Foto: Vesna Benić
Etno dani Zadarske županije usmjereni su na zaštitu nematerijalne baštine Zadarske županije. Ove godine obilježava se dvadeset godina od UNESCO-ove Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, koja je u Hrvatskoj stupila na snagu 2006. godine.
Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar ove godine neće održati već uobičajenu Smotru folklora Zadarske županije već će kroz radionice i predavanja ukazati na važnost zaštite nematerijalne baštine Zadarske županije.
Program događanja od 13. svibnja do 10. lipnja, otvoren je na Narodnom trgu radionicom »Običaji jezerskog mornarskog bala uz izvedbu balarina«. Običaje su prezentirali članovi KUD-a Koledišće, gosti iz Jezera s otoka Murtera.
– Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar dugi niz godina organizira Etno dane Zedarske županije. Programom Etno dana tijekom svibnja i lipnja te od rujna do studenog 2023. godine, uključili smo se u ovo jubilarno obilježavanje organizirajući glazbeno-plesne radionice i predstavljajući prvenstveno zaštićenu nematerijalnu kulturnu baštinu Zadarske županije.
Etno dani su projekt dr.sc. Jasenke Lulić Štorić vanjske suradnice Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar, a ja sam samo u suradnji s njom nastavila s ovim projektom nastojeći upoznati i upozoriti na važnost ove vrste kulturne baštine te potaknuti zaštitu još neprepoznatih i nezaštićenih dijelova nematerijalne kulturne baštine naše županije.
Stoga je Smotra folklora, koja je inače sastavni dio Etno dana, ove godine zapravo Smotra zaštićenog glazbeno-plesnog folklora Zadarske županije, a posebnost ove Smotre je silazak na prirodnu pozornicu Narodnog trga i direktno uključivanje zainteresirane publike u samu radionicu.
Jesenske radionice vezane su uz tekstilno rukotvorstvo i izradu nakita te će se odvijati u prostorima Narodnog muzeja Zadar omogućavajući polaznicima strpljiv i koncentriraniji rad. Predviđaju se i predavanja o zaštićenoj nematerijalnoj kulturnoj baštini Zadarske županije koja nije obuhvaćena radionicama, kazala je kustosica Marija Šarić-Ban, voditeljica Odjela.
KUD-ovi su oduvijek bili čuvari materijalne i duhovne baštine, a KUD Koledišće pod palicom Nenada Milina već gotovo 50 godina čuva i obnavlja tradiciju Jezera, otoka Murtera.
Potiču svoje članove na izradu raznih suvernira od drva (lušijač, daska za pranje rublja, ribarske kašete) i razne rukotvorine poput spara. Tu je i trak, nevistin venac koje su predstavili na radionicama održanim na Narodnom trgu.
Ne bave se samo folklornom aktivnošću, izrađuju i tradicionalne slastice, primjerice, jezerski zelenjak koji se najčešće jeo u božićno vrijeme. Vrijedne ruke članica izrađuju i košulje te tradicijski nakit.
Životopisne jezerske nošnje, običaji jezerskog mornarskog bala uz izvedbu balarina kao i suveniri koje su predstavili na prvoj radionici Etno dana oduševili su brojne, posjetitelje, Zadrane i turiste.
najnovije
najčitanije
Nogomet
vlasnik kluba
Perez: ‘Svi u Realu smo jako ponosni na kapetana Modrića’
Feelgood
uređenje doma
Pomoću rasvjete stvorite savršen zimski ugođaj
Scena
slavljenička turneja
Mladen Grdović priredio veliku dalmatinsku feštu na Zametu
Hrvatska
potpore nisu dovoljne
Kako zaustaviti odumiranje Hrvata? Stručnjaci upozoravaju
Ostali sportovi
odlična vožnja
Samuel Kolega sedmi nakon prve vožnje slaloma u Gurglu
Zadar
tužna vijest
Preminuo ugledni zadarski otorinolaringolog dr. Zlatko Matulić
Zadar
đir po poluotoku
[FOTO] Sunčana jesenska subota izmamila Zadrane u šetnju
Zadar
danas prosvjed
Zadranka Jasminka Adžić Sikirić: ‘Brutalni porezni udar pomest će mnoge male iznajmljivače’
Scena
PJEVAČICA
Severina bez dlake na jeziku: ‘Volim sve narode, ali ne volim svaku vlast. Rekli su mi ako uđem u HDZ…’
Zadar
TREND ILI POTREBA