Srijeda, 3. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

marko buljat

NOVI ODJEL Oboljeli od Alzheimerove bolesti u Domu na Sfingi imat će stalnu skrb

Autor: Doris Babić

29.06.2024. 08:09
NOVI ODJEL Oboljeli od Alzheimerove bolesti u Domu na Sfingi imat će stalnu skrb

Foto: Mislav Klanac



Skrb za oboljele od Alzheimerove bolesti, koja utječe na pamćenje, razmišljanje i ponašanje, može biti velik izazov, i za zdravstvene radnike, i za obitelji, i za prijatelje pacijenata. S obzirom na to da se simptomi s vremenom pogoršavaju, pacijentima je potrebna sveobuhvatna i kontinuirana skrb.


U kasnoj fazi Alzheimerove bolesti pacijenti su često potpuno ovisni o tuđoj skrbi, potrebna im je pomoć u svim aspektima života; u hranjenju, održavanju higijene, presvlačenju i kretanju zbog čega se često javlja potreba za njegom u profesionalnim ustanovama s posebnim stručnjacima.


(Ne)dostatan kapacitet


U skladu s tim, formiranje posebnog Odjela za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti u Domu za starije i nemoćne Zadar velik je napredak za čitavu društvenu zajednicu.




– Uredili smo gotovo sve. Odjel za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti mora biti fizički odvojen od prostora u kojem su drugi korisnici. Oprema unutar soba mora biti posebna i prilagođena, npr. ne smije biti kutova kako oboljela osoba ne bi zapela.



Zatim, imamo Snoezelen sobu za terapiju korisnika, tu je vodeni krevet s masažom, pušta se lagana glazba, koriste se svjetlosni efekti…, objašnjava ravnatelj Doma, Marko Buljat i dodaje da su osigurali i potrebnu radnu snagu.


Odrađene su, nastavlja Buljat, sve predradnje za skori početak rada, odnosno predupis korisnika, još samo trebaju rješenje o početku rada, očekivano vrijeme potpune realizacije je mjesec do dva.


Premda nisu provodii istraživanja o zainteresiranosti potencijalnih korisnika, zna se da ih je dosta na našem području i da sigurno neće biti problem popuniti 15-ak predviđenih kreveta.


Prijave korisnika bit će moguće, kao i inače, putem mrežne stranice Doma, slanjem ili osobnim donošenjem popunjenog obrasca. No, nameće se pitanje je li to, s obzirom na potrebe, dostatan kapacitet.


– Nije nikad dovoljno, međutim ovakav je princip rada i u domovima u Zagrebu u kojima bude otprilike 10 do 12 korisnika, mi ćemo ih imati između 15 i 18, ovisno o prostoru, kaže ravnatelj.



Uz njih 24 sata


Također, s obzirom na nisku platežnu moć naših sugrađana, posebice umirovljenika, cijenu za smještaj na ovom Odjelu, koja će zasad iznositi 950 eura mjesečno, a kasnije vrlo moguće i više, većina ljudi komentira kao pretjeranu.


– Upravno vijeće odredilo je cijenu od 950 eura mjesečno, to je za početak, kako će biti ubuduće, ne znam. Cijena je nešto viša nego za ostale korisnike jer je u ovom slučaju riječ o osobama kojima je potrebna neprekidna skrb, netko mora biti uz njih 24 sata, objašnjava Buljat.


Usporedbe radi, inače se cijena smještaja u ovom Domu kreće u rasponu od 400 do nešto više od 730 eura, ovisno o vrsti sobe i zdravstvenom stanju korisnika. O ovom se projektu govori već nekoliko godina, a prepreka realizaciji, saznajemo od Buljata, bila je administrativne prirode, imali su određenih komplikacija oko građevinske dozvole.


– Inače bi ovaj odjel odavno bio u funkciji, no sad smo sve riješili, zaključuje ravnatelj.


Snoezelen senzorna soba


Nedavna istraživanja pokazuju da Snoezelen senzorna soba može smanjiti osjećaj nemira i poboljšati raspoloženje kod osoba s demencijom. Ova soba pokazuje učinkovitost u poboljšanju rezultata radne terapije, lakšem nošenju s percepcijom boli te povećanju uključenosti i socijalne interakcije što pozitivno utječe na kvalitetu života i njege korisnika.


U Snoezelen senzornim sobama osobe s demencijom mogu sigurno istraživati i stimulirati sve svoje osjete. Ove sobe omogućuju smirenje ili stimulaciju, ovisno o potrebama korisnika. Kombinacije svjetla, pokreta, glazbe i taktilnih objekata mogu potaknuti osjećaj ugode, smanjiti stres i bol te povećati koncentraciju što olakšava pamćenje i komunikaciju osobama s demencijom.