
Raketni napad
Raste broj mrtvih i ranjenih u ruskom napadu na Sumi
Ostali sportovi
formula 1
Piastri najbolji u Bahreinu
KK Zadar
Premijer liga, 29. kolo
Zadrani s 18 trica zatrpali Dinamo u Draženovom domu
Županija
TRAŽBINA U PREDSTEČAJU
Partner Donne Vekić posudio zadruzi MasVin 300 tisuća eura. Novce želi nazad
Županija
Prvi u Dalmaciji
Svečano otvoren park i spomenik vrškim darivateljima krvi
Zadar
Jutro u gradu
[XXL FOTO] Subotnji đir pun sunca, šušura i dobre spize
Županija
svakodnevni smrad
Obrovac troši 27 tisuća eura za precrpavanje fekalija, a nova pumpa košta – 20 tisuća!
Crna Kronika
kaznena prijava